$ DOLAR → Alış: 5,82 / Satış: 5,84
€ EURO → Alış: 6,55 / Satış: 6,57

SON DAKİKA:

UĞUR DURMUŞ / BİR HAYATTA SEN VER

Bir hayatta sen ver kuruluşunun sahibi olan uğur durmuş kurduğu instagram sayfasıyla hastaların yüzünü güldürmeye, onların ihtiyacını karşılamaya, insanlara bir umut olmaya devam ediyor. Alzheimer hastası, MS hastası, kanser hastaları vb. bir sürü zor hastalıkla savaşırken insanları yalnız bırakmıyor. Özellikle çocuk hastaların her konuda yanında olan Uğur Bey, bir çocuğu mutlu etmenin zannedildiği kadar çok zor bir şey olmadığını söylüyor. Önemli olan istemek. Küçük şeyler büyük mutluluklar getirir. İstanbul dışında da hizmet veren bu kuruluş sayesinde birçok insanın yüzü gülüyor ve bu konuda çevreyi bilinçlendiriyor.

UĞUR DURMUŞ / BİR HAYATTA SEN VER
 • 08.08.2017
 • 2.764 kez okundu
 1. Öncelikle bir hayatta sen ver sosyal sorumluluk projesini nasıl kurmaya karar verdiniz? Hikayenizi anlatır mısınız?
 • Tabi, öncelikle hastalıklardan kurtulduktan sonra hastane sürecinde yaşamış olduğum hem maddi, hem manevi çöküntüden dolayı böyle bir sayfa kurmaya karar verdim. İnsanlara nasıl yardım edebilirim. Ben o kötü durumdayken insanlarda öyle bir durumda kalmış olabiliyorlar. Onlara daha iyi, daha moral verebilecek şekilde yardım yaparak o nesli, o farkındalığı arttırmak için bu sayfayı kurdum.
 1. Daha önce bu hastalıkla ilgili bir farkındalığınız, bir yaşanmışlığınız oldu mu?
 • Kanserle ilgili bir problem yaşadım. Geçmişimde akciğerimde kitle vardı, tümör vardı o alındı. O süreç gerçekten çok kötüydü ve çok ağırdı. Yattığım hastanedeki odada bir çocuk daha vardı. Lösemili bir çocuktu ve kimsesi yoktu. Hiçbir ziyaretçisi, geleni, gideni yoktu. Psikolojik olarak gerçekten çok kötü bir durumdu. Ben açıkçası kanser hastası çocukları ele almak istedim. Tabi sayfa kurulduğunda ilk başta kan ilanlarıyla başladı çünkü kan ihtiyacı çabuk karşılanmıyor bende kan konusunda çok sıkıntı çektim. O yüzden ilk başta kan arayarak başladık fakat kanser hastası çocuklar ilgi odağımız oldu.
 1. Hastanelerle birlikte organizasyonlar, etkinlikler yapıyor musunuz?
 • Şimdi tabi ki hastanelerde lösemili çocuklarımızı ziyaret ediyoruz fakat çocukların hem enfeksiyon hem de alerjileri olma sebebiyle her vatandaşımızı oraya davet edemiyoruz çünkü çocuklar ciddi ağı ameliyatlar geçiriyor, ciddi ilaçlar alıyor. O yüzden çok fazla kişiyi oraya götüremiyoruz. Kendimiz gidiyoruz hem çocuklara hediyeler dağıtıyoruz hem de onlarla yakından ilgileniyoruz.
 1. Hastanelerle ortak organizasyonlar derken bir tek lösemili çocuklar için değil, başka hastalıklar için de yapılıyor mu?
 • Başka hastalıklar için de dediğim gibi sadece kanser hastası değil kalp hastası çocuklarında maalesef enfeksiyon riski çok yüksek olduğu için hepsini birlikte ziyaret edemiyoruz. O konuda hastane izin vermiyor zaten
 1. Daha çok hangi rahatsızlıklar üzerinde yardımlar yapıyorsunuz?
 • Daha çok kanser hastaları üzerine çalışmalar yapıyoruz. Yani biz sadece kanser hastası çocukların maddi olarak, manevi olarak, psikolojik olarak hep ilgilenmiyoruz çocukların ilaç ihtiyaçlarını gideriyoruz. Çünkü bazı ilaçlar çok pahalı oluyor, yurtdışından gelme durumları oluyor. Onların süreçlerini hızlandırmaya çalışıyoruz. Onun dışında kıyafet ihtiyaçlarını gideriyoruz, oyuncaklar dağıtıyoruz, kitap hediye ediyoruz. Bu şekilde çalışmalar yapıyoruz.
 1. Sosyal sorumluluk projenizi ilerletirken yardım aldığınız kişiler veya kurumlar var mı?
 • Biz henüz dernek olmadığımız için ilk başta kimseden yardım almıyorduk ben kendim cebimden veriyordum fakat iş ciddi boyutlara gelince baktım ki sadece kendi cebimden vererek ilerleyemiyorum insanlarla beraber çalıştık. Herhangi bir kurumdan yardım almıyoruz, bizim sayfamızı takip edenlerden yardım alıyoruz. O şekilde ilerlemeye çalışıyoruz.
 1. Hastalarla ve yakınlarıyla nasıl iletişime geçiyorsunuz?
 • Şimdi sosyal medyada giderek büyüdüğümüz için sürekli insanlar takip ettikleri için kolay oluyor. Mesela bir takipçi yazıyor bir yakınım var diyor, onun durumu çok kötü diye bize mesaj atıyor. İlgilenir misin diye soruyorlar? Tabi ki ilgileniriz diyorum. Ona yardım ediyoruz bir başkası diyor, ondan da başka biri çıkıyor böyle zincirleme şeklinde devam ediyor. İnsanlar bize ulaşıyorlar, tabi biz de insanlara ulaşıyoruz fakat onlar bize daha çabuk ulaşıyorlar.

Ev yeniliyorsunuz?

 • Evet, geçen günlerde Alzheimer hastası teyzemizin evini yeniledik. Mutfağını, kendi odasını yeniledik. Sayfa takipçilerimiz bizlere çekyatından tutun buzdolabına kadar bütün ihtiyaçlarını giderdiler. Bunları sosyal medyada duyuruyoruz, nasıl yapabiliriz? Nasıl yardım edebiliriz diye duyuruyoruz. Sağ olsunlar bize güveniyorlar, yardımlarını yapıyorlar. Böyle yardımlar sayesinde devam ediyoruz.

Ev yenilerken, mutfak yenilerken tadilatları ücretsiz yapan gönüllüleriniz var mı?

 • Onlarda mesela para vermeden, gönüllü takipçilerimiz oluyor. Biri usta oluyor, bir takipçimiz marangoz oluyor ücretsiz yardımcı oluyorlar. O konuda bir sıkıntı yaşamıyoruz ama o süre zarfı biraz uzun oluyor.
 1. Üzerinde çalışma yaptığınız rahatsızlıklarla ilgili farkındalık çalışması yapıyor musunuz? Yani toplumu nasıl bilinçlendiriyorsunuz?
 • şimdi toplumu bilinçlendirmek çok zor, o farkındalığı arttırmak daha zor. Biz devlet tarafından izin aldığımız zamanlarda meydanlarda kan arayışı yapıyorduk. İnsanlar hala maalesef nasıl kan verilir, ne şekilde verilir onu bilmiyor. Nereye gidilip kan verilir onu da bilmiyor. Biz meydanlarda kan konusunda farkındalığı arttırmak için çalışmalar yapıyoruz. Üniversitelere gidiyoruz, orada hastalıklarla ilgili konuşmalar yapıyoruz. Böyle ilerleyerek farkındalığı arttırmaya çalışıyoruz.

Reklam olarak?

 • Reklam hiçbir şekilde yok. Reklam insanlar, bizi takip edenler, sosyal medyada başladık bu projeye hala sosyal medyada varız. Zamanla daha çok ilerlemeye gayret gösteriyoruz.
 1. Uzun süre bu işi yaptığınız için karşılaştığınız hikayeler arasında en çok hangisinden etkilendiniz?
 • Hastanede bir amcamız vardı, amcamızın on iki tane çocuğu vardı ve on iki çocuğundan hiç biri de o amcamızı ziyaret etmemişti. Babalarıyla ilgilenmemesi maddiyi bırakın yanlarına gelip bir tebessüm bile etmemeleri beni çok üzmüştü. Oradaki devletin görevlileri hasta bakıcılar ilgileniyordu amcamızla. En çok etkilendiğim olaydır, sonra amca vefat etti. hep söylüyoruz keşke herkes sağlıklıyken sevdiklerinin yanında olabilse, ne yazık ki bu her zaman olmuyor.
 1. Türkiye’deki yardım kuruluşlarını yeterli buluyor musunuz? Hasta ve yardıma ihtiyacı olan bu kadar çok kişinin yardım beklemesi sizce hangi soru işaretlerini doğuruyor?
 • Şimdi her insan yardım bekliyor, bu yardımın unsuruna bakmak gerekiyor. biz bir ailemize gittik yardım talep ettiler ama ailenin gerçekten durumu iyi, yani her yardım iyi yardım olarak kabul edilmiyor ne yazık ki. Durumları iyi ama bizden yardım talep ediyorlar, bir de kuruluşlar olarak ben Türkiye açısından yeterli bulmuyorum. Çünkü çoğu dernek hep aynı projeleri yapıyorlar, biraz farkındalığı arttırmak için daha çeşitli aktiviteler yaparlarsa etkili olabilir diye düşünüyorum.
 1. Çocukları, hastaları, yaşlıları kısacası hüzne düşmüş herkesi mutlu etmeye çalışıyorsunuz
 • Yani biz sayfa olarak bütün herkesi ele almaya çalışıyoruz. Gencinden yaşlısına, kadınından erkeğine, yediden yetmişe kol kanat germeye çalışıyoruz.
 1. İnsanları mutlu mu etmeye çalışıyorsunuz? İhtiyaçlarını mı karşılıyorsunuz?
 • İhtiyaçları karşılarken mutlu etmeye çalışıyoruz.

İhtiyacı olmayanlar?

 • Tabi ihtiyacı olmayanları da mutlu etmeye çalışıyoruz. Ne bileyim yani bir çocuğun saçını okşadığın zaman, küçük bir şeker verdiğin zaman bile mutlu olabiliyorlar. Mutluluk küçük şeylerle de olabiliyor illa büyük hediyeler, pahalı şeylerle olmuyor.
 1. Hastalara hastane bulma konusunda yardımcı oluyor musunuz?
 • Evet, özellikle kalp hastası çocuklar, kanser hastası çocuklar. Doğuda maalesef çok fazla, yeterli hastane yok, bu konuda çalışma yapan. Tabi İstanbul’a gelmek istiyorlar, bize soruyorlar ‘İstanbulda hangi Hastaneyi önerirsiniz? Hangi doktoru önerirsiniz?’ bizde tabi bunları yanıtlıyoruz. Bir şekilde yönlendiriyoruz hastaları, onlarda gidiyorlar bire bir doktorla, hastayla iletişim haline geçiyorlar.

İstanbul dışında projeleriniz var mı?

 • İstanbul dışında köy okulları adlı bir bir projemiz var, hala devam ediyor. İnsanlar, takipçilerimiz bize kitap gönderiyorlar, o kitapları köy okullarına gönderiyoruz. Yakında bir projemiz var, Bir Hayatta Sen Ver adını yaşatmak için kendi kütüphanemizi kurucağız. Türkiye’nin her yerinde bu kütüphaneyi yaşatmaya çalışacağız. Şimdilik doğudan başlayacağım. Bir de şu durum var aslında; en durumları çok kötü, biz İstanbulda yaşıyoruz, onları görmezden gelemeyiz. Ben başımı yastığa koyduğumda o vicdan azabı yüzünden kötü oluyorum ve uyuyamıyorum. Oradaki mesela muhtarlara, kaymakamlara, gerekli yerlere başvuru yapıyoruz. Hani İstanbul, Eskişehir, Ankara neresi olursa olsun, isterse Van olsun. Oradaki ailelerin durumunu da ele almamız gerekiyor. Yani biz yardım yapıyorsak sadece İstanbul değil, ülkenin her yerine yardım yapmamız gerekiyor.
 1. Peki, durumu olmayanlara doktor konusunda yardımcı oluyor musunuz?
 • Biraz bu konuda zırlanıyoruz açıkçası, her doktor maalesef gönüllü yardım durumuna pek yanaşmadığı için, gönüllü olabilecekleri bulmaya çalışıyoruz. Ya da doktorlar bir kısım meblağı karşılıyorlar, bir kısmını da kuruluş olarak biz kendimiz ödüyoruz. Şöyle bir durumda olabiliyor; doktordan ziyade hastanın gerçekten durumu çok kötüyse valilik onaylı bir hesap açılıyor, o hesaba insanlar para yolluyor o şekilde hem doktor ihtiyacı kalmıyor, hem de o paralarla her ihtiyaç giderilmiş oluyor.
 1. Hasta insanlara Aferez, Kan, Trombosit, Donör bulmaları konusunda yardımcı oluyorsunuz. Bu konuda nasıl bir yardımınız oluyor?
 • Hal insanlar kan vermeye çekiniyorlar. Trombosit, Aferez ya da nakil herşeyi karıştırıyorlar. Bir naklin karşılanması gerekiyorsa insanlar şunu şu şekilde algılıyor ‘ ben organımı mı vereceğim?’ hayır, nakil işlemi bu şekilde değil açıkçası; siz üç tüp kan veriyorsunuz bu şekilde kan nakli gerçekleşebiliyor. İnsanlar nakil dendiğinde organ nakliyle karıştırabiliyorlar. Ama Türkiyede özellikle kan konusunda çok duyarlı insan var, biz sayfamızda 275 kişinin kan ihtiyacını giderdik, 5 kişinin nakil işlemini gerçekleştirdik. Bu şekilde çalışmalara devam ediyoruz. Biz kan ihtiyacı olarak paylaşmanın yanı sıra, nereye kan verirsiniz, nasıl kan verirsiniz? Her şeyi en ince ayrıntısıyla sayfada paylaşıyoruz, sadece sosyal medya ile yeterli kalmıyoruz meydanlara çıkıyoruz. İnsanları bu konuda bilinçlendiriyoruz.
 1. Böyle bir kurumla insanlara yardımcı olmak isteyen gönüllülere ne söylemek istersiniz? Yarattığınız kuruluşun zor yanları nelerdir?
 • İnsanlar maalesef çabuk güvenemiyorlar ki haklı olarak. Düşünsenize sosyal medyadan bir yardım kuruluşu açıyorsunuz ve insanlardan para yardımı bekliyorsunuz. İnsanların size güvenebilmesi için sizi tanımaları gerekiyor, sizi tanımadıkları için de o güveni sağlayamıyorsunuz. Birisi yardım yaparken, bu yardımı biz her koşuluyla insanlara aktarıyoruz, insanları bilinçlendiriyoruz. O şekilde bize güveniyorlar, o şekilde de yardımlar çoğalıyor. Yani açıkçası en çok güven probleminde sıkıntı yaşıyoruz.
 1. Bir hayatta sen ver kuruluşunun yanı sıra başka sosyal sorumluluk projelerinde yer almayı düşünüyor musunuz?
 • Hepimizin ortak amacı çocukları, insanları mutlu etmek, onlara hayatlarıyla ilgili yeni dokunuşlar yapmak, bu farkındalığı arttırmak. Tabi ki de sadece bir hayatta sen ver adıyla değil, diğer derneklere de, sosyal sorumluluk projelerinin etkinliklerine de katılıyoruz. Sadece bizim yapmış olduğumuz etkinliklere katılmak mümkün değil. Onlara da destek sağlıyoruz.

Siz başka bir sosyal sorumluluk projesinde yer almayı düşünüyor musunuz?

 • Zaten bir hayatta sen ver kuruluşunun yöneticisi ben olduğum için, bu kuruluş içinde projelerimizi gerçekleştiriyoruz. Onun dışında başka bir sayfa düşünmüyoruz.
 1. Bir hayatta sen ver kuruluşunu daha ileri seviyeye taşımak için neler planlıyorsunuz?
 • Aslında dernek olmayı çok istiyorum. Bazen fazla yardımlar gelebiliyor, kendi yerimi açmak istiyorum çünkü insanlar bize ilacından tutun kıyafetine bir sürü ihtiyaçlarını gidermek istiyorlar. İnsanlar her gün yeni bir eşya alırken eskisini çöpe atıyorlar. Onu çöpe atacaklarına bize verirlerse, onu depoda saklarsak, insanların ihtiyaçlarını gidermiş oluruz. O yüzden bir dernek olmak istiyoruz. Tek büyük hayalim bu şimdilik. Daha çok duyulmak tabi, dernek olduktan sonra bitmiyor. Derneği kurduk oldu, sonrası gelmezse yine ilerisini getrmiş olmayız. Ne kadar çok iyi duyulursak, ne kadar çok iyi karşılanırsak kurduğumuz derneği yaşatabiliriz diye düşünüyorum.
 1. Bir ekibiniz var mı? Yoksa tek başınıza mı yardımlara gidiyorsunuz?
 • Arkamda bir sürü kahraman, isimsiz insanlar var. Tabi ilk başlarda yardımları gerçekleştirirken, ailelerin yanına, çocukların yanına giderken tek başınaydım, her yere kendim gidiyordum. Kuruluşumuzun ismi daha çok duyulduğunda yanıma iki insan daha geldi. O iki insanlar birlikte de ailelerimizi ziyarete gidiyoruz.
 1. Çevreden yardım topluyor musunuz? Yardım yapmak için birikimi nasıl sağlıyorsunuz?
 • Şimdi biz, çevreden maddi konumda tabi ki de destek bekliyoruz. Çünkü ailelerimizin, çocuklarımızın ihtiyacını gideriyoruz. Kesinlikle elden para almıyoruz, insanlar o an cebinden çıkarıp bize para vermek istiyorlar ama bizim elden para alam gibi bir durumumuz hiç olmadı. Hesap numaralarımızı paylaşıyoruz. Siz takip ediyorsunuz atıyorum bir iş adamısınız çevreniz çok geniş ama bizi takip ediyorsunuz. Arkadaşlarınıza bu sayfayı öneriyorsunuz onlarda takip etmeye başlıyorlar. Bu şekilde çoğalıyoruz.
 1. Sizce mutluluk nedir? Mutlu olmak için mutlu etmeyi ilke edinmiş biri olarak bize mutluluğu tanımlar mısınız?
 • Mutluluk herşey. Nasıl anlatayım mutluluk sadece yardım yapmakla olmuyor. Nefes almakta bir mutluluk, çoğu çocuğumuz şuan nefes almakta çok zorluk çekiyor, mutlu değiller. Çoğu çocuğumuz yürüyemiyorlar, çoğu çocuğumuz göremiyor yani mutluluk sade birisine yardım yapmakla olmuyor. Hayata dokunursak mutlu oluruz. Kısacası bu
 1. Hastalık insanın kafasında başlar kafasında biter, bir hastayı o psikolojiden çıkartmak için ne yapmalı? Çevre bu konuda hastalarımıza nasıl yardımcı olmalı?
 • Hastalık başladığında tamamen çöküntüye uğruyorsunuz, etrafınıza baktığınızda kimsenin olmadığını fark ediyorsunuz. Bire bir o hasta kişiyle ilgilenmek gerekiyor. Sadece maddi yönden değil, manevi yönden bütün herşeyiyle ele alarak ilgilenmek gerektiğini düşünüyorum. Hastalık sürecini taşıyan tabi ki de çok iyi bilir ama kendinizi o hastalığın yerine koymanız gerekiyor. Empati yapmanız gerekiyor ki bu şekilde ona nasıl fayda sağlayabilirim onu başarabilelim.
 1. Son olarak bu güzel sohbetimize eklemek isteyeceğiniz bir şey var mı?
 • İnsanlar bize nasıl ulaşabilirler onu söyleyebilirim. İnstagram üzerinden bizlere ulaşabilirler, daha çok dediğim gibi desteğe ihtiyacımız oluyor, her türlü desteğinizi bekliyoruz. Hem maddi anlamda hem manevi anlamda, manevi anlamda destek sağlamak istiyorsanız etkinliklerimize bekleriz. Çeşitli etkinlikler düzenliyoruz, sayfamızı takip ederek bu gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

Etiketler:

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri kapsamında makam koltuğunu 11 yaşındaki ortaokul öğrencisi Halil Efe Kaya’ya devretti
Kılıçdaroğlu’ndan saldırı sonrası ilk açıklama
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Bana yapılan saldırı Türkiye'nin birliğine ve bütünlüğüne yapılmış saldırıdır. 'Şehidin cenaze namazı yerine getirilmedi, anne...
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na şehit cenazesinde saldırı
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara'nın Çubuk ilçesinde, şehit Piyade Sözleşmeli Er Yener Kırıkçı'nın (26) cenaze töreninde, bir grubun saldırısına...
TÜSİAD: Kılıçdaroğlu’na yönelik saldırıyı kınıyoruz
Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Simone Kaslowski, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na saldırıya ilişkin, "Sayın Kılıçdaroğlu'na yönelik...
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli: İstanbul’da seçim tekrarı beka meselesidir
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "İstanbul'da seçim tekrarı beka meselesidir. Ne İstanbul ne de Türkiye sokakta bulunmuştur. Nice bedeller ödeyerek...
Dünya şokta! Sri Lanka’da yeni bir patlama daha meydana geldi
Sri Lanka'da başkent Colombo, Negombo ve Batticaloa kentlerindeki 3 otel ve 3 kiliseyi hedef alan saldırıların ardından yerel medya Kolombo...
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Sri Lanka paylaşımı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Sri Lanka'da Paskalya Bayramı'na denk getirilen terör saldırılarını şiddetle kınıyorum" dedi.
Sri Lanka’daki kanlı saldırılar sonrası Türkiye’den peş peşe açıklamalar
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "SriLanka’da Paskalya Bayramı sırasında kilise ve otellerdeki masum insanları hedef alan terör saldırılarını lanetliyorum." dedi.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
Yaşlılığı hiç sevemedim

Hay Allah! Ne yazacaktım ben?  Bir dakika, şimdi hatırlayacağım.  Neydi yahu. Neydi, neydi, neydi. Hah buldum.  Offf yine unuttum.  Düşünüyorum, düşünüyorum cıkss. Aklım...

Kapat