$ DOLAR → Alış: 3,78 / Satış: 3,79
€ EURO → Alış: 4,65 / Satış: 4,67

SON DAKİKA:

Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Koordinasyon Kurulu toplandı

Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Koordinasyon Kurulu (YOİKK), Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli başkanlığında Başbakanlık Merkez Bina’da toplandı.

Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Koordinasyon Kurulu toplandı
  • 30.12.2016
  • 368 kez okundu

ANKARA

Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Koordinasyon Kurulu (YOİKK), Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli başkanlığında Başbakanlık Merkez Bina’da toplandı.

Canikli, açılış konuşmasında, YOİKK çalışmalarını 2007’den itibaren takvime bağlayarak gerçekleştirdiklerini hatırlattı. Bugüne kadar 10 farklı eylem planı kapsamında, yatırım ortamının iyileştirilmesine yönelik 734 farklı konunun, kamu ve özel sektör temsilcisi uzmanlar tarafından istişare edildiğini anımsatan Canikli, geçen 15 yıllık dönemde 23 YOİKK ve 64 Yönlendirme Komitesi Toplantısı yapıldığını söyledi.

AK Parti hükümetlerinin göreve geldiği yıldan bu yana yatırım, üretim ve ihracat odaklı ekonomiyle ilgili gerçekleştirilen pek çok mevzuat düzenlemesinin, öncelikle YOİKK’in mutfağından geçtiğini anlatan Canikli, düzenlemelerin teknik düzeyde özel sektörle şekillendirildiğini söyledi. Hükümetleri döneminde yatırım ortamının kalitesinin arttırılmasına yönelik yapısal reformların, değişmeyen öncelikleri arasında yer aldığına işaret eden Canikli, bunun gelecek dönemde de devam edeceğini vurguladı.

Canikli, ağustosta kesinleşen yasal düzenlemeyle, yatırımcılar açısından işlemlerin kolaylaştırılmasını, sürelerin kısaltılmasını ve maliyetlerin azaltılmasını hedeflediklerini belirterek, söz konusu yasal düzenlemeyle aralarında İcra İflas Kanunu, Gelir Vergisi Kanunu, Vergi Usul Kanunu, Türk Ticaret Kanunu’nun da yer aldığı 20’ye yakın yasada önemli düzenleme gerçekleştirildiğini anımsattı. Canikli, “Pek çok işlemde damga vergisi ve harç kaldırıldı, kapsamları da sınırlandırıldı. Böylece iş ve yatırım ortamındaki vergi yükü, önemli ölçüde hafifletildi.” dedi.

Vergi ve prim borçları ile ilgili son derece başarılı yapılandırma gerçekleştirildiğinin altını çizen Canikli, ticari hayatta güven ve şeffaflığı daha da güçlendirmek için karekodlu çek uygulamasının başlatıldığını, karşılıksız çeke yaptırımların etkinleştirildiğini kaydetti. Şirketlerin kuruluş ve tasfiye işlemlerinin kolaylaştırıldığını dile getiren Canikli, gereksiz bürokratik formalitelerin ayıklandığını vurguladı.

Otomatik BES uygulamasına 1 Ocak’ta geçileceğini, Türkiye Varlık Fonu kurulduğunu anımsatan Canikli, faizsiz finans ürünlerine ilişkin düzenlemeye değindi. Canikli, “Faizsiz finans ürünlerinin üzerindeki, vergi kaynaklı ilave maliyetleri kaldırıyoruz. Faizsiz finans ürünlerine ilişkin kurumlar ve katma değer vergi istisnasının kapsamına her türlü varlık ve hakları dahil ettik. Gayrimenkul sertifikası modeliyle faizsiz finans araçlarını geliştirdik ve yaygınlaştırdık. Amacımız, bu ürünleri diğer menkul kıymetlerle aynı seviyeye getirmektir.” ifadelerini kullandı.

Canikli, ekonomi açısından önem taşıyan pek çok kilit sektörde gerçekleştirilecek yatırımlar için proje bazlı destek mekanizması oluşturulduğunu Uluslararası İş Gücü Kanunu’nun yürürlüğe konulduğunu, Turkuaz Kart sistemiyle nitelikli yabancı kişilere ülkede süresiz çalışma ve ikamet hakkı verildiğini anlattı.

KOBİ’lerin finansmana erişimini kolaylaştırmak ve bu kapasiteyi artırmak amacıyla ekim ayında ticari işlemlerde taşınır rehni ile ilgili kanunun çıkarıldığını ve yürürlüğe girdiğine değinen Canikli, “Finans ve bilişim başta olmak üzere ihtisas mahkemelerini aktif hale getiriyoruz, Rekabet Kurumunun kararlarına yönelik, uzlaşma müessesini kuruyoruz, iş uyuşmazlıklarına arabuluculuk müessesini getiriyoruz. Bilirkişilik müessesi yeniden yapılandırıldı. Yargıda bu bilirkişilik konusu kapsamlı bir şekilde ele alındı ve bu müesseseyi kurumsal bir yapıya kavuşturacak ve sistemin etkinliği artıracak düzenleme kasım ayında hayata geçirildi.” şeklinde konuştu.

Etiketler: /Başbakan Yıldırım’dan ‘yerli otomobil’ açıklaması
Başbakan Yıldırım, Türkiye'nin, yerli ve milli ürünleri daha çok üreteceğine işaret ederek, "Yerli otomobilin ilk örneğini 2019'da, seri üretimi 2020-2021'de...
Temenni ederim ki Çekya Müslüm’ü teslim eder
Cumhurbaşkanı Erdoğan, terör örgütü PYD/PKK’nın eski eş başkanı Müslüm'ün yakalanmasına ilişkin, "Temenni ederim ki Çekya, bunu bize teslim eder. Teslim...
Afrinli ‘Kürt Şahinleri’ YPG/PKK’ya karşı savaşacak
Özgür Suriye Ordusu bünyesindeki Kürt Şahinleri Tugayı, terör örgütü YPG/PKK-DEAŞ'a karşı savaşmak için Afrin'e gidiyor.
BMGK kararının harekatı etkilemesi söz konusu değil
Başbakan Yardımcısı Bozdağ, BMGK'nin Suriye'de "insani ateşkes" kararı hakkında, "Türkiye'nin sürdürdüğü harekatı bu kararın etkilemesi söz konusu değildir." dedi.
Terör örgütü PYD/PKK’nın eski eş başkanı Salih Müslim Prag’da yakalandı
Terör örgütü PYD/PKK’nın kırmızı bültenle aranan eski eş başkanı Salih Müslim, Çekya’nın başkenti Prag’da yakalandı.
Esed BMGK kararına rağmen yine saldırdı
Esed rejimi, BM Güvenlik Konseyi'nin insani ateşkes kararına karşın Doğu Guta, İdlib ve Hama'da saldırılar düzenledi.
Saldırı hazırlığındaki teröristlere ait barınak ve silah mevzileri imha edildi
Irak'ın Zap bölgesinde, saldırı hazırlığında olduğu tespit edilen teröristlere ait barınak, sığınak ve silah mevzileri hava harekatıyla imha edildi.
Zeytin Dalı Harekatı’nda 2018 terörist etkisiz hale getirildi
Türk Silahlı Kuvvetlerince, Zeytin Dalı Harekatı'nın başlangıcından bu yana 2018 teröristin etkisiz hale getirildi. Afrin’in kuzeybatısındaki Şeyh Muhammedli, Dudu, Semalık,...
Afrin’de ele geçirilen terör kampındaki çatışmayı AA görüntüledi
Özgür Suriye Ordusu, Zeytin Dalı Harekatı kapsamında Afrin'in Ömeranlı köyü yakınlarında teröristlere ait kampa girdi. Kampın ele geçirilme anına ait...
Hazine’den KOBİ’leri rahatlatacak ikinci hamle
Başbakan Yardımcısı Şimşek, "Hükümetin KGF desteğinin ardından KOBİ'leri alacaklarını tahsil edememe riskine karşı korumak için çalışma başlattık." dedi.
Bolu Dağı’nda kar yağışı başladı
Anadolu Otoyolu ve D-100 karayolunun Bolu Dağı kesiminde yoğun kar yağışı başladı.
Doğu Guta’ya şiddetli saldırılar sürüyor
Suriye'deki Esed rejiminin Doğu Guta'ya dün düzenlediği saldırılarda 38 sivil hayatını kaybetti.
Vergiye uyumlu mükellefin borcuna 60 ay taksit imkanı
Vergiye uyumlu ve çok zor durumda olan mükelleflerin borçları, bulundukları şartlara göre 60 aya kadar taksitlendirilebilecek.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
Başbakan Yıldırım emeklilere promosyon ücretini açıklayacak

Başbakan Binali Yıldırım, emeklilere promosyon ücreti çalışmasına ilişkin, bugün öğleden sonra açıklamalarda bulunacak.

Kapat