$ DOLAR → Alış: 5,35 / Satış: 5,37
€ EURO → Alış: 6,08 / Satış: 6,10

‘Yerel sporların geleceğe taşınması için çaba sarf ediyoruz’

Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkan Vekili Kazancı, “Yerel sporların yeniden ifşa edilmesi, dünya sathında yayılması ve geleceğe taşınması için çaba sarf ediyoruz.” dedi.

‘Yerel sporların geleceğe taşınması için çaba sarf ediyoruz’
  • 25.09.2018
  • 200 kez okundu

NEW YORK/BİRLEŞMİŞ MİLLETLER –  Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkan Vekili Dr. Hakan KazancıBirleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreter Yardımcısı ve UN-Habitat İcra Direktörü Maimunah Mohd Sharif ile bir araya geldi.

Kazancı, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, yerinde ve gerekli bir toplantı yaptıklarını vurgulayarak, “Amacımız Etnospor Konfederasyonu olarak sadece Türkiye’de değil, dünya üzerinde yerel kültür ve sporlarla ilgili neler yapabiliriz, bu sporları dünyaya nasıl yayabiliriz, bu konuda gençliğe nasıl mesajlar verebiliriz, bunları konuşmaktı. Güzel sonuçlara ulaştık, inşallah daha da iyi yerlere geleceğiz.” ifadelerini kullandı.

Kazancı, BM’deki temasları sırasında milletlere mal olmuş geleneksel oyunların yeniden canlanması ve yaygınlaşması için binlerce yıldır kuşaktan kuşağa aktarılan yerel sporların, profesyonel bir bakış açısıyla yeniden gündeme taşınmasının önemini vurguladıklarını kaydetti.

“Göçebe oyunlarını olimpik hale getirmek istiyoruz”

Yerel sporların dünya genelinde farklı toplum ve kültürler arasında bir bütünlük oluşturması, kültürel özgünlüğün korunarak desteklenmesi ve geleneksel spor ahlakının yaygınlaştırılıp olgunlaştırılması açısından çok önemli olduğunu belirten Kazancı, “Yerel sporların yeniden ifşa edilmesi, dünya sathında yayılması ve geleceğe taşınması için çaba sarf ediyoruz.” değerlendirmesini yaptı.

Kazancı, yerel noktada kültürel ve sportif faaliyetlerin her ülkede farklı olduğuna dikkati çekerek, sözlerine şöyle devam etti:

“Biz bunları bütünleştirip ortak kural ve kaideler koyup dünya çapında yaymayı düşünüyoruz. 2020 Dünya Göçebe Oyunları Türkiye’de yapılacak. Bizim buradaki hedefimiz, göçebe oyunlarını daha geliştirip inşallah en kısa sürede bunu olimpik hale getirmek istiyoruz. Bunun için de UN-Habitat’ın desteği olacaktır. En büyük birleşme noktamız, çalışma noktamız bunlar olacaktır.”

BM ile daha geniş kitlelere ulaşacak

Gelecek yıl Türkiye’de yapılması planlanan Etnospor Kültür Festivali’nin BM kanalıyla daha geniş kitlelere ulaşabileceğini belirten Kazancı, yerel sporların BM’de resmi bir statü kazanması için geniş kapsamlı bir girişim başlatılacaklarını da sözlerine ekledi.

Görüşme sonunda Mohd Sharif, Kazancı’ya teşekkür belgesi takdim etti.

Dünya Etnospor Konfederasyonu tarafından organize edilen Etnospor Kültür Festivali’nin üçüncüsü, “At Binenin Kılıç Kuşananın” sloganıyla mayıs ayında Yenikapı Meydanı’nda yapılmıştı.

Etiketler: / /

ABD İran’ın hassas ekonomi merkezlerini hedef aldı
İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı İshak Cihangiri, ABD'nin halkı darboğaza sokmak için İran'ın "hassas ekonomi merkezlerini" hedef aldığını söyledi.
İstanbul’a kar geliyor
Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, Marmara'nın batısında bu akşam, İstanbul'da ise yarın kar bekleniyor.
Cenevre’deki Suriye konulu bakanlar toplantısı başladı
Türkiye, Rusya ve İran dışişleri bakanları, Suriye krizine siyasi çözüm bulma çabaları çerçevesinde Anayasa Komitesi kurulması konusunu ele almak için...
‘Türkiye 190 milletten göçmene ev sahipliği yapıyor’
Göç İdaresi Genel Müdürü Ayaz, "Anadolu, tarih boyunca sayısız medeniyete ev sahipliği yapmıştır ve bu topraklara olan göçlerle harmanlanarak zengin...
İsveç’te bomba alarmı
İsveç'in Göteborg kentinin merkezinde, içinde patlayıcı bulunan şüpheli paket kontrollü şekilde etkisiz hale getirildi.
Yunanistan, göçmenleri düzenli olarak zorla geri gönderiyor
İnsan Hakları İzleme Örgütünden yapılan yazılı açıklamada, "Türkiye ile kara sınırındaki Yunanistan kolluk kuvvetleri, sığınmacı ve göçmenleri düzenli olarak zorla...
TESK’ten ‘sigorta primi’ talebi
TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, "Esnafımızın durumu göz önüne alınarak sigorta primlerinin yüzdesi aşağı çekilmeli." dedi.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
İsveç’te azınlık hükümeti güvenoyu alamadı

İsveç'te Başbakan Löfven liderliğindeki azınlık hükümeti parlamentoda güvenoyu alamadı.

Kapat