$ DOLAR → Alış: 5,41 / Satış: 5,44
€ EURO → Alış: 6,13 / Satış: 6,15

SON DAKİKA:

‘Türkiye ve Azerbaycan adli alandaki iş birliğini artıracak’

Adalet Bakanı Gül, Türkiye ve Azerbaycan’ın adli konulardaki iş birliğini daha iyi noktaya ulaştırmayı hedeflediklerini belirtti.

‘Türkiye ve Azerbaycan adli alandaki iş birliğini artıracak’
  • 03.04.2018
  • 592 kez okundu

BAKÜ

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, resmi temaslarda bulunmak için geldiği Azerbaycan’da mevkidaşı Fikret Memmedov‘la görüştü.

Azerbaycan Adalet Bakanlığında gerçekleşen görüşmede Gül, iki ülkenin birlikte gerçekleştirdiği Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol Boru Hattı, Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı ve TANAP gibi projelerin “bir millet, iki devlet” anlayışıyla yürütülen Türkiye ile Azerbaycan ilişkilerinin daha da gelişmesi ve bölgede daha fazla söz sahibi olması için yapılan çalışmaların parçası olduğunu ifade etti.

Gül, siyasi ve ekonomik istikrarın büyümeyi getirdiğini vurgulayarak “Her iki ülke de güçlenmeleri adına çok önemli mesafeler katetti. Diğer konularda olduğu gibi adli konularda da iş birliğini daha iyi noktaya ulaştırmayı hedefliyoruz. İş birliğinin en iyi düzeyde olacağını ümit ediyoruz.” dedi.

Dağlık Karabağ sorununa da değinen Gül, “Azerbaycan’ın bu konudaki taleplerinin haklı olduğuna inanıyoruz. Bu konuda Türkiye olarak, Azerbaycan’ın destekçisiyiz ve destekçisi olmaya da devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Memmedov da 15 Temmuz olaylarına değinerek “O olaylar hepimizi sarsmıştı. Fakat kahraman Türk halkı kendi cumhurbaşkanının etrafında birleşerek demokrasi, kalkınma ve adaletten yana olduğunu tüm dünyaya gösterdi. Bizim en büyük sorunumuz Dağlık Karabağ sorunu. Bu konuda da daima Türkiye’nin desteğini gördük.” diye konuştu.

Türkiye ve Azerbaycan arasında bugüne kadar 220 anlaşmanın imzalandığını, 30 anlaşmanın da hazırlık aşamasında olduğunu bildiren Memmedov, adli konularda da Türkiye’nin tecrübelerinden faydalandıklarını söyledi.

Gül, görüşmenin ardından Bakanlık binasındaki Azerbaycan Adliye Tarihi Müzesini gezerek yetkililerden bilgi aldı

Gül-Rzayev görüşmesi

Bakan Gül, temasları kapsamında Azerbaycan Yargıtay Başkanı Ramiz Rzayev’le de bir araya geldi.

Gül, ilk resmi yurt dışı ziyaretini Azerbaycan’a yaptığı için çok mutlu olduğunu belirterek “Her alanda olduğu gibi adli alanda da iş birliklerini artıracağız. Hem karşılıklı tecrübe paylaşımı anlamında hem de diğer konulardaki hukuki iş birliklerini artıracağız. Azerbaycan ve Türkiye kardeşliği kıyamete kadar devam edecek bir kardeşliktir.” ifadesini kullandı.

Rzayev de iki ülkenin birbirini desteklediğini, tüm alanlarda olduğu gibi adli konularda da çok iyi ilişkiler içerisinde olduklarını söyledi.

Her zaman Türkiye’nin desteğini gördüklerini vurgulayan Rzayev, “Özellikle bizim hakimlerin yetişmesinde Türk eğitim kurumlarının büyük rolü var. Türkiye’nin Afrin’deki başarısından gurur duyduk. Şehit kardeşlerimize rahmet diliyoruz. Türkiye’nin bu operasyonu tam zaferle sonuçlandıracağına eminiz. Allah Türkiye’yi korusun. Türkiye’nin gücü bizim gücümüzdür.” dedi.

Etiketler: / /

CHP’li Yılmaz disipline sevk edilmesine itiraz etti
CHP Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz, "Tedbirli olarak disipline sevk edilmiştim. Buna itiraz ettik. Umuyorum bundan olumlu sonuç alırız ve bu...
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Kaşıkçı cinayeti soruşturmasının takipçisi olacağız
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Kaşıkçı cinayeti soruşturmasına dair Suudi Arabistan Başsavcılığından yapılan açıklamaya ilişkin, "Gerçek azmettiricilerin de ortaya çıkması gerekiyor. Bu...
Türk Kızılay ile Yeryüzü Mühendisleri’nden iş birliği protokolü
Türk Kızılay ile Yeryüzü Mühendisleri Derneği arasında iş birliği protokolü imzalandı.
Kurtulmuş: Kimse Atatürk üzerinden mesaj vermeye kalkmasın
AK Parti Genel Başkanvekili Kurtulmuş, Atatürk'ün büstlerine yapılan saldırılara ilişkin, "Atatürk kurtuluş savaşımızın, Türkiye Cumhuriyeti devletimizin ortak değerlerinden birisidir. Onun...
Milli Savunma Bakanı Akar: Bedelli askerlik 37 celpte icra edilecek
Milli Savunma Bakanı Akar, "Gençlerimizin bedelli askerlik kapsamındaki eğitim çalışmaları 24 Kasım 2018 ile 7 Şubat 2020 arasında toplam 37...
TSK ve ABD Münbiç’te üçüncü ortak devriye faaliyetine başladı
Türk Silahlı Kuvvetleri ve ABD ordusu, Münbiç yol haritası çerçevesinde ilçede üçüncü ortak devriye faaliyetini icra ediyor.
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: Rum tarafının uzlaşmaz tutumu Kıbrıs’ta çözüme engel
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, Kıbrıs'taki müzakere sürecine ilişkin, "Hala çözüme ulaşılamamış olmasının nedeni, çözümsüzlüğü şiar edinen Kıbrıs Rum tarafının uzlaşmaz tutumudur."...
MHP’de bazı belediye başkan adayları açıklandı
MHP'de bazı il ve ilçeler için belediye başkan adayları açıklandı.
Bakan Kurum: Bisiklet ve yürüyüş yolu yapma zorunluğu getiriyoruz
Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, "Stratejik planda, artık yeni planlanacak alanlarda bisiklet ve yürüyüşü yolu yapma zorunluğu getiriyoruz. Bu da...
Kaşıkçı cinayeti soruşturmasında 5 idam istemi
Suudi Arabistan Başsavcılığından, gazetece Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesi olayında 5 kişinin idamının istediği açıklandı.
İşsizlik rakamları açıklandı
ANKARA Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ağustos ayına ilişkin iş gücü istatistiklerini açıkladı. Buna göre, Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
Türkiye’nin Sultan’ı : Türkan Şoray

Yağmur Tanyıldız'ın haberi için tıklayınız...

Kapat