$ DOLAR → Alış: 3,92 / Satış: 3,94
€ EURO → Alış: 4,82 / Satış: 4,84

SON DAKİKA:

Türkiye’nin yeni bir çağa geçiş süreci başlıyor

Ekonomi Bakanı Zeybekci, Gümrük Birliği anlaşmasının güncellenmesiyle ilgili, “Gelecek dönemde bu anlaşmanın tam entegrasyonu durumunda Türkiye’nin yeni bir çağa geçiş süreci başlıyor.” dedi.

Türkiye’nin yeni bir çağa geçiş süreci başlıyor
  • 28.12.2016
  • 428 kez okundu

ADDİS ABABA

Resmi temaslarda bulunmak üzere Etiyopya’ya gelen Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Gümrük Birliği anlaşmasının güncellenmesi görüşmelerinde son durumun sorulması üzerine Zeybekci, konunun artık iyice netleşmeye başladığını söyledi. Zeybekci, “Gümrük Birliği’nin güncellenmesi konusu artık netleşmeye başladı, alternatifler oluşmaya başladı, resmileşti. Geçen hafta Avrupa Birliği Komisyonunun konuya ilişkin bir açıklaması oldu. Avrupa Birliğinin Bakanlar Kurulu diyeceğimiz kurulun yetki istemesi oldu, o da oybirliği ile geçti. Gelecek yılın ilk çeyreğinde bu kararın çıkacağını düşünüyoruz. Bugüne kadar yaptığımız görüşmelerde bu konuda problem olacağını düşünmüyoruz ama ihtimal dahilindedir.” diye konuştu.

Sürece ilişkin bilgi veren Zeybekci, şöyle devam etti:

“AB ve Türkiye bu konuda bağımsız kuruluşlara etki değerlendirme analizleri yaptırdı. İki değerlendirme de eş zamanlı bitti. Sonuçları her iki taraf için de pozitif görüyoruz. Bakanlar Kuruluna 4 farklı alternatif için etki değerlendirmesi analizi sunumu yaptık. Birinci alternatif; Gümrük Birliği’nin güncellenmesi ama tarımda tedbirli davranılması, yüzde 50 bir açılım sağlanması. İkinci alternatif; Gümrük Birliği’nin tarım, hizmetler ve kamu alımları dahil tam anlamda güncellenmesi. Her alternatifte karar alma mekanizmalarında yer almak ve 3. ülkelerde imzalanacak serbest ticaret anlaşmalarına (STA) otomatik taraf olmak var. Üçüncü alternatifimiz; Gümrük Birliği’nin kapsamlı bir STA’ya dönüştürülmesi. Ama burada bütün ürünlerde ayrı ayrı gümrük tarifeleri belirleme hakları var tarafların. Dördüncüsü de şu an mevcut Gümrük Birliği’nin olduğu gibi sadece tek başına sanayi ile STA’ya dönüştürülmesi. Bu şu anki halden geri gitmek demek.

Biz bütün bunları değerlendirdik, gördüğüm kadarıyla ikinci alternatif hem AB için hem de bizim için olumlu gelen seçenek. Bu bizim üzerinde yoğunlaşacağımız seçenek olacak. Tabii ki diğer seçenekler de gündem dışı değil.”

“Türkiye kazançlı çıkacak”
Zeybekci, Gümrük Birliği’nin bugünkü haliyle bile ekonomiye önemli katkılar sağladığının altını çizerek, “Gelecek dönemde bu anlaşmanın tam entegrasyonu durumunda Türkiye’nin yeni bir çağa geçiş süreci başlıyor. Türk şirketlerinin Avrupa’da, Avrupalı şirketlerin Türkiye’de hizmetler sektörünün her alanında hizmet verebilmesi, belediye hizmetlerinde bile bütün hizmetlere Avrupalı şirketlerin girebilmesi, Türkiye’de kamunun tüm alımlarına Avrupalı şirketlerin katılabilmesi, aynı şekilde Türk şirketlerinin Avrupa’daki kamu ihalelerine katılabilmesi… Bunlar her iki taraf için de açık hale gelecek.” değerlendirmesinde bulundu.

“En geç 2018’de tamamlanacak”
Bakan Zeybekci, AB ile ekonomik anlamda ortaklık kurmanın büyük önem taşıdığını anlatarak, “AB ile ekonomik ortaklık kurabilen bir Türkiye’nin dünyada diğer ekonomilerle sağlayacağı çok başka avantajlar olacak. Biz bu anlamda baktığımızda Türkiye’nin 2030 vadesinde çok büyük kazançla çıkacağını görüyoruz.” dedi.

Gümrük Birliği’nin güncellenmesi noktasında 2017 sonunda önemli bir noktaya gelmek niyetinde olduklarını belirten Zeybekci, “Bitirmek de diyebiliriz ama önemli bir noktaya gelmek istiyoruz. Bu çok yoğun bir süreç olacak. 2017’de maksimum 2018’de tamamlamamız gerekiyor çünkü dünyada Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı (TTIP) Anlaşması gibi bazı süreçler çok hızlı ilerliyor.” diye konuştu.

Etiketler: / /Milyonları ilgilendiren tasarı yasalaştı
TBMM TBMM Genel Kurulunda, kamuoyunda “torba tasarı” olarak bilinen, Vergi Kanunları ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması...
Erdoğan’dan vatandaşlara çağrı
Erdoğan'dan vatandaşlara 'orman varlığını artırma' çağrısı
16 yılda 4 milyar fidanı toprakla buluşturduk
Başbakan Yıldırım: 16 yılda 4 milyar 39 milyon fidanı toprakla buluşturduk
Baykal’ın genel durumu iyi
Sağlık Bakanlığı: Deniz Baykal'ın genel durumu iyi, bilinci açık durumda
Münbiç’ten sonra sıra diğer şehirlere gelecek
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Münbiç'ten sonra sıra diğer şehirlere gelecek
165 milyon avroluk hibeye başvuru süresi uzatıldı
TKDK'nin 164 milyon 706 bin avro hibe vereceği kırmızı et, kanatlı eti, süt ve yumurta üreten tarımsal işletme projeleri için...
Türkiye, İran’da 1 numaralı turizm pazarı haline geldi
TÜROB Başkanı Bayındır, 2017 yılında 2,5 milyon İranlı turisti ağırlayan Türkiye'nin İran'da 1 numaralı turizm pazarı haline geldiğini, Nevruz Bayramı...
Afrinlilerden YPG/PKK yalanına isyan
Afrinli çocuk kurbanların yakınlarından YPG/PKK yalanına isyan
Kardemir Karabükspor’da Ünal Karaman dönemi
Spor Toto Süper Lig'de hem ekonomik hem de sportif açıdan zor günler geçiren Kardemir Karabükspor, teknik direktör Ünal Karaman ile...
Hastanede susuz şekilde yerlerden kan temizleniyordu
FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi sırasında İBB'nin işgali davası ile 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde yaşanan olaylara ilişkin davanın görülmesine devam...
Türkiye’de konut satışı azaldı
Türkiye genelinde şubat ayında 95 bin 953 konut satıldı. Geçen ay satılan konut sayısı bir önceki aya göre yüzde 1,1,...
Türkiye dünya ülkelerine ‘can suyu’ taşıyor
Dünyada milyarlarca insan temiz suya ihtiyaç duyarken, Türkiye hayata geçirdiği su projeleriyle kurak coğrafyalardaki insanlara "can suyu" oluyor.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
Kongo’da heyelan: 50 ölü

Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nin batısında meydana gelen toprak kayması nedeniyle 50 kişi hayatını kaybetti.

Kapat