$ DOLAR → Alış: 5,33 / Satış: 5,35
€ EURO → Alış: 6,07 / Satış: 6,10

“Trabzon’daki projelerin tanıtılması için elimden geleni yapacağım”

“Trabzon’daki projelerin tanıtılması için elimden geleni yapacağım”
  • 19.06.2018
  • 483 kez okundu

TRABZON

Japonya’nın Ankara Büyükelçisi Akio Miyajima, Trabzon’un gerçekten önemli bir konumda olduğunu ve çok iyi projeler yürütüldüğünü belirterek, “Japon iş adamlarına Trabzon’daki projelerin tanıtılması ve duyurulması için elimden geleni yapacağım.” dedi.

Çeşitli ziyaretlerde bulunmak üzere kente gelen Miyajima, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odasını (TTSO) ziyaret ederek, Yönetim Kurulu Başkanı Suat Hacısalihoğlu ile bir süre görüştü.

Miyajima, burada yaptığı konuşmada, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Türkiye’de 9 aydır görev yaptığını ifade etti.

Trabzon’a da ilk kez geldiğini aktaran Miyajima, gördükleri ve dinledikleri karşısında çok etkilendiğini söyledi.

Miyajima, Trabzon’un önemli konuma sahip olduğuna dikkati çekerek, “Trabzon gerçekten önemli bir konumda ve çok iyi projeler yürütülüyor. Japon iş adamlarına Trabzon’daki projelerin tanıtılması ve duyurulması için elimden geleni yapacağım. Önümüzdeki aylarda Türk-Japon iş adamları zirvesi gerçekleştirilecek. Bu projelerle ilgili orada da bir sunum yapılabilir.” diye konuştu.

“Japon firmaları Endüstri Bölgesi’ne yatırıma bekliyoruz”

TTSO Yönetim Kurulu Başkanı Suat Hacısalihoğlu da Japonya’nın Doğu Karadeniz bölgesi ve Trabzon’a, birçok alanda yapılan iş birliğiyle önemli katkılar sağladığını belirterek, özellikle DOKAP Projesi’nin başlatılmasında, bölgedeki su ürünleri yetiştiriciliğinin geliştirilmesinde ve maden arama çalışmalarına Japonya’nın katkılarının bölge halkı tarafından takdir edildiğini vurguladı.

TTSO’nun yürüttüğü projelerle ilgili de bilgi veren Hacısalihoğlu, son yıllarda turizmin bölgede önemli oranda geliştiğine işaret etti.

Hacısalihoğlu, Arsin’de yapımı planlanan TR61 Yeşil Endüstri Bölgesi’nin, Trabzon’un en önemli projelerinden biri olduğunu belirterek, şunları dile getirdi:

“3 milyon metrekarelik dolgu alanına inşa edilecek yatırım adasında 100 teknoloji firması olacak. 15 milyar dolarlık ihracat hedefimiz var. Japon firmaları endüstri bölgesine yatırıma bekliyoruz. Trabzon, sadece doğal ve tarihi güzellikleriyle tanınmayacak. Bir AR-GE merkezi, inovasyon merkezi, orta ve yüksek teknoloji üretim üssü olacak. Bu alanlarda kentteki üniversitelerden yetişen mühendisler de eleman sıkıntısı yaşanmamasını sağlayacak. Trabzon gerçekten de önemli ve güvenilir bir yatırım bölgesi.”

Konuşmaların ardından Büyükelçi Miyajima’ya ayrıca Trabzon’daki ekoturizm olanakları, Yatırım Adası, Uzungöl Kış Turizmi Merkezi Projesi, Biyoteknoloji ve İnovasyon Merkezi başta olmak üzere birçok projeyle ilgili görsel sunum yapıldı.

TTSO Yönetim Kurulu Başkanı Hacısalihoğlu, ziyaretin anısına Büyükelçi Miyajima’ya plaket takdim etti. Miyajima ayrıca TTSO Özel İpekyolu Müzesi’ndeki tarihi eserleri de inceledi ve Başkan Hacısalihoğlu’ndan bilgi alarak, müze şeref defterini imzaladı.

Etiketler: / /

Başkent ulaşımında ‘temassız kart’ dönemi
Başkentte toplu ulaşımda kullanım amacıyla yılbaşından itibaren hayata geçirilecek "Temassız Mastercard" uygulamasının imza töreni gerçekleştirildi.
Yalova’da kuvvetli yağış seralarda zarara yol açtı
Yalova'da kuvvetli yağış nedeniyle oluşan taşkın ve su baskınları bazı seralarda zarara yol açtı.
YPG ile ittifak kuran herkesin karşısındayız
Suriye Bağımsız Kürt Rabıtası Başkanı Temmo, "YPG ile ittifak kuran herkesin karşısındayız, aksine YPG'ye karşı bir ittifak olursa, buna da...
FETÖ propagandasından bugüne kadar 2754 kişi tutuklandı
FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminden bu yana sanal ortamda suç içerikli paylaşımda bulunduğu gerekçesiyle 2754 kişinin tutuklandığı bildirildi.
İran ekonomik sorunlar nedeniyle bütçeyi kıstı
İran, ekonomik baskılar nedeniyle 2019 yılı bütçesinde kısıtlamaya gitti.
Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Büyük Ödülleri sahiplerini buldu
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Büyük Ödülleri Töreni'nde konuştu.
Aday belirleme çalışmalarımız devam ediyor
Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, "Aday belirleme çalışmalarımız devam ediyor. Önümüzdeki haftadan itibaren açıklamaya başlayacağız, ocak ayı sonuna kadar...
AB ve İtalya bütçede anlaştı
Avrupa Birliği ile İtalya arasında 2019 yılı bütçesine ilişkin yaşanan anlaşmazlık sona erdi.
ABD İran’ın hassas ekonomi merkezlerini hedef aldı
İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı İshak Cihangiri, ABD'nin halkı darboğaza sokmak için İran'ın "hassas ekonomi merkezlerini" hedef aldığını söyledi.
İstanbul’a kar geliyor
Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, Marmara'nın batısında bu akşam, İstanbul'da ise yarın kar bekleniyor.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
Edirne’de “Narko Sokak” operasyonu

Kapat