$ DOLAR → Alış: 3,91 / Satış: 3,92
€ EURO → Alış: 4,82 / Satış: 4,84

SON DAKİKA:

Yunanistan Nereye?

Oben ÖZAYDIN
Oben ÖZAYDIN
  • 22.08.2016
  • 479 kez okundu

Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu başkanlığında, Yunanistan’la yapılan görüşmelerde, kara sularında Yunanistan ana kıtasında 10-12 mil, adalarda 6 milde anlaşma sağlandığı öğrenildi.
Bu anlaşmaya TSK’dan sert tepki geldiği ve “kesinlikle kabul edilemez” denildiği söyleniyor.
Geçtiğimiz aylarda Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu başkanlığında bir heyet Yunanlı yetkililerle peş peşe istikşafi görüşmeler yaptı. Bu görüşmelerde kara suları konusunda Yunanlıların başından beri savunduğu ve Türkiye’ye dayattığı Yunanistan ana kıtasında 10-12 mil, adalarda 6 mil konusunda anlaşmaya varıldı.
Kamuoyuna açıklanmayan anlaşmadan TSK haberdar olunca Ramazan Bayramı öncesinde Genelkurmay Başkanlığında kritik bir toplantının yapıldığı ortaya çıktı. Genelkurmay Başkanı ve Kuvvet Komutanlarının hazır bulunduğu toplantıya Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Ferudun Sinirlioğlu katıldı.
Toplantıda Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ve bakanlık müsteşarına kara sularında Yunanistan’a ana kıtada 10-12 mil, adalarda 6 mil hakkı verilmesinin sakıncaları tek tek sıralanarak böyle bir anlaşmanın kesinlikle kabul edilmeyeceği net bir şekilde anlatıldı.
Uzmanlar, Yunanistan’la Ege konusunda şifahi olarak varılan anlaşma resmileşirse Türkiye’nin Ege’deki tüm uluslararası haklarını kaybedeceğini hatırlatarak, “Yunanistan Ege’deki 152 ada, adacık ve kayacığı fiili olarak işgal etmiş bulunuyor. Üstelik bu adalar askeri olarak da korumaya alınmış durumda. Bu adalardan en dikkat çekeni Eşek adası. Atatürk döneminde bu adaya fener dikilmişti. Şimdi ise Yunanlılar pasaport istiyor. Kesinlikle kabul edilebilir bir durum değil” dediler.
Bilindiği gibi 1995 yılında TBMM’de alınan bir kararla Yunanistan’ın kara sularını 12 mile çıkarması Türkiye açısından “Casus belli” (savaş nedeni) olarak kabul edilmişti.
Geldiğimiz noktada tüm bu yaşananlar doğru ise konu korkunç boyutlara ulaşmış bulunuyor.
Soru, görüş ve önerilerinizi lütfen [email protected] adresine iletiniz.

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
BENCİL İNSANLAR

Bu insanların kendi çıkarları için yapmayacakları hiçbir kötülük yoktur.

Kapat