$ DOLAR → Alış: 5,55 / Satış: 5,57
€ EURO → Alış: 6,39 / Satış: 6,41

SON DAKİKA:

‘Yerel sporların geleceğe taşınması için çaba sarf ediyoruz’

Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkan Vekili Kazancı, “Yerel sporların yeniden ifşa edilmesi, dünya sathında yayılması ve geleceğe taşınması için çaba sarf ediyoruz.” dedi.

‘Yerel sporların geleceğe taşınması için çaba sarf ediyoruz’
  • 25.09.2018
  • 131 kez okundu

NEW YORK/BİRLEŞMİŞ MİLLETLER –  Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkan Vekili Dr. Hakan KazancıBirleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreter Yardımcısı ve UN-Habitat İcra Direktörü Maimunah Mohd Sharif ile bir araya geldi.

Kazancı, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, yerinde ve gerekli bir toplantı yaptıklarını vurgulayarak, “Amacımız Etnospor Konfederasyonu olarak sadece Türkiye’de değil, dünya üzerinde yerel kültür ve sporlarla ilgili neler yapabiliriz, bu sporları dünyaya nasıl yayabiliriz, bu konuda gençliğe nasıl mesajlar verebiliriz, bunları konuşmaktı. Güzel sonuçlara ulaştık, inşallah daha da iyi yerlere geleceğiz.” ifadelerini kullandı.

Kazancı, BM’deki temasları sırasında milletlere mal olmuş geleneksel oyunların yeniden canlanması ve yaygınlaşması için binlerce yıldır kuşaktan kuşağa aktarılan yerel sporların, profesyonel bir bakış açısıyla yeniden gündeme taşınmasının önemini vurguladıklarını kaydetti.

“Göçebe oyunlarını olimpik hale getirmek istiyoruz”

Yerel sporların dünya genelinde farklı toplum ve kültürler arasında bir bütünlük oluşturması, kültürel özgünlüğün korunarak desteklenmesi ve geleneksel spor ahlakının yaygınlaştırılıp olgunlaştırılması açısından çok önemli olduğunu belirten Kazancı, “Yerel sporların yeniden ifşa edilmesi, dünya sathında yayılması ve geleceğe taşınması için çaba sarf ediyoruz.” değerlendirmesini yaptı.

Kazancı, yerel noktada kültürel ve sportif faaliyetlerin her ülkede farklı olduğuna dikkati çekerek, sözlerine şöyle devam etti:

“Biz bunları bütünleştirip ortak kural ve kaideler koyup dünya çapında yaymayı düşünüyoruz. 2020 Dünya Göçebe Oyunları Türkiye’de yapılacak. Bizim buradaki hedefimiz, göçebe oyunlarını daha geliştirip inşallah en kısa sürede bunu olimpik hale getirmek istiyoruz. Bunun için de UN-Habitat’ın desteği olacaktır. En büyük birleşme noktamız, çalışma noktamız bunlar olacaktır.”

BM ile daha geniş kitlelere ulaşacak

Gelecek yıl Türkiye’de yapılması planlanan Etnospor Kültür Festivali’nin BM kanalıyla daha geniş kitlelere ulaşabileceğini belirten Kazancı, yerel sporların BM’de resmi bir statü kazanması için geniş kapsamlı bir girişim başlatılacaklarını da sözlerine ekledi.

Görüşme sonunda Mohd Sharif, Kazancı’ya teşekkür belgesi takdim etti.

Dünya Etnospor Konfederasyonu tarafından organize edilen Etnospor Kültür Festivali’nin üçüncüsü, “At Binenin Kılıç Kuşananın” sloganıyla mayıs ayında Yenikapı Meydanı’nda yapılmıştı.

Etiketler: / /

Savunmada ihracatın önü açık
Savunma Sanayii Başkanı Demir, savunma ve havacılık ihracatına ilişkin, "Bu yıl 2 milyar doları geçmeyi ve en azından bir yıl...
’20 yıl önceki kötü intibayı ortadan kaldırdık’
Edirne Valisi Özdemir, "20 yıl önce olumsuz bir intibayla gurbetçilerin hepsini kaçırmışız Edirne olarak. Şimdi o nesil gitti. Biz artık...
BM Suriye Konulu Dörtlü Zirve’den memnun
Birleşmiş Milletler, Türkiye, Rusya, Fransa ve Almanya'nın katılımıyla 27 Ekim'de İstanbul'da düzenlenecek Suriye Konulu Dörtlü Zirve'yi memnuniyetle karşıladı.
Kaşıkçı için Suudi Arabistan’a ‘diplomatik yaptırım’ çağrısı
Middle East Monitor haber sitesinin Direktörü Dr. Davud Abdullah, Kaşıkçı olayının, Türkiye'nin egemenlik haklarının ihlali olduğunu belirterek, "Salisbury olayından sonra...
CHP İş Bankası’ndan delikli kuruş almamıştır
CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba, "Herkes bilsin ki Cumhuriyet Halk Partisi, İş Bankası'ndan bugüne kadar bir delikli kuruş almış değildir,...
Almanya’dan Soçi mutabakatına destek
Alman Hükümet Sözcü Yardımcısı Fietz,"Süreç tamamlanmış değilse de uygulama ilerliyor gibi görünüyor. Bundan dolayı bu sürecin devam etmesi için her...
Ellerini ovuşturanlar hüsrana uğradı
Cumhurbaşkanı Erdoğan, enflasyonla mücadele konusunda, "Biz sağlam durunca, ellerini ovuşturanlar da her zamanki gibi hüsrana uğradı." dedi.
Dünyanın 3’te 2’si kurallara dayalı serbest ticarete bağlı
Almanya Başbakanı Angela Merkel, "ASEM Zirvesi, dünyanın 3'te 2'sinin çok taraflı düzene ve kurallara dayalı serbest ticarete bağlı olduğunu gösteriyor."...
Irak’ın kuzeyine hava harekatı
Türk Silahlı Kuvvetlerince Irak'ın kuzeyindeki terör örgütü hedeflerine hava harekatı düzenlendi.
Tunus’taki sel felaketinde ölü sayısı 6’ya yükseldi
Tunus'u etkisi altına alan şiddetli yağışların neden olduğu sel felaketinde hayatını kaybedenlerin sayısı 6'ya yükseldi.
Türkiye bağımsızlığını koruyan devletler arasında
Kremlin Sözcüsü Peskov, "Türkiye, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yönetiminde bağımsızlığını koruyan devletler arasına girdi. Bu yüzden ABD, Türkiye ile devamlı...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
İsveç’te azınlık hükümeti güvenoyu alamadı

İsveç'te Başbakan Löfven liderliğindeki azınlık hükümeti parlamentoda güvenoyu alamadı.

Kapat