$ DOLAR → Alış: 6,12 / Satış: 6,14
€ EURO → Alış: 7,20 / Satış: 7,22

SON DAKİKA:

Türk ihracatçıları Katar yolcusu

İhracatçılar, İzmir’de gerçekleştirilen Katar-Türkiye ikili iş görüşmelerinin ardından ekim ayında Katar’da düzenlenecek fuara katılacak.

Türk ihracatçıları Katar yolcusu
  • 26.08.2017
  • 246 kez okundu

İZMİR

İzmir’de ağustos ayının başında ikili görüşmelerde bulunan Türk ve Katarlı iş adamları, 26-29 Ekim’de Katar’da düzenlenecek Gıda ve Tüketici Fuarı’nda yeniden bir araya gelecek.

Katar’ın başkenti Doha’da düzenlenecek Gıda ve Tüketici Fuarı’nda ihracata yönelik görüşmeler yapılacak.

Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) Koordinatör Başkan Yardımcısı Nurettin Tarakçıoğlu, AA muhabirine, ihracatı maraton koşusuna benzeterek devamlılık ve sürekliliğin çok önemli olduğunu belirtti.

“Katar’da Türklere karşı sevgi var”
Dünyada bazı ülkelerin Türkiye’ye karşı ön yargılı olduklarına işaret eden Tarakçıoğlu, “Katar’da ise Türklere karşı bir sevgi var. Orada sektörlerimizin ne kadar ileri düzeyde olduklarını gösterirsek orta ve uzun vadede karşılığını alırız diye düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

Fuara milli katılım organizasyonu düzenlemeyi planladıklarını aktaran Tarakçıoğlu, özellikle kayısı, incir, zeytin ve üzüm gibi Türkiye’nin hem ihracatında hem de üretiminde ön plana çıkan ürünlerin Katar’da büyük ilgi göreceğini tahmin ettiklerini söyledi.

Hedef Katar’da kalıcı olabilmek
Ağustos ayının başında Katarlı iş adamlarıyla İzmir’deki görüşmelerin çok olumlu geçtiğini belirten Tarakçıoğlu, şöyle konuştu:

“Aynı düşünceye yakın insanlarla iş yapmak daha verimli ve kısa sürede iş birliğinin artmasına sebep oluyor. İzmir’de bunu sezinledik. Biz bu pazarda ürünlerimizi kalitesiyle, fiyatıyla kabul ettirebiliriz. Türk ihracatçısı uluslararası firmalarla rekabet edebilir düzeyde. Önemli olan ortaya çıkan siyasi bir krizden dolayı ihracatın artması değil orada kalıcı olabilmek.”

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, Türkiye, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Mısır yönetimlerinin haziran ayında ambargo uyguladığı Katar’a haziran ayının başından 24 Ağustos’a kadar 152 milyon 555 bin dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Bu rakam geçen yılın aynı döneminde ise 82 milyon 158 bin dolardı.

İhracatta ilk sırada 28 milyon 164 bin dolarla elektrik-elektronik sektörü yer aldı. Bunu 26 milyon 776 bin dolarlar su ürünleri ve hayvancılık mamulleri izledi.

Ekonomi Bakanlığı tarafından düzenlenen Katar-Türkiye ikili iş görüşmeleri ağustos ayının başında İzmir’de gerçekleştirilmiş, organizasyona Katar’dan 90, Türkiye’den 150 firma temsilcisi katılmıştı.

Turizm dünya ekonomisini besliyor
BM raporuna turizm sektörü, dünyadaki tüm gayrisafi yurt içi hasılanın yüzde 10'una, küresel ticaretin yüzde 7'sine ve her 10 istihdamdan...
TSK’dan Münbiç hattında 51’inci devriye faaliyeti
TSK ve ABD Silahlı Kuvvetlerince Fırat Kalkanı Harekat alanı ile Münbiç arasında kalan hatta 51'inci koordineli bağımsız devriye görevi yapıldı.
EURO 2024 için adil bir değerlendirme bekliyoruz
Cumhurbaşkanı Erdoğan, EURO 2024'e ev sahipliği için Türkiye'nin koşulları yerine getirdiğini vurgulayarak, "Adil bir değerlendirme bekliyoruz." dedi.
FETÖ’cü Kemal Öksüz hakkında ABD’de iddianame hazırlandı
ABD'de 2013'te Kongre üyelerinin Azerbaycan'a yaptığı geziyle ilgili FETÖ/PDY üyeliğinden aranan Kemal Öksüz hakkında iddianame hazırlandı.
‘Kestane karası fırtınası’ balık fiyatlarını etkiledi
Karadeniz'de balıkçıların "kestane karası fırtınası" nedeniyle denize açılamaması balık fiyatlarına olumsuz yansıdı.
Ahvaz saldırısında ‘güvenlik açığı’ tartışmaları
İran Meclisi Ulusal Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Üyesi Hüseyni, Ahvaz'da 25 kişinin hayatını kaybettiği saldırıda güvenlik zafiyeti olduğunu söyledi.
‘Deniz Kuvvetlerimiz dünya barışına katkı sağlamaktadır’
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, "Deniz Kuvvetlerimiz denizlerimizdeki hak ve menfaatlerimizi korumanın yanı sıra Atlantik'ten Hint Okyanusu'na kadar uzanan denizlerde...
Trump’tan Maduro açıklaması
ABD Başkanı Trump, "(Venezuela'da) Asker karar verirse, ordu tarafından çok hızlı şekilde devrilebilecek bir rejim." açıklamasında bulundu.
TSB’den işverenlere otomatik katılımda yükümlülük hatırlatması
TSB'den yapılan açıklamada, "İşverenlerin mevzuat kapsamındaki çalışanlarını Bireysel Emeklilik Sistemi'ne dahil etme ve katkı payı ödemelerini çalışanlarının maaşlarından keserek emeklilik...
MHP’nin 7 maddeden oluşan teklifini irdeleyeceğiz
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yazıcı, "MHP'nin 7 maddeden oluşan teklifini irdeliyoruz, irdeleyeceğiz." dedi.
Şırnak’ta 2 güvenlik korucusu şehit oldu
Şırnak'ın Silopi ilçesinde el yapımı patlayıcının infilak ettirilmesi sonucu güvenlik korucuları Halil Yerboğa ve Süleyman Tosun şehit oldu. Şehit Tosun'un...
Aile kurmak mı? Aile olmak mı?
YAĞMUR TANYILDIZ'ın röportajı için tıklayınız...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
Yalancıdan dışişleri bakanı olmaz

Başbakan Yardımcısı Bozdağ, Alman Dışişleri Bakanı Gabriel'in açıklaması hakkında, "Yalancıdan dışişleri bakanı olmaz.Saygısız bir yaklaşımda bulunmuştur. Bu Almanya'da da siyasetçilerin...

Kapat