Yeni Çağrı Gazetesi

İş fırsatları için hemen tıkla!

Yaptığın eserin her dönemde karşılığı olmalı

Ekrem Düzgünoğlu ile müzik hakkında güzel ve sıcak bir röportaj yaptık… Keyifli Okumalar…

Yaptığın eserin her dönemde karşılığı olmalı
442 Kere Okundu
17 Temmuz 2019 - 17:35

Sizi biraz tanıyalım Müzik sektörüne nasıl girdiniz ?

Klasiktir çocuk yaşta müziğe merhaba demek. O klasiğe bende uyuyorum. Erzincanlı bir anne ve babadan dünyaya gelirsen daha anne karnında bağlama sesiyle tanışırsın. Benim hikayemde öyle başladı. “Küçük yaşta aldım sazı elime, dertli dertli vurdum sazın teline” dizleriyle başlayan türkü tamda beni anlatıyor. Küçük yaşya aldık sazı elimize ama o sazı çaldığımızda dinleteceğimiz bir ortamda olması lazımdı. İşte o ortamda er meydanı sayılan, her müzisyenin kolay kolay baş edemeyeceği Ankara düğünlerinde çaldım. Orası benim için sonrasında okuduğum konservatuar kadar kıymetli bir okuldu. Ankara’da başladığım müzik hayatıma hayallerimi süsleyen İstanbul’a konservatuar okumak için gelerek profesyonelleştirdim. Sonra şarkı söylemenin dışında Aranjörlük ve Yönetmenlik yapmaya başladım ve halada devam ediyorum

Sosyal Medya ile aranız nasıl ?

Sosyal medya hayatımıza girdiğinde bu konuma geleceğini ve sektörün artık buralarda kendini göstereceğini en iyi bilen müzisyenlerden biriydim. Kendimce sosyal medyayı iyi kullandığımı düşünüyorum. Hatta şu anda Facebook üzerinden canlı yayın yapıp takipçilerimle buluşan tek müzisyenim. Bunun için özel bir stüdyo kurdum ve haftanın belirli günleri gerek yalnız, gerekse müzisyen dostlarımla Facebook üzerinden canlı yayınlar yapıyorum. Bu yayınlarda canlı canlı şarkılar türküler okuyoruz. Ve gelen tepkilerde beni çok mutlu ediyor. Ve biliyorum ki yakında taklitlerimiz mutlaka çıkacaktır.

Türkiye’de sanat yapmak, sanatını icra etmek zor mu? Kendini insanlara doğru yansıttığını ya da yansıtmak istediğin halini gösterebiliyor musunuz ?

Sanat toplum için mi, sanat için mi yapılır sorusu aslında bu sorunuzun cevabıdır. Biz üretenler sanatı sanat için yaptığımızda halkla buluşması biraz vakit alıyor. O nedenle sanatı sanat için yapıp içine toplumun isteklerini de harmanlamanız gerekiyor. Ben bu iki olguyu harmanladığımı düşündüğüm için ve yaptığım eserlere gelen tepkilerden anladığım kadarıyla eserlerim hem sanatsal öğeler içeriyor hem de halkta karşılığını buluyor. Sanatı sırf toplum için yapan müzisyen arkadaşlarım yok mu? Var tabiki. Ama çıkan ürünler sabun köpüğü gibi 2 bilemedin 3 ay da tüketilip sonrasında kimsenin ilgilenmediği şarkılar arasında yerini alıyor. Mühim olan yaptığın eserin her dönemde karşılığı olması.

Sektör olarak şarkıları da, sesleri de, yorumları da çok nesnelleştirip – verisel hale getirdik. O şarkının dinlenebilir olması, dinleyiciye hitap etmesi, dinleyicinin hisleri kimin umrunda? Ne kadar Youtube’da tıklandı, radyo listelerine kaç numaradan giriş yapıldı? Bu kadar rakamsallık, ne kadar dogru ?

Aslında bu veriler eskiden de vardı. Müyap her yıl satış rakamlarını açıklıyordu. Ve buda sektöre yön veriyordu. Ama Müyap’ın vermiş olduğu rakamlar alınan bandroller üzerinden veriliyordu. Müzik yapımcının almış olduğu her bondrol o albümün satış rakamı olarak kabul etmek mümkün değildi. Hatta o dönemler birçok müzisyen rakamlar yüksek olsun diye satmayacağını bile bile bandroller satın aldı. Günümüze geldiğimizde bu rakamlar Youtube üzerinden tespit ediliyor. Aslında bugünün verileri çok daha gerçekti. Bu verilerde müdahale yokmu? Var tabiki. Ama bu müdahale eser sahibinin satın almış olduğu reklamın miktarı kadar. Bu reklam rakamlarıda sanıldığı kadar ucuz değil. Pahalı olduğunu bile bile sırf rakamları yüksek olsun diye milyonları yatırıp reklam satın alan müzisyenler var tabiki sektörde. Evet rakamların önemi var elbette, endüstri olarak müziği düşündüğümüzde. Bu rakamlar bugün için önemli ama 1 yıl sonra bu rakamın hiçbir önemi kalmıyor. Şarkı her dönemde dinleniyorsa benim için şarkıdır. 1 dönem dinlenip sonra unutuluyorsa tüketim maddesi olarak görmek lazım.

Evlilik hayatınızdan sonra kabuğunuza mı çekileceksiniz , uzaklaşacak mı yoksa farklı hayalleriniz ve hedefleriniz mi var? Şu an aklınızdan gelecek ile ilgili neler geçiyor?

Evlilik 2 insanın geleceğe dair birbirlerine verdiği sözleri resmileştirmesidir. Bende geleceğimi paylaşacağıma inandığım kişiyi bulduğuma inandım ve geleceğe dair sözlerimizi resmileştirdik. Şanslı

biriyim çünkü sanatıma, müzisyenliğime değer veren ve bu yolda yürürken hep yanımda arkamda duracak, yeri geldiğinde beni doğru yönlendirecek bir eşim var.

Muzigin magazinselleştirilmesi sizce ne kadar doğru ? Bazı Bayan Sanatçılar oldukça cesur pozlar atıyor ve bir anda gündeme geliyor ?

Müziğin 60 lardan günümüze hep bir magazinsel desteği oldu ne yazık ki. Müzik le magazini ayrı düşünmek zor gibi. Keşke ikisi hiç iç içe girmeseydi. Magazin müziği anlık besler. Magazin de yer alan kişileri insanlar merakından izler veya dinler. Mühim olan dinleyicinin ruhuna dokunmak. Magazinde istediğin kadar yer al dinleyici ruhuna dokunamadıktan sonra gelir ve geçersin. Geçtiğinde de kimsenin hafızasında yer etmezsin.

Muzık Hayatına yeni başlayanlara neler tavsıye edersiniz ?

Önce müziği sevmeleri lazım. Bu işten sadece para kazanıp şöhret olurum diye içselleştirirlerse işleri zor. Önce sevmek ve sahiplenmek lazım. ruha dokunacak eserler yapmaları lazım veya o tür eserleri seçmeleri lazım. popüler kültürün peşinden giderlerse bir dönemin müzisyeni olurlar. Her dönem ayakta kalmak ve anılmak istiyorlarsa mutlaka ruha dokunmaları lazım. Tıpkı Sezen Aksu gibi, Kayahan gibi, Barış Mano gibi, Cem Karaca gibi.

Konserlerde dinleyici ile Sanatcı arasına barikat konması sizce ne kadar doğru ? Konserleriniz nasıl gidiyor ? Sizi en çok heyecanlandıran konseriniz hangisi ?

Konser sahnenin etrafına kurulan güvenlik çemberini ben müzisyen olarak hiç sevmem. Sen halka müzik yapıyorsun ve halkla buluşuyorsun konserde. O insanlar senin için oradalar. Araya sınırlar koymak etik değil. Ben konserlerimde gelen her dinleyicimle birebir ilgilenirim. Onlarda dokunmak onlarla kucaklaşmak insana inanılmaz bir enerji veriyor. O güvenlik şeritlerini kuran müzisyen dostlara tavsiyem onlarda bunu yaşasınlar. Belki hayatlarında almadıkları enerjiyi alacaklar.

Muzık odulleri ve Muzık yarışmaları sizce bazı sanatçıları ön plana çıkarmak için bir pr çalışması mı ?

Elbette ki. Bir dergi, bir internet sitesi, bir gazete bakıyorsunuz her yıl ödül törenleri düzenliyor. Kimi 10. Sunu yapıyor kimi 3. Sünü. Şöyle bir kontrol edin ödül törenlerinde sabit bir kategori yok. Bir yıl en iyi Halk Müziği sanatçısı varsa ertesi yıl yok. Böyle bir mantık olabilir mi size soruyorum. Eskiden de ödül törenleri vardı. Ve kategoriler belli idi. Yıllarca o kategorilerde ödüller verdiler. Gerçekti gerçekçiydi. İnsanlar oylarını gönderebilmek için postaneye gider oylarını gönderirlerdi. Şimdi sistem nasıl 3, 5 kişi bir araya geliyor ve kafalarına göre isimleri belirliyor ve o isimlere verilecek en iyi ödülleri kategorize ediyor. Hatta bazı sanatçıların oralarda ödül almak için ödemeler yaptıklarını bile duydum. Yani işin özü şimdiki ödül törenlerinde sistem şu kendileri çalıp kendileri oynuyorlar. Halkta çokta karşılığı yok.

Bir Single / Album çıkarmak iyi bir pr çalışması demek bu kadar verilen emeklere değiyor mu ? Konserlerinizden çok fazla kazanıyormusunuz ?

Sektör artık albümden veya teklilerden para kazanılacak bir sektör değil ne yazık ki. Albümler, tekliler müzisyenlerin kartviziti pozisyonunda. Sektördeki müzisyenlerin geçim kaynağı elbette konserler. Konserlerle sektör kendini döndürüyor.

Müzik yaşantınızı seçtiğiniz de çevrenizden size gelen tepkiler nasıldı ?

Ben o anı hatırlamıyorum dersem inanırmısınız ? Çünkü gözümü açtım ve hatırladığım ilk şeylerden

birisi babamın elinde bağlama vardı. Sonra aldım ve çalmaya başladım. Aradan zaman geçti baktım

ki artık ben sazı DEĞİL saz beni çalıyor. Gecem gündüzüm müzik olmuş. İşin ilginç tarafı ben çok

başarılı bir öğrenciydim. Herkesin benimle ilgili bir hayali vardı doktor, mühendis, v.s gibi. Ama insan

kaderinden kaçamıyor üniversiteyi konservatuar okuyunca artık tescilli akademik bir müzisyen

oluyor insan. Bestekarlık derken artık herkes size baktığı vakit MÜZİĞİ görüyor. Ben MÜZİĞİN ETE

KEMİĞE BÜRÜNMÜŞ HALİYİM :).

Yeni Jenerasyon da kimleri başarılı buluyorsunuz ?

Şimdi bana ukala diyeceksiniz belki fakat şimdiden söyleyim hiç ama hiç değilim. Şu an kimse ilgimi

çekmiyor …

Sizce Kariyerinizin en önemli yılı hangisi ? Unutamadıgınız anılarınız varmı ?

Benim için her şarkı yapma anı kariyerimin Zirve yaptığı andır. Tabiki bir çok ödül aldım. Kral tv ,

Radyocular birliği gibi bunlar çok önemli fakat bir müzisyen şarkı yaptığı an zirvesini Yaşar.

Hayatınızdaki insan neyi yapsa affetmezsiniz Eşim Sanat camiasından iş dünyasından olmalı diye  tutturan bir kitle var bu kadar önemli mi maddiyat siz ne düşünüyorsunuz bu konu hakkında ? Evlilik sözleşmesi yaparmısınız ?

Ben sadece severim oda sevsin isterim NOKTA 🙂 sözleşme bence evlilik ruhuna aykırı Kapitalist

sistemin en YOZ HALİ .

Çalışmalarını beğendiğiniz Aranjörler kimler ?

Gelmiş geçmiş en iyilerden ONNO TUNÇ.

Nelerden nefret edersiniz ?

Saygısızlığa tahammül edemem. Kandırılmayı kandırmayı sevmem. 72 millete bir gözle bakmayanı

Sevemem. Sınıf bilincinde olan lümpenleri hiç ama hiç sevmem.

  Yerel Secimden sonra Ankarada Sayın Mansur Yavaş Istanbulda Sayın Ekrem Imamoğlu seçildi siz bu 2  Büyükşehir Belediye Başkanlarımızdan Kültür Sanat da proje olarak neler bekliyorsunuz ?

Bir kere Liyakat liyakat liyakat istiyorum. Anadolu daki kültürü anlatmaya Dünya zamanı yetmez:)

Eğer onlar düzgün projeler yaparlarsa düzgün insanlarla, toplum örfünü kültürünü daha kavramaya

ve önemseyip tatbik etmeye başlar. Sosyal medya bizi hergün kirletirken onlarda Temizlemeli diye

düşünüyorum. Sözüm sadece onlara DEĞİL Devlette Kültür bakanlığı var ya hani. Bunu biz sanatçılar

hissetmeliyiz değil mi ? Ama sadece belirli insanlar belirli projeleri ve altı boş içi boş projeleri

yaparsa o vakit toplum bunu hissetmez değil mi ? Bir toplum kendi öz kültürü ve duruşuyla ayakta

durur ve Ahlaki temeli ilede nefes alır. Bunlar hayati konulardır . Bu kurumlar sanatın tüccarların

eline bırakılmasına göz yumarlarsa İlahi adalet ve toplum vicdanı bunu affetmez. Bu arada sözüm ne

sağcıya ne solcuya. Benim sözüm Herkese hissesi olan buyursun alsın.

Digital Müzik kanalları hakkında neler düşünüyorsunuz?

Olmalı …

Bir giyim danışmanınız varmı giyim konusunda nelere dikkat edersiniz ?

Artık giyim danışmanım sevgili eşim. O çok yetenekli bu konuda. Bense çok yeteneksizim

Berduş gibi şarkılar gelmeye devam edecek mi sizden bu şarkının sizdeki yeri ve anısı nedir ?

Sizi Ekranlarda daha sık görebilecekmiyiz ?

Türkiye de ilk defa profesyonel bir şekilde canlı yayın Stüdyosu kurup yayın yapan tek sanatçıyım

Facebook ta. TV dediğiniz olgu demode ve değilkende benim çok işim olmadı. Çünkü sahteydi onlar

beni sevmedi bende onları.

Sanatçı Siyasi konularla ile ilgili konuşmalı mı ?

Sanatçı muhaliftir. He illa muhaliflik olsun diye siyaha beyaz dememeli. Ben hayata hep halk

tarafından baktım. Ankara piyangotepede Gecekonduda doğdum . Mutlu ama bir o kadarda siyasi

olayların yaşandığı bir mahallede büyüdüm. Dolayısıyla o yılları siyasi hikayeler dinlemiş ve hissetmiş

bir sanatçı olarak söylüyorum.Sanatçı dediğiniz kişi , hayataki eksikleri görüp buna kendi içinde

çözümler bularak sanatsal bir bakış açısıyla topluma hatırlatan ve gösteren kişidir.

Berduş adlı şarkınız ile tanıdık sizi vede şarkınızı çok sevdik Bu şarkının konusu nedir vede Berduş gibi şarkılar gelicek mi sizden?

 Ben şarkı yazmayı çok seviyorum. İnan’ın çok şarkı var yazdığım ve yazacağım. Berduş bir Derviş’i

anlatır. Derviş’in yolculuğunu anlatır klibinde de öyle. İyi izlenirse kavranabilir. Bir Derviş için günah

sevap doğru yanlış yoktur. Onlar için her şey merkezindedir. O ki durum böyledir geriye sadece AŞK

KALIR.

Mutfakta nasılsınız ?

Çok severim yemek yemeyi veda yapmayı. Arada sosyal medyada paylaşıyorum.

Hataya daha önceden geldiniz mi? Hatayda geldiyseniz en çok neleri sevdiniz ? Konser talebi geldimi Hataydan size ? Hataylı sevenlerinize neler söylemek istersiniz ?

Hatay’a daha önce hiç gelmedim talep olursa tabiki seve seve birlikte şarkı söylemeye gelirim.

Bütün Hataya ve Hataylılara en yürekten sevgilerimi sunuyorum efendim

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -

Hangi işletim sistemli telefonu kullanıyorsunuz?

Hangi işletim sistemli telefonu kullanıyorsunuz?

 • iOS (iPhone) --> 4
 • Android --> 4
Gönder
Sonuçlar

Yeni Çağrı Gazetesi © 2019 - Web Tasarım : GNS Ajans