$ DOLAR → Alış: 3,78 / Satış: 3,80
€ EURO → Alış: 4,66 / Satış: 4,68

SON DAKİKA:

‘Zehir tarlası’nın sahibine 52 yıl hapis istemi

Diyarbakır’ın Lice ilçesinde tarlasında 41 bin 650 kök Hint keneviri, evinde de bomba yapımında kullanılan malzemeler ele geçirilen tutuklu sanık hakkında 52 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

‘Zehir tarlası’nın sahibine 52 yıl hapis istemi
  • 23.01.2017
  • 312 kez okundu

DİYARBAKIR

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca, bir süre önce Lice ilçesi kırsalında gerçekleştirilen “Şehit Jandarma Teğmen Abdulselam Özatak-Bayrak 14 Müşterek Operasyonu”nda tarlasında ekili 41 bin 650 kök Hint keneviri, evinde de patlayıcı yapımında kullanılan malzemeler bulunan Ramazan V. hakkında hazırlanan iddianame, Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi.

İddianamede, Lice ilçesinde bölücü terör örgütü mensuplarını etkisiz hale getirmek, bölgede teröristler tarafından kullanıldığı değerlendirilen sığınak, barınak ve depo alanlarını tahrip etmek, malzemeleri ele geçirmek ve yasa dışı uyuşturucu ekim alanlarını tespit ile imha etmek amacıyla güvenlik güçlerince operasyon gerçekleştirildiği anımsatıldı.
İki soruşturma birleştirildi

Çalışmalar neticesinde yakalandıktan sonra tutuklanan Ramazan V. hakkındaki iddialarla ilgili Lice Cumhuriyet Başsavcılığınca iki dosya üzerinden soruşturma yürütüldüğü belirtilen iddianamede, iki soruşturmanın hukuki ve fiili irtibatı bulunduğu anlaşıldığı için birleştirildiği kaydedildi.

Ramazan V’nin, Sağlık Mahallesi Hamzabey mezrasındaki tarlasında usulüne uygun yapılan arama esnasında 41 bin 650 kök kenevir bitkisinin ele geçirildiği aktarılan iddianamede, şu ifadelere yer verildi:

“Şüphelinin evinin eklentilerinde yapılan aramada patlayıcı yapımında kullanılan bir ton amonyum nitrat, 5 piknik tüpü, patlatılmaya hazır 2 büyük tüp, patlayıcı hazırlamada kullanılan 2 karıştırıcı makine, bir poşet fitil, evinin yanında inşaat halindeki betonarme evin zemin katında ise 2 tüpe yerleştirilmiş el yapımı patlayıcı düzeneği, gerekli emniyet tedbirleri alındıktan sonra kolluk kuvvetlerince patlatılarak imha edilmiştir.”
Terör örgütü haraç alıyor

İddianamede, terör örgütü PKK’nın kendisine mali kaynak sağlamak amacıyla kenevir ekimi yapanlardan “vergi” adı altında haraç aldığı aktarıldı.

PKK’nın, örgüt hiyerarşisine dahil olan örgüt üyelerine Hint keneviri ektirdiği, bu şekilde kenevir ekim ve uyuşturucu ticaretinden kaynak sağladığı ifade edilen iddianamede, şüpheliye ait tarlada ele geçirilen kenevirin örgütün talimatları doğrultusunda ekildiği bildirildi.

İddianamede şunları kaydedildi:

“Şüphelinin ev ve müştemilatında ele geçen bomba yapımında kullanılan malzemeler, patlamaya hazır el yapımı patlayıcı düzenekleri, yaşam malzemeleri gibi hususlar birlikte değerlendirildiğinde, şüphelinin örgüt hiyerarşisi içerisinde örgüt talimatları ile hareket ettiği, örgüt hiyerarşisine dahil olmayacak bir kişinin evinde bomba yapımında kullanılacak bir miktar ve evsafta malzemelerin bulunması mümkün değildir.

Şüphelinin kendisine ait tarlada örgüt hiyerarşisi içerisinde aldığı talimatla ve örgüte finansman sağlamak amacıyla Hint keneviri ektiği, bu suretle üzerine atılı örgüt üyeliği, örgüt finansmanı için esrar elde etmek için Hint keneviri ekimi suçlarını işlediği, kriminal raporlar ve tüm dosya kapsamından anlaşılmıştır.”
İstenilen ceza

İddianamede, tutuklu sanık Ramazan V. hakkında “silahlı terör örgütüne üye olmak”, “tehlikeli maddelerin izinsiz olarak bulundurulması veya el değiştirmesi”, “Terörizmin Finansmanının Önlenmesi Hakkındaki Kanun’a muhalefet” ve “2313 sayılı Uyuşturucu Maddelerin Murakabesi Hakkında Kanun’a aykırılık” suçlarından 22 yıldan 52 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Etiketler: / /Türkiye, Avrupa’nın 1 numaralı kart pazarı
Türkiye, ocak sonu itibarıyla 62,7 milyonu kredi kartı ve 133,3 milyonu banka kartı olmak üzere sahip olduğu 196 milyonluk kartla...
‘Hadım şartıyla salıverilme caydırıcı olacak’
Prof. Dr. Gökçen, çocuklara yönelik cinsel istismar suçlarında faile yönelik uygulanması gündeme gelen kimyasal hadım şartlı salıverilmenin ön koşulu olarak...
‘Askere moral vermeye gittik, moral aldık’
KEFEK Başkanvekili Karaburun, sınır bölgesinde görüştüğü askerlerin "Siz bizi merak etmeyin, bizim sadece duaya ihtiyacımız var" dediğini aktararak "Biz onlara...
‘Cumhur İttifakı’ teklifinin detayları belli oldu
AK Parti ve MHP'nin, siyasi partilerin seçim ittifakına ilişkin düzenlemeyi içeren ortak kanun teklifi TBMM Başkanlığına sunuldu.
İnsansız tankları da üretir hale geleceğiz
ANKARA Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi’nde 11. Kalkınma Planı Tanıtım Toplantısı’na katıldı.  Konuşmasına tüm katılımcıları selamlayarak...
Esed rejimi Doğu Guta’da sivilleri hedef aldı: 58 ölü
DOĞU GUTA/ANKARA Suriye’deki Beşşar Esed rejiminin abluka altında tuttuğu Doğu Guta bölgesine düzenlediği saldırılarda, aralarında kadın ve çocukların da olduğu...
Suriyelilerden Zeytin Dalı Harekatı’na destek
Kilis'te yaşayan bir grup Suriyeli, ellerinde Türk bayrakları ve zeytin dallarıyla Zeytin Dalı Harekatı'na destek gösterisi yaptı.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
‘Cep’te numara taşımada sayı 100 milyonu aştı

GSM operatörleri arasında cep telefonu abonelerinin geçişini mümkün kılan numara taşımada sayı 100 milyonu geçti.

Kapat