$ DOLAR → Alış: 6,07 / Satış: 6,10
€ EURO → Alış: 6,78 / Satış: 6,80

SON DAKİKA:

YOU TUBE’ DE HERKES KENDİ BACAĞINDAN ASILIR

Sevgili okurlarımız merhaba,
Bu haftaki konuğumuz üniversite yıllarından itibaren televizyon ve gazete camiasında bulunan ve ardından yeni medya you tube’da gerçekleştirdiği projelerle fenomen haline gelen Pelin OLGUN.

Pelin Olgun’la röportajımızı gerçekleştirmek için Kadıköy’e doğru yola çıkıyoruz.Bugün Pelin hanım ve ev arkadaşı Marvel bizi evinde ağırlayacaklar.Misafirperver şekilde karşıladılar bizleri.Tatlı yiyip tatlı konuşalım düşüncesiyle lezzetli bir baklava ikram etmeyi de eksik etmedi.Sözlerimi fazla uzatmadan heyecanla keyifli sohbetimize başlıyoruz.

Yusuf BALAY
Yusuf BALAY
  • 30.05.2018
  • 2.707 kez okundu

Herkesin hayatını anlatarak tanıdığımız Pelin Olgun Kimdir ?

1991 yılında İzmir’de doğdum.Üniversite için Eskişehir’e gidip karşılaştırmalı edebiyat okudum.Garip iniş-çıkışları olmayan tabiri doğruysa eğer Konya ovası gibiyim.

Üniversiteden mezun olduktan sonra İstanbul’a gelme sürecinizi anlatır mısınız ?

Üniversitede karşılıklı edebiyat okumamın amacı editör olmaktı.Üniversitenin 2.yılının yaz ayında Cumhuriyet gazetesinin kitap ekinde staj yaptım.Benim için hayatımın en güzel dönemiydi diyebilirim.O zaman kendime kesinlikle ben bu işi yapmalıyım dedim.bu bahsettiğim zaman diliminde you tube ve ya kamera önü aklımın ucundan geçmiyor.Staj sürem bittiğinde iki tarafta birbirinden memnun kaldığı için okul bittikten sonra gelmemi istediler.Fakat daha sonra Cumhuriyet gazetesi zor günler geçirdi.İşten çıkarmalar,ekonomik sıkıntılar yaşayınca tekrar geri dönmem söz konusu olmadı.Mezun olduktan sonra İzmir’e ailemin yanına dönüş sağladık.Yaklaşık 3 ay sonra sonra apar topar İzmir’den İstanbul’a yerleştim.

İstanbul’a gelirken hiçbir güvencem yoktu.Bir cesaret göstererek buraya geldim.Buraya gelirken aklımda herhangi bir iş yoktu.Daha sonra 360 tv’de spor muhabirliği yapan bir arkadaşım ekonomi bölümünde editör aradıklarından bahsetti.Bende sıcak bakıp görüşmeye gittim. O gün görüşme sonucunda işe başlayabileciğimi söylediler.Ben o gün kanaldan eve dönmedim.Bana işi öğrettiler.

Mezun olup 360 televizyonunda ekonomi editörü olarak göreve başlayarak profesyonel iş hayatına giriş yaptınız.Bu deneyim hakkında ki düşüncelerinizden bahseder misiniz ?

360 Tv’de 6 ay kadar ekonomi bölümünde editör olarak göreve yaptım.Haberleri yazmak,canlı yayınlara destek vermek,kj’leri hazırlamak,montaj yapmak gibş bir çok süreci yürütüyordum.Okulda böyle bir eğitim almadığım için aynı zamanda öğreniyordum.Bütün bu anlatıklarımı sahada öğrendim diyebilirim.Ayrıca ekonomi hakkında da bilgim yoktu.Fakat yaptığım işi sevdiğim için keyifle adapte oldum.

Televizyonda çok mutluydum.Yaptığımız işin sonucunu hemen alabiliyor ve görebiliyorduk.Girdiğiniz kj’yi,yayına soktuğunuz vtr’yi an be an ekranda görebiliyordunuz.Bunun heyecanı ve verdiği duygu bambaşkaydı.Televizyon programlarında izleyiciler için spikerden ibaret gibi gözüküyor ancak arkada kocaman bir ekip çalışıuyor.Ben de o büyük bir ekibin parçasıydım.Kendimle gurur duyuyordum.Bu sadece bir televizyon değil,bir fırında ekmek dahi yapsaydım aynı özveriyle çalışırdım.

Televizda çalıştığınız yıllarda spiker olmayı düşündünüz mü ?

Eğer bir şeyler yazabiliyorsanız ve görsel olarakta uygunsanız eğer ekran karşısına çıkmak için bir adaysınız diyebilirim.Ben ekonomiye çok az hakimken bana ‘’sende yapabilirsin’’ yöntemini uygulayarak deneme çekimlerim gerçekleşti.Tam bir şeyler oluşmaya başlamıştı ki 360 Tv infotainment formatına dönüşünce büyük işten çıkarmalar gerçekleşti.Ben işten çıkartılan birisi olmadım fakat görev yaptığım ekonomi bölümü küçülmeye gitti.Bu haliyle de bazı şeyler de değişiklik oldu.Canlı yayın yaparken bant yayına dönüştük.Ben de burada yapacağım çok bir şey kalmadı diyerek düşünerek istifa ettim.Buradan ayrıldıktan sonra TV Net kanalında ekonomi bölümünün açılacağını duydum.Sonrasında yaptığım görüşmeler sonucu Ekonomi editörü olarak göreve başladım.Ancak okulda Fransızca,Almanca,İngilizce,Rusça öğrendiğim için yabancı dil bilgimi öngörerek beni dış haberler bölümüne verdiler.Dış haberler teknik olarak daha bildiğim bir alan diyebilirim.Bir yandan da bilmediğim bir alan oldu diyebilirim.Çünkü siyasetten hiç anlamıyorum.Ama çalıştıkça o kadar içine aldı ki çok severek bu bölümde çalıştım.Burada da 1 yıl kadar dış haberler bölümünde çalıştım.Daha sonra bana 360 Tv’den ekonomi haberlerini sunmam için spikerlik teklifi geldi.Günlerden 1 Nisan TV Net’ istifamı verdim.Bütün hazırlıklarımı tamamladım.360 Tv’ye çekimlere gidiyorum.Bana bir telefon geldi. ’’Pelin kusura bakma seninle çalışamayacağız.’’ Bu haber bana yolda geliyor ki ben mutlu çalıştığım işimden ayrılıp oraya gittim.O kadar bant çekimleri,hazırlıklar yapıldı ki inanamadım.Günlerden 1 Nisan olduğu için resmen Şaka mı diye sordum.Sonrasında gayet ciddi olduklarını anladım.Ben de aynı şekilde evime geri döndüm.Evde kardeşim ve erkek arkadaşımın kuzeni bizdeydi.Ben yaşadığım süreci anlattım.Onlar bana inanmadı.Bütün gün boyunca da bu değişmedi.O an hayatımın şokunu yaşadım diyebilirim.Onlar inanmayınca ben de farklı bir moda girdim.O halimle hep birlikte hiçbir şey yokmuş gibi Behzat Ç izledik.

Büyük bir kitlenin Pelin Olgun olarak sizi tanıdığı VİBİO sürecini paylaşır mısınız ?

Tv Net’ten çıkınca ve spikerlikte olmayınca 5 ay boyunca evde oturdum.Bütün kadın programlarını izledim diyebilirim.İş aramam durmaksızın devam ediyor.Her yere cv gönderiyorum.Fakat sektörde iş az talep fazla olduğu için bir sonuca ulaşamadım.Daha sonra bir editörlük işim için başvuru yaptım ve akabinde görüşmeye çağırdılar.Görüşme çok güzel geçti. Fakat bana sonrasında dediler ki ‘’pelin hanım siz bu iş için fazla kalıyorsunuz.’’ Böyle deyince ben de tamam deyip yoluma bakmaya devam ediyorum.Aradan iki hafta geçti aynı yerden bir telefon geldi.O projeyi iptal ettiklerini yeni bir proje için davet ettiler.Gittim,görüştük,anlaştık.İşte o projede benim You Tube de tanınmamı sağlayan VİBİO.Formatı beraber geliştirdik.Bu arada ilk başta editör olarak girmiştim.Sunucu olarak planlanmamıştı.Ben örnek metinler hazırlayıp gönderdim.Bu sayede proje daha somut hale geldi.Metinleri yazdıktan sonra da ‘’hadi şimdi geç sun’’ dediler.Bu formatın dünyada bile tam olarak örneği yok.Bir yıl içerisinde 100’den fazla bölüm çektik.

Tv de mi You Tube de mi kendinizi daha iyi ifade ettiğinizi düşünüyorsunuz ?

Bu soruya kesinlikle You Tube diyebilirim.Kendi bacağından asılmak diye bir tabir vardır ya işte bunu You Tube için söyleyebiliriz.Televizyonda amirinin,yönetmeninin,kanal sahibinin görüşleri ,ideolejisi doğrultusunda çalışma yapmaya mecbur kalıyorsun.Kendi değil başkalarının yorumunu ekrana taşırsınız.Pelin Olgun değil,kanalı ve ya gazeteyi temsil ediyorsunuz.Fakat You Tube de özgürsün.Kendi fikriyatın ve değerlerin var.Temsil gücü tamamen sende bulunuyor.İşte bu da benim aradığım ve mutlu hissettiğim bir alan.

Şu anda Türkiye’nin en fenomen kanalı diyebileceğimiz Babala Tv de kendi programınızı gerçekleştiriyorsunuz.Bu süreçten bahsedebilir misiniz ?

Hemen bu süreci üniversite yıllarımda ki bir anımdan başlayarak anlatabilirim.Biz üniversitede üç yakın arkadaş temizlik yaparken Oğuzhan Uğur’un şarkılarını dinlerdik.Hepsini ezbere biliyor,çok severek dinliyoruz.Bir gün Oğuzhan Uğur Eskişehir’e konsere geliyor.Ben de param olmadığı için konsere gidemedim.Ben de sosyal medya da Oğuzhan Uğur Eskişehir’e konsere geliyor ve ben param olmadığı için gidemiyorum.Yıllar sonra Vibio’dan ayrılırken neden Oğuzhan’a yazmıyorum diye düşündüm.Benim yapım olarak kafamda bir şey varsa anında adım atarım.Sonrasında instagramına girdim.Bir mesaj yazdım.Görürse görür görmezse görmez diye düşünüp mesaj attım.Aradan 15 dk geçti Oğuzhan’dan mesaj geldi.Beni zaten vibiodan tanıdığını  ve birlikte proje yapabileceğimizi konuştuk.O günden beri de mutluluk duyarak babala tv de içerik üretip program yapıyorum.

Sevgili Pelin Olgun’la keyifli sohbetimizin sonuna geldik.Kendisi girdiği her mecra ve işte başarıyı yakalamış işini severek yapan pozitif birisi.Yakından tanıyınca ne kadar üretken ve özverili olduğuna şahit oluyoruz.Türkiye’ye kazandırdığı format için,bundan sonra katacağı her değerler için gönülden teşekkür eder,başarılar dileriz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. Aykut dedi ki:

    Eğlenceli, sosyal medya kullanan insanlar için ilgi çekici bir röportaj olduğuna eminim. Fakat yazıya geçirme konusunda aynı şeyleri söylemek güç. Başından sonuna kadar imla hatası dolu bir aktarım olmuş. Biraz dikkate davet ediyorum sizleri editör dostlar. Bu röportajı okuyup da sizin yanlış yazdığınızı doğru sanarak, hayatına öyle devam edecek onlarca insan olabilir. Lütfen Türkçe’yi yeterince katlettik. Daha fazlasına izin vermeyelim. Onaydan geçmeyeceğine eminim bu yorumun ama takip edeceğim ve nedenini soracağım şayet yorumun onaylanmazsa. Saygılar, elinize emeğinize sağlık.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
CEKLİ, CAKLI SEÇİM BİLDİRGELERİ…

Seçime katılan tüm partilerin liderleri, 24 Haziran’da yapılacak seçimi kazandıklarında neler yapacaklarını bir, bir sıralayarak seçim bildirgelerinde açıkladılar… Pek çok...

Kapat