$ DOLAR → Alış: 3,78 / Satış: 3,79
€ EURO → Alış: 4,65 / Satış: 4,67

SON DAKİKA:

Türk dünyası turizmi ortak tur paketleriyle gelişecek

Türk Keneşi, geleneksel İpek Yolu üzerindeki önemli noktaları kapsayan Modern İpek Yolu Ortak Tur Paketi projesi başlattı.

Türk dünyası turizmi ortak tur paketleriyle gelişecek
  • 27.04.2017
  • 596 kez okundu

BAKÜ

Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Keneşi), geleneksel İpek Yolu üzerindeki önemli noktaları kapsayan Modern İpek Yolu Ortak Tur Paketi projesi başlattı.

Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de, hem proje, hem 21 Nisan-5 Mayıs 2017 arasında gerçekleştirilen Ortak Tur Paketi Birinci Tanıtım Ziyareti hakkında bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Toplantıya, tanıtım ziyaretinde yer alan turizmciler, gazeteciler ve akademisyenler katıldı.

Proje Koordinatörü Pelin Musabay Baki, turun Türk Keneşi üyesi ülkeler Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan ve Türkiye’nin tarihi ve kültürel bölgelerini kapsadığını ve 14 gün sürdüğünü belirtti.

Turun İstanbul’dan başladığını, Kapadokya ve Konya ile devam ettiğini söyleyen Baki, daha sonra uçakla Azerbaycan’ın Gence şehrine gelindiğini kaydetti. Turun Azerbaycan ayağının Şeki, Şamahı ve Bakü ile sürdüğünü belirten Baki, Bakü’den uçakla Kazakistan’ın Almatı kentine geçildiğini, buradan da trenle Türkistan kendine gidildiğini ifade etti. Çimkent kenti de gezildikten sonra karayolu ile Kırgızistana geçildiğini bildiren Baki, sonraki durakların Talas ve Bişkek olduğunu anlattı.

Turun Issık Göl bölgesinin gezilmesiyle sona erdiğini ifade eden Baki, projeye 4 ülkeden 11 tur operatörünün katıldığını, ilgili devlet kurumlarının da destek vereceğini söyledi.

Azerbaycan gezisine katılan Galatasaray Üniversitesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Ali Faik Demir, turun kültüre, tarihe ve doğaya dayalı çok güzel bir güzergahı kapsadığını belirtti.

Tarihi İpek Yolu’nun turizmle canlanmasının önemine değinen Demir, projenin hem Türk Keneşi üyesi ülkeler hem de diğer ülkeler arasındaki dayanışmayı pekiştireceğini vurguladı.

Modern İpek Yolu Ortak Tur Paketi, 2014’te Bodrum’da düzenlenen “Turizm İşbirliği” temalı Türk Keneşi 4. Zirvesi’nde üye ülkelerin devlet başkanlarının talimatları uyarınca tarihi İpek Yolu’nu çekici bir turizm bölgesi haline getirmek üzere Türk Keneşi tarafından hazırlanmıştı.

Etiketler: / /‘KKTC olarak Türkiye’nin yanındayız ve destekçisiyiz’
KKTC Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Özersay, Zeytin Dalı Harekatı'na ilişkin, "KKTC olarak Türkiye'nin yanındayız ve destekçisiyiz." dedi.
Hollanda Temsilciler Meclisinin kararı bizim için yok hükmündedir
AB Bakanı ve Başmüzakereci Çelik, Hollanda Temsilciler Meclisinin kararına ilişkin "Bu parlamentonun aldığı kararı kınıyoruz, bizim için yok hükmündedir." dedi.
Zeytin Dalı Harekatı’nda 1873 terörist etkisiz hale getirildi
Türk Silahlı Kuvvetlerince, Zeytin Dalı Harekatı'nın başlangıcından bu yana 1873 teröristin etkisiz hale getirildiği bildirildi.
Hedef oydaki zayiatı minimize etmek, adeta yok etmektir
Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçim ittifakı teklifine ilişkin, "Hedef oydaki zayiatı minimize etmek, adeta yok etmektir." dedi.
Çiftçilerimizin kullandığı mazotun yarısını ödemeye başlıyoruz
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba, "Bir ilke daha imza atarak çiftçilerimizin kullandığı mazotun yarısını ödemeye başlıyoruz." dedi.
UNICEF’ten 720 bin Arakanlı çocuk için acil çağrı
UNICEF, 720 bin Arakanlı Müslüman çocuğun ihtiyaçlarının giderilmesi için uluslararası topluma "acil çaba" gösterilmesi çağrısında bulundu.
CHP’li kadınlardan çocuk istismarına ortak ses
CHP kadın kolları örgütleri, çocuk istismarına tepki amaçlı ülke genelinde eş zamanlı eylem yapacak.
TZOB ve TÜDKİYEB’den 300 koyun projesine destek
Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğünce sözleşme imzalanacak yetiştiricilere 300 küçükbaş hayvan satışını kapsayan proje, tarım ve hayvancılık sektöründe olumlu karşılandı.
‘Barajlarda su seviyesi iyi durumda’
Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu, barajlarda su seviyesinin şu anda iyi durumda olduğunu belirterek, "Şehirlerin içme, kullanma ve sanayi...
METRO BAHANE!
Bakırköy/İncirli’den, Haznedar’a uzanacak olan Metro İnşaatında, şaşırtan İSTİMLAK KARARI?
Savcılık Berberoğlu kararına itiraz etti
İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Savcısı, CHP Milletvekili Enis Berberoğlu'nun "casusluk" suçundan cezalandırılması istemiyle Yargıtay'a sunulmak üzere temyiz dilekçesi verdi.
Şırnak’ın kahraman komandoları teröre geçit vermiyor
Şırnak Çakırsöğüt Jandarma Komando Tugay Komutanlığı terör örgütü PKK'ya karşı yürüttüğü etkin mücadele ile gece gündüz demeden her türlü şartta...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
‘Türkiye-AB müzakerelerini durdurmak büyük hata olur’

Yunanistan'ın Avrupa İşlerinden Sorumlu Bakan Vekili Katrougalos, "Müzakerelerin durdurulması sadece Türkiye için değil, iyi komşuluk ilişkileri ve bölgedeki durum açısından...

Kapat