SON DAKİKA:

Avrupa’nın tepkisizliği PKK’yı cesaretlendiriyor

ORSAM Başkanı Doç. Dr. Kardaş, “Şu ana kadar benzeri terör eylemleri yapmasına rağmen Avrupa’dan sert tepki gelmemiş olması bu şekilde hain bir saldırı yapması konusunda PKK’yı cesaretlendirdi.” dedi.

Avrupa’nın tepkisizliği PKK’yı cesaretlendiriyor
  • 11.12.2016
  • 366 kez okundu

ANKARA

Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi (ORSAM) Başkanı Doç. Dr. Şaban Kardaş, İstanbul’da meydana gelen terör saldırısı konusunda, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İstanbul’daki terör saldırısında şehit olanlara Allah’tan rahmet, hayatını kaybedenlere şifa diledi.

Şu ana kadar yapılan açıklamaların, saldırının PKK ve PKK’nın şehir uzantısı TAK tarafından gerçekleştirildiği ihtimalini kuvvetlendirdiğini vurgulayan Kardaş, “Son günlerde bu yapılardan gelen açıklamalar böylesine bir terör eylemini gerçekleştirme yönündeki arayışları ortaya koymuştu. Terör örgütünün siyasi kanadı HDP’nin vekillerine yönelik yasal süreçlerin işletilmesi sonrasında Türkiye’nin genelini terörize etme iradeleri kuvvetli.” ifadesini kullandı.

Bunun arka planında daha önce bölgede hayata geçirilmeye çalışılan halkı sokağa dökme ve devletle karşı karşıya getirme stratejisinin başarısız olmasının yattığına dikkati çeken Kardaş, “Bunun neticesinde de büyük şehirlerde Türkiye genelinde birtakım kanlı terör eylemlerine girişiyorlar.” diye konuştu.

PKK ve siyasi uzantılarının “güvenlik birimlerini hedef alan saldırı, uluslararası kamuoyunda sivilleri hedef alan bir saldırı kadar eleştirilmez” şeklinde argümanlar kullandığına değinen Kardaş, şunları kaydetti:

“Avrupa’dan gelen tepkilere bakınca bu argümanın PKK nezdinde işe yaradığı görülüyor. Özellikle Avrupa’da bazı ülkelerde PKK’nın terör örgütleri listesinden çıkarılması yönünde kritik bir tartışma başlamıştır. Şu ana kadar benzeri terör eylemleri yapmasına rağmen Avrupa’dan sert tepki gelmemiş olması bu şekilde hain bir saldırı yapması konusunda PKK’yı cesaretlendirmiştir.”

“Doğrusal olmayan bir savaş…”
Güvenlik uzmanı Abdullah Ağar da İstanbul’daki terör eyleminin bir bütün içinde değerlendirilmesi gerektiğini belirtti.

Terörle mücadelede 11 Temmuz 2015’i milat olarak nitelendiren Ağar, söz konusu dönemde terör örgütü PKK tarafından güneydoğuda kırsal ve kırsala dayalı meskun mahal terörünün başlatıldığını hatırlattı.

Terör örgütünün yapmaya çalıştığı bu girişimin büyük bedeller ödenerek engellendiğini vurgulayan Ağar, Türkiye’nin kısa süre önce de baskın tarzı bir darbe girişimine maruz kaldığını söyledi. Bu olayların ardından bir terör kuşağına girildiğini bildiren Ağar, “DEAŞ’ın yaptığı eylemlerin PKK’ya, PKK’nın yaptığı eylemlerin DEAŞ’a, bunların ikisinin yaptığı eylemlerin FETÖ’ya, FETÖ’nün yaptığı manipülasyonların bu örgütlere yaradığı bir döneme girdik.” diye konuştu.

Suriye’nin kuzeyindeki TSK unsurlarına yapılan saldırılardan örnekler veren Ağar, tüm saldırıları Türkiye’ye karşı “doğrusal olmayan bir savaş” olarak değerlendirdi. Bazı irade ve irade gruplarının Türkiye’yi hedef tahtasına koymaya çalıştığını aktaran Ağar, özellikle FETÖ’nün Türkiye’ye büyük zarar verdiğini söyledi.

Etiketler: / / /Kubbeden İstanbul Seyr-i ; BÜYÜK VALİDE HAN
İstanbul’u okumaktan ve anlamaktan keyif alan sevgili dostlar,bugün ki durağımız Fatih ilçesinin Eminönü semtinde bulunan Büyük Valide Han. Belki ismini...
Meclise bedelli askerlik başvurusu
TBMM Dilekçe Komisyonuna, bedelli askerlik için binlerce başvuru yapıldı.
Kılıçdaroğlu yedinci kurultayına hazırlanıyor
CHP Genel Başkanı seçildiği 22 Mayıs 2010'dan bu yana 4 olağanüstü, iki de olağan kurultay gören Kılıçdaroğlu, yedinci kurultayına hazırlanıyor.
4/C’den 4/B’ye geçenler Bakanlar Kurulu kararını bekliyor
Hükümetin yaptığı düzenlemeyle 4/C statüsünden 4/B statüsüne geçirilen yaklaşık 26 bin çalışan, kurumlarındaki pozisyonlarının belirleneceği Bakanlar Kurulu kararını beklemeye başladı.
İstanbul’da günde 4 bin trafik cezası kesildi
Geçen yıl kentte kural ihlali yapan araç sürücülere, 1 milyon 475 bin 308 ceza işlemi uygulanırken, günde yaklaşık 4 bin...
Zorunlu Deprem Sigortası tarifesinde değişiklik
Zorunlu Deprem Sigortası kapsamında asgari prim tutarları yeniden düzenlendi.
Filistin, ABD’nin yardımları askıya almasını kınadı
Filistin Ulusal Girişim Hareketi Genel Sekreteri Mustafa El-Bergusi, ABD'nin Filistin'e vereceği 125 milyon dolarlık yardımın 65 milyon dolarlık bölümünü askıya...
Kuzey Kore’nin nükleer güç olduğu bir dünya kabul edilemez
ABD Dışişleri Bakanı Tillerson, ABD'nin Kuzey Kore'nin nükleer güç olduğu bir dünyayı kabul etmeyeceğini ve ülkedeki rejimin nükleer programı sökmeye...
İDO ve BUDO’dan sefer iptalleri
İstanbul Deniz Otobüsleri (İDO) ile Bursa Deniz Otobüslerinin (BUDO) seferlerinden bazıları olumsuz hava koşulları nedeniyle iptal edildi.
Trafik cezaları ‘anlık bildirimle’ öğrenilecek
Emniyet Genel Müdürlüğünün e-devlet üzerinden başlattığı yeni uygulama ile vatandaşlar, araçlarının çekildiği otopark ve ceza bilgisini "anlık bildirim" ile öğrenme...
2018 teknolojide atılım yılı olacak
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Özlü: 2018 teknolojide atılım yılı olacak
Arakanlı çocukların sağlığı ve güvenliği tehdit altında
UNICEF, yaklaşan siklon ve muson mevsimlerinin Myanmar’daki saldırılardan kaçarak Bangladeş'e sığınan 520 binden fazla Arakanlı çocuğun sağlık ve güvenlik koşullarını...
Irak’ta kayıp 62 Peşmerge’nin akıbeti bilinmiyor
IKBY Peşmerge Bakanlığı Sözcüsü Hikmet, DEAŞ ile girdikleri çatışmalarda alıkonulan 62 Peşmerge'nin akıbetine dair ellerinde hiçbir somut bilgi olmadığını söyledi.
THY seferlerinde diz mesafesi geniş koltuk satışı
Türk Hava Yolları, tüm yurt dışı seferlerde, acil çıkış sırası koltuklara ek olarak diz mesafesi geniş koltukların satışına başladı.
Menopoza erken giren kadına anne olma umudu doğdu
Erken menopoz sorunu yaşayan kadınlarda tüp bebek şansını artıran IVA tekniği, Çin, İspanya ve ABD'den sonra Türkiye'de ilk kez Sağlık...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
Merkel, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı arayarak taziyelerini iletti

Almanya Şansölyesi Merkel, İstanbul'daki terör saldırısı dolayısıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı arayarak taziyelerini iletti.

Kapat