$ DOLAR → Alış: 5,34 / Satış: 5,36
€ EURO → Alış: 6,09 / Satış: 6,11

Türk heyetinin Bangladeş ziyareti olumlu sonuçlar doğurdu

İHH Genel Başkan Yardımcısı Şefik, Türk heyetinin Bangladeş ziyaretinin bölgedeki diğer devletlerin konuya ciddi manada eğilmesini sağladığını söyledi.

Türk heyetinin Bangladeş ziyareti olumlu sonuçlar doğurdu
  • 24.09.2017
  • 239 kez okundu

İSTANBUL

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı Genel Başkan Yardımcısı Orhan Şefik, Türk heyetinin Bangladeş’te mülteci kamplarını ziyaret etmesine ilişkin, “Ziyaret, bölgedeki diğer devletlerin konuya ciddi manada eğilmesini sağladı. Bangladeş devleti nezdinde Türk sivil toplum kuruluşlarının bölgede daha rahat çalışmasının yolunu açtı. Türkiye’nin mültecilerin ihtiyaçlarının karşılanması konusundaki söylemleri de son derece önemliydi.” dedi.

AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Şefik, Arakan krizi ve Bangladeş’e sığınan mültecilerin durumu hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Kurban faaliyetleri için bölgeye gittiklerinde olayların başladığını belirten Şefik, orada bulunmanın verdiği avantajla ilk etapta kurban miktarını artırdıklarını söyledi.

Şefik, kurban faaliyetleri esnasında durum tespit çalışmalarına başladıklarını dile getirerek, “Kurban ekibimizin faaliyetlerini acil yardım modülüne dönüştürdük. Ekiplerimiz çalışmalarını 3 aşamalı şekilde yürüttü. Bunları, karşılama, kamp içerisinde yapılanlar ve sağlık çalışmaları olarak gruplandırdık. Karşılama çalışmalarında su, bisküvi, yerel meyveler dağıtıldı. Bu sayede bitkin bir şekilde gelen insanlara bu yardımı ulaştırdık. Bununla beraber nakdi yardımlarımızı da Bangladeş’e ilk ayak bastıklarından itibaren yaptık. Maddi imkanları yok denecek kadar az olan mültecilere kişi başı karşılığı 47-52 lira arasında bir nakit yardımı ulaştırdık. Bu sayede ilk etapta bambu ve branda alarak barınma ihtiyaçlarını gidermeye çalıştılar. Kamp alanlarında ise gıda yardımlarımızı ilk günden beri yapıyoruz. İki ekip halinde her gün 2 bin aileye gıda ulaştırıyoruz. Bunun yanında mevsim şartları nedeniyle özel brandalar dağıtmaya devam ediyoruz. Öte yandan günlük sıcak yemek dağıtımında 2 bin kişiye ulaşıyoruz. Sağlık faaliyetleri kapsamında Arakan’dan gelen ağır yaralı mültecileri Chittagong civarındaki hastanelere ulaştırarak, tedavilerinin yapılmasını sağlıyoruz.” diye konuştu.

Şefik, Bangladeş’in inisiyatif kullanmak zorunda kaldığını aktararak, hükümetin bunu avantaja çevirebileceğini söyledi.

Bangladeş hükümetinin başta Türkiye’den gelen sivil toplum kuruluşlarına organizasyon anlamında kolaylık sağlaması gerektiğine dikkati çeken Şefik, “Altyapı, elektrik ve su gibi projeleri sağlarlarsa daha kaliteli işler çıkabilir. Bizim temel sıkıntımız da bu. Bildiğimiz kadarıyla 2012’deki krizden devlet bütçesine kalan milyonlarca dolarlık bir kaynak var. Bu para kullanılamıyor. Bu insanlara mikro kalkınma projeleri oluşturulabilir. Bangladeş dünya tekstil ürünleri üretiminde önemli bir yerde. Türkiye’den de birçok marka orada üretim yaptırıyor. İş adamları ve sanayi odaları vasıtasıyla oralarda küçük de olsa imalathanelerin kurulabileceğini düşünüyoruz. Mülteci kamplarındaki sağlık sorunlarının TİKA, Kızılay ve AFAD vasıtasıyla tamamen çözülebileceğini görüyoruz. Nüfusun en az yarısının ikameti ve kampların düzenlenmesi hususunda da Türkiye’den gidecek kurumlar önemli işler yapabilir.” görüşlerini paylaştı.

Şefik, Myanmar’da yaşananları etnik temizlik olarak nitelerken, Bangladeş’e geçmek için bekleyen binlerce kişinin varlığına dikkati çekti.

Türk heyetinin ziyareti önemli gelişmelere neden oldu
Şefik, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, oğlu Bilal Erdoğan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’nın yer aldığı ekibin Bangladeş’te mülteci kampını ziyaret etmesinin birçok olumlu gelişmeye neden olduğunu söyledi.

Bu ziyaretin Arakan krizini dünya gündeminin üst sıralarına taşıdığını aktaran Şefik, sözlerini şöyle sonlandırdı:

“Ziyaret, bölgedeki diğer devletlerin konuya ciddi manada eğilmesini sağladı. Bangladeş devleti nezdinde Türk sivil toplum kuruluşlarının bölgede daha rahat çalışmasının yolunu açtı. Türkiye’nin mültecilerin ihtiyaçlarının karşılanması konusundaki söylemleri de son derece önemliydi. Türkiye’den gelen sivil toplum kuruluşu sayısı azdı fakat ziyaret sonrasında bunların da sayısı arttı.”

Altun: “Terör bataklığını kurutuncaya kadar durmayacağız”
Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, "Sınırımızın yanı başındaki terör bataklığını kurutuncaya kadar durmayacağız" dedi.
ABD’nin çekilme kararı PYD/YPG’ye hizmet etmemeli
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, ABD yönetiminin Suriye'den çekilme kararına ilişkin, "Çekilme süreci PYD/YPG'nin bölücü gündemine hizmet etmemeli. Sahada yeni...
TBMM Başkanı Yıldırım’dan karne uyarısı
Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Binali Yıldırım, Çanakkale'nin Gelibolu İlçesindeki Namık Kemal Ortaokulu'nda öğrencilere karne dağıttı. Burada konuşan Yıldırım,...
Özhaseki: Baharla birlikte herkesin işi çok iyi olacak
AK Parti Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Özhaseki, "Bundan bir sene önceki Batı, Amerika yok. Şimdi geldiğimiz noktada çok...
Muharrem İnce: “Bu yaklaşımdan uzak durmayız”
Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) 24 Haziran 2018'deki Cumhurbaşkanlığı seçimindeki adayı Muharrem İnce, yerel seçimi 'beka sorunu' olarak görmenin yanlış olduğunu...
OPEC Petrol Sepeti varili 59.63 dolara yükseldi
Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) Petrol Sepeti petrol dün 0.11 dolar artışla varil başına 59.63 dolara geriledi.
Türkiye ve Kıbrıs’ın yer almadığı foruma tepkiler büyüyor
GÜNEY Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY), Yunanistan, İsrail, İtalya, Ürdün, Filistin Yönetimi ve Mısır tarafından kurulan Doğu Akdeniz Gaz Forumu (DAGF)...
Pentagon: Çin bazı savunma alanlarında dünya lideri
ABD Savunma İstihbaratı Ajansı'nın (DIA) hazırladığı raporda, Çin’in savunma teknolojileri açısından bazı alanlarda dünyanın en iyisi olduğu sonucuna varıldı.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
Eski büyükelçiye FETÖ’den hapis istemi

İstanbul'daki FETÖ soruşturması kapsamında tutuklanan Türkiye'nin eski Gana Büyükelçisi Uzun hakkında, ''silahlı terör örgütüne üye olmak'' suçundan 15 yıla kadar...

Kapat