$ DOLAR → Alış: 3,80 / Satış: 3,81
€ EURO → Alış: 4,66 / Satış: 4,68

Yıldırım’ın açıklamaları Mısır medyasında

Başbakan Yıldırım’ın açıklamaları Mısır resmi medyasında geniş yer buldu

Yıldırım’ın açıklamaları Mısır medyasında
  • 23.08.2016
  • 405 kez okundu

Başbakan Yıldırım’ın Türkiye-Mısır ilişkilerinin geliştirilmesi ile ilgili açıklamaları Mısır resmi medyasında geniş yer buldu.

Mısır resmi medyası Başbakan Binali Yıldırım’ın, “Mısır ile ilişkileri geliştirmekten yanayız” yönündeki açıklamalarına geniş yer ayırdı.

Mısır resmi haber ajansı (MENA) Yıldırım’ın, “Biz, Mısır’la ilişkileri geliştirmekten yanayız. Mısır, kültürümüz, değerlerimiz yakın olan bir ülkedir. Yönetimde yaşanan anlaşmazlıklar halklarımıza mağduriyet olarak yansıtılmamalıdır. Ekonomik alanda, turizm, tarım, kültür vesaire alanlarda ilişkilerimizi süratle geliştirebiliriz.” şeklindeki açıklamalarını aboneleriyle paylaştı.

Ajansın söz konusu haberinde Yıldırım’ın açıklamalarının Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Es-Sisi’nin, “Mısırlılar ve Türkler arasında düşmanlığı gerektirecek bir durumun bulunmadığı” yönündeki açıklamalarına olumlu bir karşılık olduğu kaydedildi.
“Devamını getirmek lazım”

Mısır devlet televizyonu ERTU, resmi internet sitesinde Yıldırım’ın açıklamalarını “Türk başbakan ülkesinin Mısır’la ilişkilerinin iyileşmesini arzuluyor” başlığıyla verdi. Konu ile ilgili haberde, Yıldırım’ın, Sisi’nin söz konusu açıklamalarıyla ilgili yöneltilen soruya verdiği “Biz Akdeniz ve Karadeniz’i kullanan ülkeler olarak dostlukları artırmamız lazım. Buna Rusya, İsrail, Mısır da dahil. Buralarda potansiyelimiz çok fazla, düşmanlıklar yerine dostluklar ülkelerimizin halklarının geleceği için önemli. Mısır’dan yapılan sağduyulu açıklamalar güzel, bunun devamını getirmek lazım.” şeklindeki cevabını aktarıldı.

Öte yandan Mısırlı araştırmacılar da iki ülke yetkilileri arasındaki karşılıklı açıklamaları, ilişkilerin geleceği bakımından olumlu görüyorlar. Mısır’da faaliyet gösteren Arap Siyaset ve Strateji Araştırmaları Merkezi başkan yardımcısı Muhtar Gubaşi, karşılıklı olumlu açıklamaların iki ülke ilişkilerinin geliştirilmesine katkı sağlayacağı değerlendirmesinde bulundu.

AA muhabirine konuşan Gubaşi, “Söz konusu açıklamalar iki ülkenin kısa vadede uzlaşacağına işaret eden olumlu gelişmeler. Türkiye bölge sorunları konusunda etkili bir politika izliyor. Mısır ise bugünkü konjonktürde bir denge ülkesi görünümünde. Ortada bir düşmanlık olması Mısır’ın çıkarına değildir. Karşılıklı diyaloğun başlaması gerekir.” dedi.

Etiketler: /Savcılık Berberoğlu kararına itiraz etti
İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Savcısı, CHP Milletvekili Enis Berberoğlu'nun "casusluk" suçundan cezalandırılması istemiyle Yargıtay'a sunulmak üzere temyiz dilekçesi verdi.
Şırnak’ın kahraman komandoları teröre geçit vermiyor
Şırnak Çakırsöğüt Jandarma Komando Tugay Komutanlığı terör örgütü PKK'ya karşı yürüttüğü etkin mücadele ile gece gündüz demeden her türlü şartta...
Ahmedinejad’dan Hamaney’e ‘özgür seçim’ çağrısı
İran'ın eski Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, ülkenin lideri Hamaney'e yazdığı mektupta seçimlerin "özgürce" yapılabilmesine yönelik taleplerini iletti.
Dünyanın en büyük off-shore rüzgar projesini hazırlıyoruz
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Albayrak, "Rüzgarda dünyanın en büyük off-shore (deniz) projesini hazırlıyoruz. İhalesini bu yıl düşünüyoruz" dedi.
Otomobillerde renk tercihi değişiyor
Trafiğe yeni çıkan araçlar içinde yıllardır en yüksek paya sahip beyaz renklilerin oranı 2014'te yüzde 62,5 iken geçen yıl yüzde...
Türkiye, Avrupa’nın 1 numaralı kart pazarı
Türkiye, ocak sonu itibarıyla 62,7 milyonu kredi kartı ve 133,3 milyonu banka kartı olmak üzere sahip olduğu 196 milyonluk kartla...
‘Hadım şartıyla salıverilme caydırıcı olacak’
Prof. Dr. Gökçen, çocuklara yönelik cinsel istismar suçlarında faile yönelik uygulanması gündeme gelen kimyasal hadım şartlı salıverilmenin ön koşulu olarak...
‘Askere moral vermeye gittik, moral aldık’
KEFEK Başkanvekili Karaburun, sınır bölgesinde görüştüğü askerlerin "Siz bizi merak etmeyin, bizim sadece duaya ihtiyacımız var" dediğini aktararak "Biz onlara...
‘Cumhur İttifakı’ teklifinin detayları belli oldu
AK Parti ve MHP'nin, siyasi partilerin seçim ittifakına ilişkin düzenlemeyi içeren ortak kanun teklifi TBMM Başkanlığına sunuldu.
İnsansız tankları da üretir hale geleceğiz
ANKARA Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi’nde 11. Kalkınma Planı Tanıtım Toplantısı’na katıldı.  Konuşmasına tüm katılımcıları selamlayarak...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
KPSS şüphelilerine yurt dışı yasağı

2010 KPSS'den 'şüpheli' atanan 7 bin 500 kişiye yurt dışı yasağı

Kapat