$ DOLAR → Alış: 3,96 / Satış: 3,97
€ EURO → Alış: 4,88 / Satış: 4,90

Türkiye’ye Afrika’da yeni ihracat kapısı

Cibuti, Türk ürünlerinin Afrika’ya daha kolay ve hızlı şekilde ulaşmasını sağlamak amacıyla, Türkiye’ye 5 milyon metrekarelik serbest bölge alanı tahsis etti.

Türkiye’ye Afrika’da yeni ihracat kapısı
  • 07.12.2016
  • 365 kez okundu

ANKARA – Cibuti, Türk ürünlerinin Afrika’ya daha kolay ve hızlı şekilde ulaşmasını sağlamak amacıyla, Türkiye’ye 5 milyon metrekarelik serbest bölge alanı ayırdı.

Cibuti’nin Ankara Büyükelçisi Aden Hüseyin Abdillahi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, iki ülke arasında 2012 yılından bu yana enerji, sağlık, eğitim ve yatırım konularında birçok anlaşma imzalandığını, ayrıca iş çevrelerinin katılımıyla çeşitli toplantılar düzenlendiğini anlattı.

Türkiye’nin Cibuti’ye ihracatının son 5 yılda 2 kattan fazla artarak 100 milyon dolara yaklaştığına işaret eden Abdillhahi, bu rakamın ülkesinin Türkiye’den yaptığı ithalatı tam olarak yansıtmadığını ifade etti.

Cibuti’nin serbest bölgeler kanalıyla çok önemli tutarda ithalat yaptığını söyleyen Abdillahi, “Kanaatimce Türkiye’den yaptığımız ithalat 150 milyon dolardan fazla. Çünkü birçok ürün serbest bölgelere geliyor ve daha sonra buralardan Cibuti’ye ulaşıyor. Bugün Cibuti’deki her dükkan ve süpermarkette Türk ürünlerini görebilirsiniz.” dedi.
“Bölgenin Türkiye’den ithalatı 2 milyar dolara ulaşabilir”

Cibuti’nin yüzölçümü olarak küçük bir ülke olmasına karşın, Kızıl Deniz’in ve Doğu Afrika’nın giriş noktasında bulunması nedeniyle stratejik öneme sahip olduğunu dile getiren Abdillahi, şöyle devam etti:

“Ülke olarak, son 6-7 yılda, bölgedeki ana ortağımız Etiyopya ile önemli tutarlarda liman tesisleri, demiryolları, otoyol ve bankacılık alanında yatırımlar yaptık. Bunu yatırımcıların yolunu açmak için gerçekleştirdik. Ülkemin bulunduğu bölgede potansiyel çok yüksek. Bu bölge Türkiye’den yıllık 600 milyon dolar civarında ithalat yapıyor. Etiyopya yılda yüzde 8-9, Cibuti yüzde 6,7 düzeyinde büyüyor. Bölgedeki 200 milyonluk tüketici düşünüldüğünde 600 milyon dolarlık ithalat çok büyük değil. Bu tutarı artırmamız gerekiyor. Biz bunu gelecek yıllarda kolaylıkla 2 milyar dolar düzeyine çıkarabileceğimize inanıyoruz.”

“Türk ürünleri 200 milyon tüketiciye ulaşacak”

Cibuti’de Türkiye için tahsis edilen serbest bölge alanına ilişkin bilgi veren Abdillahi, küresel dünyada iş yapma şekillerinin değiştiğine işaret etti.

Serbest bölgelerin tüketicilere daha yakın olma imkanı tanıdığını dile getiren Abdillahi, “Eğer bir Türk Ekonomi Bölgesi kurarsak Türkiye ham madde, endüstriyel tarım ürünleri, buzdolabı, çamaşır makinesi gibi ürünleri buraya kolaylıkla ihraç edebilir. Bu, iş yapma şeklini değiştirecek ve en az 200 milyon tüketiciye Türk ürünlerinin çok kolay ve hızlı bir şekilde ulaşılmasını sağlayacak.” dedi.

Abdillahi, Türkiye ve Cibuti’nin bu konu üzerinde çalıştıklarını, kurulacak serbest bölgenin yatırımcılar açısından çok büyük bir fırsat yaratacağını ifade etti.

Serbest bölge için ihtiyaç duyulan lojistik ve altyapının hazır olduğunu anlatan Abdillahi, “Yüksek verimli limanlarımız var. Afrika’da ender bulunan demiryolu ve elektrik hatlarını sağladık. Otoyollar yapıyoruz ve Türkiye için limanın yanına 5 milyon metrekarelik bir alanı serbest bölge için tahsis ettik. Bununla ilgili kanun Cibuti Devlet Başkanı tarafından Kasım 2015’te imzalandı.” diye konuştu.

“Yatırımcıları çekmek için tedbirler aldık”

Serbest bölgenin ticari ilişkilere sağlayacağı katkıya vurgu yapan Abdillahi, iki ülke arasındaki ticarette iyi bir ivme yakalandığını ve bu ivmenin serbest bölgeyle daha da artacağından emin olduğunu belirtti.

Bölgenin ekonomik olarak çok büyük ve istikrarlı olduğunu dile getiren Abdillahi, “Örneğin Etiyopya, Afrika’nın en büyük ve nüfus olarak en kalabalık ülkelerinden biri. Bu ülkede birçok Türk girişimcinin yatırımı var. Türk firmalarının Etiyopya’da 3 milyar dolar civarında yatırımı bulunuyor.” ifadesini kullandı.

Abdillahi, yatırımcıları ülkesine çekmek için gerekli tüm tedbirleri alarak yatırım yollarını açtıklarını kaydetti.

Etiketler: / /125 milyar liralık ‘süper teşvik’ için geri sayım
Ekonomi Bakanlığınca, Proje Bazlı Teşvik Sistemi kapsamında hayata geçirilecek 19 firmaya ait toplam yatırım tutarı 125 milyar lira olan 23...
Sanal oyunla 8 ayda 90 milyon lira toplamışlar
Kayseri merkezli Anadolu Farm şirketinin Çiftlik Bank benzeri yapılanmayla sanal oyun üzerinden üyelerinden para topladığı belirlendi.
Afrin tamamen kontrol altında
Genelkurmay Başkanlığınca "Afrin bölgesinde kontrolün tamamen sağlandığı, bölge halkının güvenle evlerine dönüşlerini sağlamak için arama tarama çalışmalarının devam ettiği" belirtildi.
Türkiye’nin güvenliği Suriye’den geçer, Irak’tan geçer
Başbakan Yıldırım, "Suriye ve Irak'ın toprak bütünlüğü bizim için vazgeçilmezdir. Türkiye'nin güvenliği Suriye'den geçer, Irak'tan geçer, buraların istikrarından geçer." dedi.
Kimse Türkiye’ye Suriye’de istila hareketi yapıyor diyemez
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kimse Türk ordusuna, Türkiye'ye, 'Suriye'de istila hareketi yapıyor' diyemez. Batı, istila hareketlerinin en güzel örneklerini vermiştir." dedi.
Aksaray’da kaza: 4 ölü
Aksaray'da yolcu otobüsü şarampole devrildi: 4 ölü, 37 yaralı
124 milyon kişi açlık sınırında
124 milyon kişi açlık yüzünden ölme riskiyle karşı karşıya...
DEAŞ, Kuzey Afrika’daki istikrarsızlıktan nemalanıyor
Afrika İstihbarat ve Güvenlik Hizmetleri Komitesi Genel Sekreteri Semayat, terör örgütleri DEAŞ ve El-Kaide'nin Doğu Afrika'daki eylemlerini Kuzey Afrika ülkelerindeki...
Afrin’de 3 köy daha teröristlerden temizlendi
TSK ve ÖSO, Afrin'in Fafretin, Bercke ve Kebaşin köylerini teröristlerden temizledi.
Katalanların tutuklanmasına tepki
İspanya'da ayrılıkçı Katalanların tutuklanmasına tepki
Kamerun’da ilkokulda izdiham: 4 ölü
Orta Afrika ülkesi Kamerun'da ilkokulun tiyatro salonunda iki gün önce çıkan izdihamda 4 çocuk hayatını kaybetti.
Dünyanın en eski tapınağı
Dünyanın en eski tapınağı Göbeklitepe'de titiz çalışma sürüyor
Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Macron Afrin’i görüştü
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile görüşmesinde, Afrin konusunda yapılan temelsiz açıklamalardan duyduğu rahatsızlığı da dile getirdi.
Milliler, İrlanda’yı tek golle mağlup etti
A Milli Futbol Takımı, İrlanda Cumhuriyeti ile Antalya'da yaptığı hazırlık maçını 1-0 kazandı.
Zeytin Dalı Harekatı’nda 3731 terörist etkisiz hale getirildi
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Zeytin Dalı Harekatı'nda 3731 teröristin etkisiz hale getirildiğini bildirdi.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
4,5G’nin son taksiti TL olarak ödenecek

4,5G ihalesini kazanan operatörler, 2017 yılının nisan ayındaki 657 milyon avro tutarındaki son taksit ödemelerini Türk lirası olarak yapacak.

Kapat