$ DOLAR → Alış: 5,41 / Satış: 5,44
€ EURO → Alış: 6,13 / Satış: 6,15

SON DAKİKA:

Türk ihracatçıları Katar yolcusu

İhracatçılar, İzmir’de gerçekleştirilen Katar-Türkiye ikili iş görüşmelerinin ardından ekim ayında Katar’da düzenlenecek fuara katılacak.

Türk ihracatçıları Katar yolcusu
  • 26.08.2017
  • 266 kez okundu

İZMİR

İzmir’de ağustos ayının başında ikili görüşmelerde bulunan Türk ve Katarlı iş adamları, 26-29 Ekim’de Katar’da düzenlenecek Gıda ve Tüketici Fuarı’nda yeniden bir araya gelecek.

Katar’ın başkenti Doha’da düzenlenecek Gıda ve Tüketici Fuarı’nda ihracata yönelik görüşmeler yapılacak.

Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) Koordinatör Başkan Yardımcısı Nurettin Tarakçıoğlu, AA muhabirine, ihracatı maraton koşusuna benzeterek devamlılık ve sürekliliğin çok önemli olduğunu belirtti.

“Katar’da Türklere karşı sevgi var”
Dünyada bazı ülkelerin Türkiye’ye karşı ön yargılı olduklarına işaret eden Tarakçıoğlu, “Katar’da ise Türklere karşı bir sevgi var. Orada sektörlerimizin ne kadar ileri düzeyde olduklarını gösterirsek orta ve uzun vadede karşılığını alırız diye düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

Fuara milli katılım organizasyonu düzenlemeyi planladıklarını aktaran Tarakçıoğlu, özellikle kayısı, incir, zeytin ve üzüm gibi Türkiye’nin hem ihracatında hem de üretiminde ön plana çıkan ürünlerin Katar’da büyük ilgi göreceğini tahmin ettiklerini söyledi.

Hedef Katar’da kalıcı olabilmek
Ağustos ayının başında Katarlı iş adamlarıyla İzmir’deki görüşmelerin çok olumlu geçtiğini belirten Tarakçıoğlu, şöyle konuştu:

“Aynı düşünceye yakın insanlarla iş yapmak daha verimli ve kısa sürede iş birliğinin artmasına sebep oluyor. İzmir’de bunu sezinledik. Biz bu pazarda ürünlerimizi kalitesiyle, fiyatıyla kabul ettirebiliriz. Türk ihracatçısı uluslararası firmalarla rekabet edebilir düzeyde. Önemli olan ortaya çıkan siyasi bir krizden dolayı ihracatın artması değil orada kalıcı olabilmek.”

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, Türkiye, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Mısır yönetimlerinin haziran ayında ambargo uyguladığı Katar’a haziran ayının başından 24 Ağustos’a kadar 152 milyon 555 bin dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Bu rakam geçen yılın aynı döneminde ise 82 milyon 158 bin dolardı.

İhracatta ilk sırada 28 milyon 164 bin dolarla elektrik-elektronik sektörü yer aldı. Bunu 26 milyon 776 bin dolarlar su ürünleri ve hayvancılık mamulleri izledi.

Ekonomi Bakanlığı tarafından düzenlenen Katar-Türkiye ikili iş görüşmeleri ağustos ayının başında İzmir’de gerçekleştirilmiş, organizasyona Katar’dan 90, Türkiye’den 150 firma temsilcisi katılmıştı.

‘Ergenekon’un hakim ve savcıları hesap veriyor
'Ergenekon' davasına bakan 7 eski hakim ve savcının, "suç uydurma ve görevi kötüye kullanma" suçlarından yargılanmasına ilk derece mahkemesi sıfatıyla...
Esed rejimi mutabakata rağmen İdlib’i vurmaya devam ediyor
Esed rejimi ve destekçileri, Suriye'nin İdlib ilindeki ateşkesin korunması için varılan mutabakata rağmen bölgeye saldırılarını sürdürüyor.
Göçmen konvoyu sınıra ulaştı
Orta Amerikalı göçmenlerden oluşan grup, ABD'ye ulaşmak üzere Meksika'yı katettiği yolculuğun son durağında ülkenin kuzeybatısındaki sınır kenti Tijuana'ya ulaştı.
Milli Eğitim Bakanı Selçuk: Türkiye’nin sıçrama yapması için gayret gösteriyoruz
Milli Eğitim Bakanı Selçuk, "Hep birlikte Türkiye'nin daha yukarılara doğru tırmanması daha büyük sıçramalar yapabilmesi için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz."...
CHP’li Yılmaz disipline sevk edilmesine itiraz etti
CHP Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz, "Tedbirli olarak disipline sevk edilmiştim. Buna itiraz ettik. Umuyorum bundan olumlu sonuç alırız ve bu...
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Kaşıkçı cinayeti soruşturmasının takipçisi olacağız
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Kaşıkçı cinayeti soruşturmasına dair Suudi Arabistan Başsavcılığından yapılan açıklamaya ilişkin, "Gerçek azmettiricilerin de ortaya çıkması gerekiyor. Bu...
Türk Kızılay ile Yeryüzü Mühendisleri’nden iş birliği protokolü
Türk Kızılay ile Yeryüzü Mühendisleri Derneği arasında iş birliği protokolü imzalandı.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
Yalancıdan dışişleri bakanı olmaz

Başbakan Yardımcısı Bozdağ, Alman Dışişleri Bakanı Gabriel'in açıklaması hakkında, "Yalancıdan dışişleri bakanı olmaz.Saygısız bir yaklaşımda bulunmuştur. Bu Almanya'da da siyasetçilerin...

Kapat