$ DOLAR → Alış: 5,31 / Satış: 5,33
€ EURO → Alış: 6,02 / Satış: 6,05

Velilere ‘Okul alışverişine çocuklarla gitmeyin’ önerisi

Tüketici Başvuru Merkezi Genel Başkanı Güllü, “Veliler, kırtasiye malzemelerinin yanı sıra çocuklarının okul döneminde giyecekleri ayakkabı, elbise, şapka gibi ürünlerin listesini yaparak, yanlarına çocuklarını almadan alışverişe çıkmalı.” dedi.

Velilere ‘Okul alışverişine çocuklarla gitmeyin’ önerisi
  • 10.09.2017
  • 245 kez okundu

Tüketici Başvuru Merkezi Genel Başkanı İbrahim Güllü, 18 Eylül’de başlayacak yeni eğitim öğretim yılı dolayısıyla yapılacak okul alışverişi konusunda velileri uyararak, “Çocuklar, albenisi yüksek, kokulu, renkli, kabartmalı veya üzerinde çizgi film karakterinin bulunduğu ürünlere yöneliyor ve bunların alınması için ağlayarak ebeveynlerine ısrarcı oluyor. Veliler yanlarına çocuklarını almadan alışverişe çıkmalı.” dedi.

Güllü, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çocuklarıyla okul alışverişine çıkan velilerin onları kıramadıkları için bütçelerini zorladıklarını söyledi.

Bazı velilerin de bu nedenle sağlıksız ürünleri tercih etmek zorunda kaldığını anlatan Güllü, “Çocuklar, albenisi yüksek, kokulu, renkli, kabartmalı veya üzerinde çizgi film karakterinin bulunduğu ürünlere yöneliyor ve bunların alınması için ağlayarak ebeveynlerine ısrarcı oluyor.” diye konuştu.

Güllü, velilerin, kırtasiye malzemelerinin yanı sıra çocuklarının okul döneminde giyecekleri ayakkabı, elbise, şapka gibi ürünlerin listesini yaparak, yanlarına çocuklarını almadan alışverişe çıkmaları gerektiğini belirtti.

İçinde uçucu madde bulunduran materyallerin alınmaması gerektiğini vurgulayan Güllü, şunları kaydetti:

“Bu materyaller bağımlılığa yol açabiliyor. Çocuklar kalemleri veya kokulu silgileri ağızlarına sokabiliyor. Böylelikle zararlı maddeleri vücutlarına alarak ileride ciddi sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalabiliyorlar. Satın alma esnasında dikkatli davranan veliler, çocuklarını, sağlığını riske sokacak bu ürünlerden uzak tutabilirler. Ayrıca bu tür riskli ürünleri tespit eden veliler, satın almamakla kalmamalı, mutlaka satıcıyı uyarmalı, hatta gümrük ve ticaret il müdürlüklerine veya bizzat bakanlığa şikayette bulunmalıdır. Veliler bir nevi müfettiş gibi davranmalı. Başka velilerin de aldanıp bunları satın almasını engellemeli.”

“Çocukları soyutlamaktan ziyade bilinçlendirmeliyiz”

Bursa Tüketiciler Derneği Başkanı Sıtkı Yılmaz da okul alışverişine çıkacak velilerin telaş içine girdiğini ifade etti.

Alışveriş öncesi, velilerin ihtiyaç listesini hazırlaması ve buna uygun bütçe belirlemesi gerektiğini dile getiren Yılmaz, “Veliler, ihtiyaçlar için ilk önce ön araştırma yapmalı, kararını ona göre vermelidir. Markası, modeli ve menşesi belli olmayan ‘merdiven altı’ diye tabir edilen ürünlerden uzak durulmalıdır. Vitrinlerde teşhir edilen albenili, renkli ve ucuz ürünler çocukların dikkatini çekmekte ve aileler de bu tür ürünleri almaya çocuklar tarafından zorlanmaktadır. Ailelerin bu konuda çok dikkatli ve duyarlı olmaları gerekir.” dedi.

Yılmaz, çanta, kalem, kalem kutusu, silgi, beslenme kabı, su matarası ve ayakkabılarda sağlığı tehdit eden kimyasalların bulunduğunu artık herkesin bildiğini söyledi.

Bu nedenle bazı Uzak Doğu ülkelerinden ithal edilen ürünlerden de uzak durulması gerektiğini belirten Yılmaz, şöyle devam etti:

“Yerli malı memleket malıdır. İlk önce yerli malına ve kaliteye önem vermemiz gerekir. Satın alınan malların menşelerine de dikkat edilmeli. Malların etiket bilgilerinde veya üzerinde ‘TSE’ ve ‘CE’ işaretli veya 71 serili ürünler tercih edilmelidir. Ucuzluk adına çocukların sağlığı riske atılmamalıdır. Okul ürünlerinde azo boyar ve fitalat gibi kimyasalların görüldüğü Gümrük ve Ticaret Bakanlığı denetimlerinde tespit edilmiştir. Veliler de bu konuda dikkatli olmalı ve internet sitelerinden bu tür ürünlerin hangi markalarda veya ürünlerde çıktığını araştırmalıdır. Kokulu ve boyalı ürünler tercih edilmemelidir. Solvent bazlı kalemlerden, uçucu yapıştırıcı ürünlerden kaçınılmalıdır.”

Velilere, alışverişe çıkmadan önce çocuklarını sağlıksız ürünler konusunda bilgilendirmeleri tavsiyesinde bulunan Yılmaz, “Bu son derece önemli bir konu. Hatta ilgili makamların öğrencilere bu konuyla ilgili bilgilendirme veya eğitimleri zaman içinde vermeleri de uygun olur. Çocukları soyutlamaktan ziyade bilinçlendirmeli, onları tek başlarına da alışveriş yaptıklarında bir ürünün görselliğinden çok sağlıklı olup olmadığına dikkat etmeleri gerektiğini öğretmeliyiz.” diye konuştu.

Etiketler: /

Tepelerine balyoz gibi iniyoruz
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, "İster PKK ister FETÖ, bize tehdit oluşturmaya çalışanların tepelerine, balyoz gibi iniyoruz. İnmeye de devam edeceğiz"...
KKTC çevresinde 2 gemiyle sondaja başlayacağız
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Aydın'da iş dünyası temsilcileriyle bir araya geldiği toplantıda, "Türkiye'de ne kadar bölücü, hain, ne kadar PKK'lı,...
TSK’dan Kars’ta nefes kesen kış tatbikatı
Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Kars'ta gerçekleştirdiği 'Kış-2019 Birleşik Müşterek Fiili Tatbikatı'nın taarruz bölümü nefes kesti.
Marmara Depremi’nin öncüsü değil
Jeofizik uzmanı Dr. Oğuz Gündoğdu, Ayvacık’ta meydana gelen Ege ve Marmara Bölgesi’nde hissedilen depremin ardından artçı sarsıntıların devam edeceğini, bunun...
Deniz Baykal Meclis’te yemin etti
CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal, TBMM Genel Kurulu'nda milletvekili yemini etti.
Bakan Soylu: “27 bin 180 personel alınacak”
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Jandarma Genel Komutanlığı'na bu yıl 27 bin 180 personel alınacağını söyledi. Ankara'da yasa dışı eylem...
Bakan Kurum depremin bilançosunu açıkladı
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Çanakkale'nin Ayvacık ilçesinde dün meydana gelen, Richter ölçeğine göre 5.0 büyüklüğündeki depremle ilgili konuştu....
KDV iade düzenlememizi hayata geçirdik
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, "Söz verdik, hayata geçirdik. Mükelleflerin KDV iadelerini 10 günde tamamlayacak yeni düzenlememiz hayırlı uğurlu...
Erdoğan’dan Kemal Karpat için taziye mesajı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hayatını kaybeden tarihçi Prof. Dr. Kemal Karpat için bir mesaj yayımladı.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
Dışişlerinden Türk vatandaşlarına Almanya’ya seyahat uyarısı

Dışişleri Bakanlığı, Almanya'da yaşayan ve bu ülkeye seyahat etmeyi planlayan Türk vatandaşlarından tedbirli olmalarını, yabancı düşmanı ve ırkçı muamele, davranış...

Kapat