Travma  insanların fizyolojik ve psikolojik olarak hayatlarını tehdit eden bir durumdur.

 Hiç beklenmedik bir anda oluşan afetler,kazalar,yakınını kaybetme haberi,hayatındaki başarısızlık,işinden çıkarılma haberi,cinsel saldırılar,arkadaşından,sevdiğinden beklenmedik’’ihanet’’gibi durumlar kişiyi çaresizliğe imkansızlığa,umutsuzluğa ve yoğun üzüntüyle ‘’travmayı’’ başlatmış olur.

 Yaşam,dün-bugün ve gelecekle tamamlanmıştır.

Bütünün birden parçacıklara bölünmesi ile parçacıkları toparlayacak beceri ve gücün kaybı da travmayı yaşatır.

 Günlük hayattaki stres ile başa çıkabilirken aniden oluşan travma ile; büyük gücün kaybolduğu,krizi yönetememe..Çözüm bulamama ve işin içinden çıkabilecek gücün,enerjinin bulunmadığı durumdur.

 Baş edilemeyen travmayı yaşayan olaydan uzaklaşmaya,toplumdan kaçmaya başlar.’’Yenilgi’’duygusu içinde yenildim deyip sessizleşmeyi,suskunlaşmaya ve iletişimi tamamıyla kesip yalnız kalmaya başlar.

 Travma Nasıl Giderilir?

Travma sürecinin evreleri ve sonlanması tek başına yoktur.

Travma yaşayan her insan ruhsal ve beyinsel bir hasar almıştır.

Bu durumun açıklayıcı tanımı ise;’’çaresizlik ve umutsuzluk’’hisleridir.

Travmayı yaşayan kişinin sosyal yapısı aile ve çevre yakınlarının duyarlılığı önemli birincil sırada gelir.

Yalnız olan kişinin yaşadığı travma da ise; öncelik uzmandan destek alma zorunluluğudur.

Bu durum kendiliğinden zamanla geçer diye beklenirken beynin kimyası bozulup ilaçla yada ilerisi manyetik sinyal tedavileridir.

Her birey travmayı farklı yaşayabilir.

Sosyo hayatı yoğun olan aile ve yakınlarının,travmatik konuyu değiştirmesi kişiyi rahatlatır.

Beraberlikleriyle bulunduğu ortamdan uzaklaşma sağlamaları travma yaşayan kişinin sağlığı için gereklidir.

Çoğunlukla ani haber duyumları derin travmayı oluşturur.

Gece uyuyunca telefon yada kapı sesi ile acı haberi duyma hissiyle uykuya geçmeme,uyuyunca kabus görme korkusundan dolayı uyuma isteğinin kaybolması başlar.

Saatlerce tek başına kalıp’’düşünmeyi sevmeye ‘’başlar.

Bazıları da uyumak için alkol almaya,bağımlı olmaya başlar.

Bazı kişilerde düşünme,düşünce durumunu farklı aleme çekmek için uyuşturucuya başlar.

‘’Beyin alıştığı yolda ilerlemeyi çok sever.

Üzüntüye alışırsa yoğun üzüntüye,mutluluğa alışırsa aşırı mutluluğa doğru yol alır.’!’

Hayatımızda kaçınılmaz olan travma haberleri ve durumlarını yaşayanların önce aile ve yakını olarak destek vermeliyiz.

Bu destekten uzakta ve kabul almayan kişiler ise geç kalmadan psikolog,psikiyatrlardan yardım almalılar.Yoksa senelerce sürebilen travma acıları her gün git gide yaşam kalitesini sıfırlayacak,.Psiko  ağrılar bedeni ve ruhu sarmaya başlayacaktır.Bu yüzden en etkili çözüm,aile çevre yakınları ve psiko desteklerdir.

 Ani mutlulukları yaşama dileğiyle..

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.