$ DOLAR → Alış: 5,46 / Satış: 5,48
€ EURO → Alış: 6,16 / Satış: 6,18

SON DAKİKA:

‘Türkiye’nin sağlıktaki reformunu diğer ülkelere örnek gösteriyoruz’

DSÖ Avrupa Bölge Ofisi Direktör Yardımcısı Emiroğlu, “Türkiye’nin son 15 yılda sağlık alanındaki birçok reformunu diğer ülkelere örnek gösteriyoruz ve uygulamalarını takip ediyoruz” dedi.

‘Türkiye’nin sağlıktaki reformunu diğer ülkelere örnek gösteriyoruz’
  • 29.10.2018
  • 121 kez okundu

İSTANBUL –  Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Bölge Ofisi Direktör Yardımcısı Nedret Emiroğlu, “Türkiye’nin son 15 yılda sağlık alanındaki birçok reformunu diğer ülkelere örnek gösteriyoruz ve uygulamalarını takip ediyoruz. Temel sağlık hizmetlerini güçlendirdi. Aile hekimliği yapısıyla sağlık hizmetini herkesin ulaşabileceği hale getirdi.” dedi.

Cumhurbaşkanlığı himayesinde, Sağlık Bakanlığı ve Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) iş birliğinde, Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) öncülüğünde “Kronik Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar” temasıyla düzenlenen 5. Türk Tıp Dünyası Kurultayı’na katılan Emiroğlu, Türkiye’deki sağlık sisteminin gelişimine yönelik, AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

Türkiye’nin DSÖ Avrupa Bölgesi’ne bağlı 53 ülkeden biri olduğunu hatırlatan Emiroğlu, Türkiye ile halk sağlığı ve tekli programların her alanında yakın iş birliği yaptıklarını belirterek, Türkiye’nin son 15 yıllık dönemde sağlık alanında çok ciddi reformlardan geçen bir ülke olduğunu vurguladı.

“Aile hekimliğiyle sağlık hizmetini ulaşılabilir hale getirdi”

Emiroğlu, Türkiye’de sağlık alanında yaşanan gelişmelere ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:

“Türkiye’nin son 15 yılda sağlık alanındaki birçok reformunu diğer ülkelere örnek gösteriyoruz ve uygulamalarını takip ediyoruz. Temel sağlık hizmetlerini güçlendirdi. Aile hekimliği yapısıyla sağlık hizmetini herkesin ulaşabileceği hale getirdi. Paketleri hastalara ücretsiz sundu. Bunun yanı sıra hastanelerde ilerlemeler ve son teknolojilerin kullanılması. Halk sağlığıyla başlarsak, aşılama oranlarında 20 yıl önce Türkiye yüzde 80’lerdeyken ya da birçok aşıya bağlı hastalık salgınları olurken, şu anda en üst düzeylerde yüzde 90’ların üzerinde ve birçok bulaşıcı hastalığı önlemiş, engellemiş ya da azaltmış durumda. Anne ve bebek ölümlerinde ciddi azalmalar var. Bununla birlikte yapılan bulaşıcı olmayan hastalıklara yönelik birçok aktiviteyle birlikte kronik hastalıkların kontrolü uzun zaman aldığı için çok kolay değil ama onlarda da bir azalma görmekteyiz. Bununla birlikte doğumda beklenen yaşam süresi 80 yıla kadar ulaştı.”

Emiroğlu, DSÖ’nün faaliyette olan 5 iş birliği merkezi bulunduğunu belirterek, Barcelona’da sağlık sistemlerinin finansmanına yönelik, Bonn’da çevre ve sağlıkla ilişkili intersektöryel çalışmaların yürütüldüğü, Venedik’te sağlığa bağlı sosyal determinantlar üzerine çalışan, Moskova’da bulaşıcı olmayan kronik hastalıklarla ilişkili, Almatı’da ise temel sağlık hizmetleriyle ilişkili merkezlerin olduğunu anlattı.

“Türkiye’nin deneyimini içine katarak, hizmet verecek”

Türkiye’de acil durumlara hazırlık konusunda bir merkez açmak için iş birliği anlaşması imzalandığını ve çalışmaların son aşamasında olduklarının altını çizen Emiroğlu, Türkiye’deki yasal süreçlerin tamamlanmak üzere olduğunu, anlaşmanın mecliste sağlık ve dışişleri komisyonlarından geçtiğini söyledi.

Nedret Emiroğlu, Türkiye’de acillere hazırlık için kurulan merkezin 2019 yılının sonlarında ya da 2020 yılının başında faaliyete geçeceğini vurgulayarak, şu bilgileri verdi:

“Sadece Türkiye’ye değil 53 ülkeye hizmet verecek. Türkiye’nin deneyimini ve mevcut kurumları da içine katarak, hizmet verecek. Bir başka özelliği de biraz bölge dışında komşuluğumuz olan DSÖ’nün bir başka bölgesine bağlı ülkelere de destek olacak. Bu merkezde tüm sağlık acillerine yönelik ülkelerin hazırlanmasına destek olacak tüm teknik çalışmalar, doküman geliştirilmesi, eğitim programları ve ülkelere direkt misyonla teknik desteği sağlanmasından buradaki merkez sorumlu olacak. Aciller dediğimiz zaman çok geniş bir kapsama alıyoruz. Uluslararası sağlık tüzüğü kapsamı altında hem biyolojik tehditler hem kimyasal nükleer gibi geniş alanlar. Bunun yanı sıra da deprem, sel, yangın gibi afetler ile büyük bir toplumsal hareketliliğe bağlı olarak acil durumlar ya da savaşlar, çatışmalar gibi her duruma müdahale edebilecek, ülkelerin en iyi şekilde hazırlanmalarını sağlayacak çalışmalardan bu merkez sorumlu olacak.”

Etiketler: /

İşsizlik rakamları açıklandı
ANKARA Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ağustos ayına ilişkin iş gücü istatistiklerini açıkladı. Buna göre, Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı...
Eski Zaman gazetesi başyazarı Ünal’a hapis cezası
Eski Zaman gazetesi başyazarı Ali Ünal, Uşak'ta yargılandığı FETÖ davasında 19 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.
‘Gençlerimizi doğru mesleklere yönlendirmenin gayretindeyiz’
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk, "İşgücü Piyasası Araştırması ile sektörlerin talep ettiği meslekleri ve becerileri ortaya çıkarmak istiyoruz....
İsrail Savunma Bakanından istifa kararı
İsrail Savunma Bakanı Avigdor Liberman'ın görevinden istifa etmeye karar verdiği bildirildi.
Bakanlıktan ‘Osmangazi Köprüsü geçiş ücreti’ açıklaması
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığından, Osmangazi Köprüsü'nde vatandaşların geçiş ücretlerini nakit ödemeye zorlandığı iddiaların tümüyle asılsız olduğu bildirildi.
Üniversitede oksijen tüpü patladı: 2 yaralı
Biruni Üniversitesinin laboratuvarında oksijen tüpünün patlaması sonucu 2 kişi yaralandı.
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: 452 iade dosyası 83 ülkeye gönderildi
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, FETÖ'nün yurt dışı yapılanmasına ilişkin 452 şahsa dair iade dosyası hazırlandığını ve 83 ülkeye gönderildiğini söyledi.
Yahudi yerleşimcilerden Batı Şeria’da ırkçı saldırı
Yahudi yerleşimciler işgal altındaki Batı Şeria'da Filistinli bir kişiye ait aracı yakarken, bir evin duvarına da ırkçı sloganlar yazdı.
SGK Başkanı Bağlı: SGK bir Türk mucizesinin adıdır
SGK Başkanı Bağlı, "Milli geliri 10 bin dolarlık bir ülkede, bu kadar derin bir sağlık güvencesi sağlayabilmek ve bunu da...
ABD’nin yaptığı ikiyüzlülük ve arsızlıktır
BBP Genel Başkanı Destici, ABD'nin bir taraftan PKK'lı yöneticilere ödül koyduğunu, öbür yanda PKK'nın ta kendisi olan YPG/PYD ile yemek...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
İran’da toz fırtınası 120 kişiyi hastanelik etti

İran'ın güneyindeki Sistan-Beluçistan eyaletinde dünden bu yana etkili olan toz ve toprak fırtınası nedeniyle 120 kişi hastanelere kaldırıldı.

Kapat