UMUTLAR YEŞERİNCE

UMUTLAR YEŞERİNCE

Sabaha kadar delik deşik bir uyku uyudu. Çünkü zaman zaman uyanıyor ve camdan güneşin doğup doğmadığını kontrol ediyordu. En son uyandığında, odasının tahta zemini, sadık bir sevgili gibi güneş ışıklarını karşılıyordu. Yatağından doğruldu ve gözlerini yumruklarıyla ovuşturup, çapakları serçe parmağıyla temizledi. Üzerini giyindikten sonra hızlıca kahveye gitmek için yola koyuldu. Kıraathane önüne vardığında Hüseyin’in oğlu kepenkleri kaldırıyordu. Ahmet’i karşısında görünce, sevinçli bir sesle:
“Ahmet abi nasılsın?”diye atıldı.
“Hamdolsun, iyiyim sen nasılsın delikanlı?”
“İyiyim abi. Babam uyuyor, ben açıyorum bu sabah. Bu arada, verdiğin kitabı bitirdim abi.”
“Nasıl beğendin mi?”
“Çok sevdim. Roman çok sürükleyiciydi. İnsanın kendisini eğitmenin en önemli yolunun kitaplar olduğunu anladım.”
“Beğendiğine sevindim.”
İçeri girdiklerinde, kıraathanenin duvarlarına, masa ve sandalyelerine sinmiş sağır bir sigara kokusu hissediliyordu. Kadir hemen ocağı yakmaya koyuldu. Ahmet ise her zamanki yerine oturarak çayın hazırlanmasını bekledi. Haberleri izlemek için televizyonu açtı, ajans saatlerine daha vardı. Dışarıda yeni güne başlamanın heyecanıyla işine gücüne koşuşturan insanları seyre koyuldu. Dalgınlığı, çay ocağının acı acı inlemesi ve Kadir’in seslenmesiyle bozuldu:
“Ahmet abi, eğer iznin olursa bir kitap daha alabilir miyim?”
“Tabii ki Kadir.”
“Sağ ol abi.
“Okumak istediğin bir yazar veya bir roman var mı?”
“Ben çok fazla bilmem abi. Yani daha yeni yeni tanışıyorum kitaplarla. Senin tavsiye edeceğin varsa okurum.”
“Peki, olur akşam uğra, bir kitap daha vereyim. Çayın hazır mı?”
“Şimdi geliyor abi, su kaynadı.”
Ahmet bir yandan cebinden çıkardığı tesbihini sabırla çekerken, diğer yandan da Murat’ın gelmesini bekliyordu. Kıraathanenin demir başı sayılabilecek insanlar yavaş yavaş sanki randevulaşmış gibi gruplar halinde gelmeye başladılar. Kıraathaneye gelen bu insanlar, politikadan futbola kadar her şeyi konuşuyor ve kendilerince ürettikleri çözümün hükümet tarafından uygulanması halinde bu içinde bulundukları kaosun biteceğini iddia ediyorlardı. Ortaya konan fikirler her ne kadar farklılık gösterse de, hepsinin tek bir amacı vardı, o da huzurlu ve mutlu bir şekilde yaşamaktı. Kadir buharı üzerinde çayı Ahmet’in masasına bıraktı ve “afiyet olsun” diyerek işinin başına döndü. Ahmet çayından bir yudum aldıktan sonra, gözlerini kıraathanenin girişine dikti. Karşı caddedeki simitçiyi gördü. Bu simitçinin, ilk gün caddede rastladığı simitçi olduğunu fark etti. Kahvaltı yapmadığından iki simit almayı aklından geçirdi. Çok geçmeden simitçi kıraathaneye girdi. Beyaz, kolları sıvalı kırışık gömleği ve güneşten rengi solmuş siyah pantolonu içindeki zayıf vücudu belli oluyordu. Kıraathaneye girer girmez Ahmet gence seslendi.
“Simitçi! İki simit verir misin?”
“Hemen geliyor abi.”
Simitçi, simitleri getirmek için yaklaştığında Ahmet’i hatırladı ve öz abisine seslenir gibi bir içtenlik ve saygıyla başladı:
“Nasılsın abi? Seni tanıdım, birkaç gün önce sana simit vermiştim. Adres sormuştun.”
“Öyle öyle. Ben de seni hatırladım. Ve gelişini ta karşı caddeden gördüm. Eee, nasılsın, nasıl gidiyor işlerin?”
“İyi gidiyor abi de birkaç gündür hastaydım, ondan uğrayamadım buraya.”
“Ya, geçmiş olsun. Neyin vardı peki?”
“Annem soğuk almışsın dedi. Yatağa sokup iyice terletti. Sonra nane-limon falan yaptı. İyileştim.”
“Doktora gitmedin mi?”
“Aman abi ne doktoru?”
“Neden?”
“Hastane önünde insanlar aylarca sırada bekliyorlar. Sırası gelenlerin de doktorlar doğru dürüst yüzüne bakmadan, tedavi etmeden bir şeyin yok deyip yolluyorlar.”
“Sen nerden biliyorsun bunları?”
“Bizim komşulardan Fatma teyze sürekli anlatır ve şikâyet eder.”
“Anladım. Allah yardımcımız olsun. İnşallah düzelir.”
Ahmet, simitleri aldıktan sonra parasını verdi. Ve çocuk sokakta ekmeğini kazanan insanların arasında gözden kayboldu.

Avatar
Kurtuluş BAŞTİMAR( [email protected] )

YORUM ALANI

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.