$ DOLAR → Alış: 5,81 / Satış: 5,83
€ EURO → Alış: 6,54 / Satış: 6,57

SON DAKİKA:

UMUT VAADEDEN GENÇ YETENEK TARIK KAAN ALKAN

Fevzi MORAY
Fevzi MORAY
  • 29.11.2018
  • 838 kez okundu

“.….MÜZİKTEN BESLENEN MORAY’LARDAN ALKAN’LARA…..”

Yazımın “Moray’lardan Alkan’lara” başlığında konu müzik olunca ilgilenenler için Moray’lar hakkında bir hatırlatma yapmak isterim.

Önce Vatan ve Yeni Çağrı gazetelerinde 02-03 Şubat 2016 tarihlerinde yayımlanan “Mesleğimdeki başarımın sırrı Güzel sanatlara olan tutkumdur” başlıklı yazım aşağıdaki linktedir..

http://www.oncevatan.com.tr/meslegimdeki-basarimin-sirri-guzel-sanatlara-olan-tutkumdur-makale,34844.html
****

Şimdi siz sevgili okurlarımla klasik müziğin ümit vadeden genç yeteneği Tarık Kaan Alkan’ı paylaşmak istiyorum..

Peki kısaca kimdir Tarık Kaan Alkan?

Tarık Kaan Alkan, 30 Nisan 2006 tarihinde İstanbul’da dünyaya geldi. Piyano eğitimine 4 yaşında annesi ile başladı. 2016 yılında katıldığı Uluslararası Pera Piyano Yarışması’nda 1. oldu. Aynı yıl katıldığı II. Uluslararası Genç Yetenekler Piyano Yarışması’nda da Grand Prix / Büyük Ödül’ünü kazandı. Yine 2016 yılının Haziran ayında İtalya’nın Milano şehrinde düzenlenen 6. International Piano Competition “Piano Talents” yarışmasında 1. lik kategorisinde yer aldı.

Tarık Kaan, 2016 yılının Aralık ayında MSGSÜ Devlet Konservatuvarı’nın solistlik sınavını da kazanarak, 20 Nisan 2017 tarihinde üniversitenin orkestrası ile CRR’de sahne aldı.

2017’nin Mart ayında “Yamaha Music Foundation of Europe Branch Turkey” in düzenlediği piyano yarışmasında da birincilik ödülünü kazanan Tarık Kaan, çalışmalarına Doç. Burcu AKTAŞ URGUN ile devam ediyor.

Şimdi de İzmir’de gerçekleştirdiği etkinlikten bahsedeyim.

19 Kasım 2018 tarihinde Çağdaş Eğitim Vakfının koordinatörlüğünde İzmir Buca Belediyesinin kültür ve sanat merkezinden Tarık Kaan Alkan ‘bir geçti- pir geçti’.

İzmir’de ikamet eden Moray’lar ve bu işe gönül veren müzikseverlerle birlikte Tarık Kaan Alkan’ın canlı performansını büyük bir keyifle izleme imkanı bulduk.

Öncelikle gururla belirtmeliyim ki yeğenim müzik öğretmeni Eser Moray Alkan’ın da çocuğudur, bu genç yetenek… Bundan sonraki methiyelerimde tevazu sınırlarımı zorladığım için lütfen beni anlayışla karşılayınız. Zira bu yetenek artık Türkiye’nin yetiştirdiği yetenekler kervanına katılmakla Türk insanının övünç ve gurur kaynağı da olmuştur. Çeşitli ülkelerde verdiği konserlerle ülkemizin adını tüm dünyaya duyurmakla kalmayıp ilerinin klasik müzik dehası olacağının sinyallerini daha şimdiden vermektedir..

Yakın akrabası olarak benim burada dile getireceğim methiyeler inanınız yetersiz kalıyor diye değerlendiriyorum.

Tarık Kaan Alkan’ın görsel performansını daha önceleri çeşitli siteler üzerinden siz dostlarımla ve değerli okurlarımla paylaşmıştım. Ancak en yakın akrabası olarak canlı izlemek imkanını ancak güzel İzmir’imize geldiğinde buldum. . Yabancı ülkelerde ve Türkiye’nin önemli kentlerinde klasik müzik dalında icra ettiği çeşitli resitalleri uzaktan da olsa huşu içinde dinleyerek müziğin engin derinliklerinde dalıp gitmekteydim..

Buca Belediyesi Kültür Sanat Merkezinin (BBKSM) resital programı çerçevesinde başarılı icrasını ayakta alkışlayarak izleme imkanını yakaladım.

Birde yakın tarihte İstanbul’da vereceği konserle ilgili bilgiyi siz değerli müzik severlerle paylaşmazsam olmaz diye düşünüyorum.

Çağdaş Eğitim Vakfı Sanat Başkanı Sayın Berrin Yoleri desteğinde, Türk Piyanist ve Orkestra şefi Sayın İbrahim Yazıcı önderliğinde ve finans bankın sponsorluğunda Zorlu Performans Sanatları Merkezinde 07 Ocak 2019 tarihinde bu altın çocuğu müzikten yüreklenenler olarak izlemekten keyif alacağınızın garantisini veriyorum..
Yolun Açık Olsun Canım Yeğenim Tarık Kaan ALKAN……….

EKLER

(senfoni orkestrasıyla icrası)


(İstanbul/ sanat parlayan yıldızlar performansı)

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
BELEDİYE BAŞKANI OLMAK İÇİN BİR ÖZELLİĞE İHTİYAÇ YOK


Kapat