$ DOLAR → Alış: 5,86 / Satış: 5,88
€ EURO → Alış: 6,57 / Satış: 6,59

SON DAKİKA:

YA İSTİKLAL YA ÖLÜM!

Aynur AKAL
Aynur AKAL
  • 18.05.2018
  • 818 kez okundu

Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı olarak her sene ülkemizde kutlanan 19 Mayıs günü Atatürk tarafından gençlerimize hediye edilmiş bir gündür. Ülkenin geleceği; sağlıklı, dinamik ve zeki gençlerin elindedir. Atatürk, gençlere olan bu inancından dolayı ülkemizi gençlere emanet etmiştir. Gençlere her zaman çok büyük önem vermiş olan Atatürk onların ideallerine sahip olmalarını istemiş ve onların içinde yatan enerjiye sonsuz güvenmiştir.
Gençliğe hitabesinde bugünkü durumları hissetmiş olmalı ki ülkemizin bugün içinde bulunacağı durumu açıkça anlatmış, ileri görüşlü tek lider olduğunu ispatlamıştır. Ey Türk Gençliği! Birinci vazifen Türk bağımsızlığını Türk Cumhuriyetini sonsuzluğa değin korumak ve savunmaktır. Varlığın ve geleceğinin birinci temeli budur. Bu temel en değerli güven kaynağındır. Atatürk’e göre ülkemiz içinde bulunan tüm olumsuzluklardan kurtaracak olan gençlerdir. Bu nedenle gençlere çok büyük görev düşüyor aslında. Sevgi, saygı, hoşgörü ve uzlaşma ortamı içinde üstünden gelinemeyecek bir sorun olmadığını, ay yıldızlı bayrağımızın altında hepimizin bir bütün olarak yaşamasına imkân sağlayan Türkiye Cumhuriyeti olduğunu da unutmazlarsa görevlerini başarı ile yaparlar aslında.
Atatürk “Sağlam Kafa Sağlam Vücutta Bulunur” sözü ile başarılı olabilmenin bir koşulu da sağlıklı olmak olduğunu, sağlıklı olmak içinde spor yapmak gerektiğini vurgulamıştır. 19 Mayıs 1919 Ulusal Kurtuluş Savaşımızın başladığı gündür. 1. Dünya Savaşı sonunda, ülkemizin birçok yeri savaşı kazanan devletler tarafından işgal edilmiş, ülkemizi bu durumdan kurtarmak için Atatürk 16 Mayıs 1919 ‘da Bandırma vapuru ile İstanbul’dan Samsun’a vardı ve burada kurtuluş savaşını başlattı. 19 Mayıs ile başlayan bu dönemi genelgeler kongreler takip etti. “Ya istiklal ya ölüm” ilkesi ile ülke düşmandan temizlenene kadar savaşmaya karar verilmiş ve kurtuluş savaşı başarıyla sonuçlanmıştır. 19 Mayıs 1981 yılından itibaren Atatürk’ü Anma Günü olarak da kutlanmaktadır. Bunun da nedeni bir söyleşi sırasında Atatürk’ün ben 19 Mayıs’ta doğdum demiş olması imiş.
Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramımız Kutlu Olsun. Haftaya Perşembe görüşmek üzere… Sevgiyle dostça kalın arkadaşlar.
   

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
OYUNCULUK ; ÇOCUKLUKTAN BERİ OLAN İNANCIMDI

Bu hafta küçük yaştan itibaren tiyatro oyuncusu olma inancıyla yaşayan ve hayatının bir yerlerinde karşılaştığı fırsatları azmiyle,cesaretiyle değerlendiren ve daha...

Kapat