$ DOLAR → Alış: 4,70 / Satış: 4,72
€ EURO → Alış: 5,48 / Satış: 5,50

Yeter ki Yürekler Engelli Olmasın…

Merhabalar değerli Okurlar.
Hayatım 1980 yılında başladı. Doğumumun ilk yıllarında her şey normaldi.

Rukiye TÜREYEN
Rukiye TÜREYEN
  • 14.09.2017
  • 1.712 kez okundu

Merhabalar değerli Okurlar.
Hayatım 1980 yılında başladı. Doğumumun ilk yıllarında her şey normaldi.
Her aile gibi, benim ailem de sağlıklı bir bebek sahibiydi. Üç aylıkken geçirdiğim Menenjit hastalığı sonucu ailemin ve benim hayatı değişti. Belki de her aile gibi, hayal kuruyorlardı, büyüyünce şu mesleği seçsin diye, benim hayalimdeki meslek polislikti. Sen ne kadar hayal kurarsan kur, ne planlarsan planla hayat senin istediğini değil, kendi istediğini yaşatıyor.

Ailem beni birçok, hastaneye götürmüş hiç umutlu konuşmamışlar ve boşuna Gezdirmeyin demişler. Ben kadere çok inanırım. Bu engeli yaşayacağım varmış ki,Yaşıyorum. Yüce ALLAH böyle uygun görmüş demek, bana da yaşamak düşüyor.
Bazı insanlar engeli kader olarak görmüyor. Trafik kazaları mesela, emniyet kemerini takıyor sun yine biri gelip sana çarpıyor, ya engelli kalıyor ya ölüyor.
Biz ne dersek diyelim kader var.

4 kardeşim var, onlar engelli değil, ben engellilerin ALLAH tarafından seçilmiş kulları olduğuna inanıyorum çünkü 4 kardeşten bir ben engelliyim.
Okul hayatım olmadı hiç. Kendim öğrendim okumayı. Bazı öğrenciler zoraki okula giderken bazı engelliler de okula gitmek için, can atıyor okula gitmeye.
Ya okul kabul etmiyor, ya engeli izin vermiyor. Ben engeli izin vermeyenlerdenim.Yatağa bağımlı bir engelliyim, Her işimi annem ve kardeşlerim görüyor.Banyo, lavabo, yemek gibi, herkesin yaptığı işlemleri ben yapamıyorum.Lavabo ihtiyacımı annem görüyor. Lavabom ayağıma geliyor yani:) annem. Babam sağ fakat babam akciğer kanseri. Yüce ALLAH sevdiklerine sıkıntı verirmiş ben de bu söze inanarak dayanarak sabretmeye çalışıyorum.

Hayallerimden biri yazar olmaktı. Başardım çok şükür. Şimdi ise senarist olmak var, hedefimde, sponsor arıyorum, bulabilirsem kısa film çekeceğim inşallah. Film yine engelliler ile ilgili tabi.
Biz engelliler kendimizi göstermeye çalışırız, bu ne kadar doğru onu bilemiyorum. Bizler de her sağlıklı birey gibi, çalışmak para kazanmak yuva kurmak istiyoruz. Maalesef bu istek anormal bir istekmiş gibi, algılanıyor, söz konusu engelliler olunca.
Bazı insanlar biz engellileri hiçbir şey yapamaz yapsa bile, başarısız olur gözüyle bakıyor, o yüzden de fırsat vermek istemiyor. Hâlbuki elimizden tutulsa görecekler neler başarabileceğimizi.

Çoğunlukla bilgisayarı nasıl kullandığım merak ediliyor.Sağı yanım üzerine uzanarak kullanabiliyorum hiçbir yardım almadan. Tek kullanabildiğim uzvum sol elimin şahadet parmağı ile yazılarımı yazıyorum.Sosyal medya da açtığım engellilerle ilgili sayfalar da paylaşımlar yapıyorum.Yazarlık yaptığım gazetelerin sayfalarında adminlik yapıyorum. Bunları yaparken de yine şahadet parmağımı kullanıyorum. Hayatım da isyan yok sabır ve şükür var.
Engelli yüreğimiz olacağına, bedenimiz engelli olsun.

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
Yeni Çağrı Gazetesi 15 Eylül 2017 Cuma Tarihli Gazete Sayfaları

Gazetemizin tüm sayfalarına web sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Kapat