Bandrol vurgunu gönüllü vatandaşlarca engellenecek

Kültür ve Turizm Bakanlığınca geliştirilen akıllı telefon uygulamasıyla, telif hakları ödenmeyerek korsan kitap, film ve müzik eserleri üzerinden yapılan “bandrol vurgunu”, fahri denetçi vatandaşların da katkısıyla önlenecek.

Bandrol vurgunu gönüllü vatandaşlarca engellenecek
  • 13.12.2016
  • 377 kez okundu

ANKARA – Kültür ve Turizm Bakanlığınca geliştirilen akıllı telefon uygulamasıyla, telif hakları ödenmeyerek korsan kitap, film ve müzik eserleri üzerinden yapılan “bandrol vurgunu”, fahri denetçi vatandaşların da katkısıyla engellenecek.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, kültür ve sanat alanında “korsan” ürünlerle fikir ve sanat eserlerinin izinsiz çoğaltılması ve taklit edilmesini önlemek amacıyla çalışmalarını sürdürüyor.

Bu kapsamda, fikir ve sanat eserlerinin çoğaltılmış nüshaları ile süreli olmayan yayınlara; sökülmesi halinde parçalanan ve yapıştırıldığı malzemenin özelliğini kaybettiren holografik özelliğe sahip bandroller yapıştırılıyor ve bandrol orijinalliği karekod uygulamasıyla tespit ediliyor.
Bu yılın ilk 10 ayında 1 milyon 540 bin 493 korsan materyal ele geçirildi

Denetimlerin daha hızlı ve etkili yapılabilmesi amacıyla da “Lazer Şifre Okuyucu Cihaz”lar il denetim komisyonlarının kullanımına sunuldu. Güçlendirilen teknik altyapı ile bu yılın ilk 10 ayında 81 ilde yapılan 632 operasyonda toplam 1 milyon 540 bin 493 korsan kitap, film, oyun ve albüm içeren materyal ele geçirildi.

Korsanla mücadele faaliyetlerinde etkinliğin artırılması ve denetim faaliyetlerine katkıda bulunmak üzere Bakanlık yeni bir adım daha attı.

Bu çerçevede, akıllı telefonlarda çalışan “Bandrol Sorgulama Yazılımı” geliştirildi. Bu sayede vatandaşlar, kitapçıya veya müzik marketlere gittiklerinde satın almayı düşündükleri eserin orijinal bandrole sahip olup olmadığını, akıllı telefonlarına yükledikleri “Bandrol Sorgulama Yazılımı” ile anında tespit edip, yetkililere bildirebilecek.
Karekod okutularak ya da bandrolün seri numarası girilerek sorgulama yapılacak

Apple AppStore ve Google Play üzerinden hizmete sunulan uygulamayla, telefonun kamerasıyla kitap, film veya müzik albümünün bandrolü üzerindeki karekod okutularak ya da bandrolün seri numarası manuel girilerek sorgulama yapılacak.

Sinema ve müzik eserleri ile süreli olmayan yayınlarda, fikri hak ihlalleriyle mücadele etmek amacıyla kullanılan bandroller, Telif Hakları Genel Müdürlüğünün merkez sunucularda bulunan veri tabanlarından sorgulanarak, eserin adı, sahibi, yapımcı ve yayınevi bilgileri hızlı bir şekilde kullanıcıya ulaştırılacak.

Etiketler: /MGK toplandı
Milli Güvenlik Kurulu (MGK), Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplandı
Düşen askeri uçakta 3 şehit
Eskişehir'den eğitim amaçlı kalkan CASA tipi askeri uçak, Yalvaç bölgesinde düştü. Uçakta bulunan 2 pilot ve bir teknisyen şehit oldu.
Çavuşoğlu ve Lavrov telefonda görüştü
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile telefonda görüştü.
Dünyada otomotiv üretimi bu yıl 100 milyona ulaşacak
KPMG Türkiye'nin 2018 Otomotiv Sektörel Bakış Raporu, "Sektörde bu yıl üretimin dünyada 100 milyona yaklaşması, Türkiye’de ise 1,7 milyona ulaşması...
İngiltere’de “Yalnızlıktan Sorumlu Bakanlık” kuruldu
İngiltere'de Yalnızlıktan Sorumlu Bakanlık kuruldu. Yeni bakanlıkla hükümet, sivil toplum örgütleriyle çalışarak yalnızlık ve sosyal izolasyonla mücadele edecek.
Dünyada otomotiv üretimi bu yıl 100 milyona ulaşacak
KPMG Türkiye'nin 2018 Otomotiv Sektörel Bakış Raporu, "Sektörde bu yıl üretimin dünyada 100 milyona yaklaşması, Türkiye’de ise 1,7 milyona ulaşması...
Ziraat Türkiye Kupası son 16 turundaki rövanş hakemleri belli oldu
Ziraat Türkiye Kupası son 16 turunda yarın yapılacak rövanş karşılaşmalarını yönetecek hakemler belli oldu.
Suriyeli muhalif Kürtler ABD’nin ‘ordu’ planına tepkili
Suriye Kürt Ulusal Konseyi Dışilişkiler Sorumlusu Bıro,"ABD'nin YPG/PKK denetimindeki SDG'den 30 bin kişilik sınır birlikleri kurma planı, başka bir çatışmanın...
Darbe girişimi davalarında 320 sanığa ömür boyu hapis
Yurt genelinde darbe girişimi başta olmak üzere FETÖ üyeliği ve örgüt adına işlenen suçları kapsayan davalarda 147 sanık ağırlaştırılmış müebbet,...
Düşen askeri uçakta 3 şehit
Eskişehir'den eğitim amaçlı kalkan CASA tipi askeri uçak, Yalvaç bölgesinde düştü. Uçakta bulunan 2 pilot ve bir teknisyen şehit oldu.
MGK toplandı
Milli Güvenlik Kurulu (MGK), Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplandı
Kubbeden İstanbul Seyr-i ; BÜYÜK VALİDE HAN
İstanbul’u okumaktan ve anlamaktan keyif alan sevgili dostlar,bugün ki durağımız Fatih ilçesinin Eminönü semtinde bulunan Büyük Valide Han. Belki ismini...
Meclise bedelli askerlik başvurusu
TBMM Dilekçe Komisyonuna, bedelli askerlik için binlerce başvuru yapıldı.
Kılıçdaroğlu yedinci kurultayına hazırlanıyor
CHP Genel Başkanı seçildiği 22 Mayıs 2010'dan bu yana 4 olağanüstü, iki de olağan kurultay gören Kılıçdaroğlu, yedinci kurultayına hazırlanıyor.
4/C’den 4/B’ye geçenler Bakanlar Kurulu kararını bekliyor
Hükümetin yaptığı düzenlemeyle 4/C statüsünden 4/B statüsüne geçirilen yaklaşık 26 bin çalışan, kurumlarındaki pozisyonlarının belirleneceği Bakanlar Kurulu kararını beklemeye başladı.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
İHA’lara mobil kurtarıcı

Vodafone mühendislerinin Ar-Ge çalışmaları sonunda İHA'lar için pasif izleme ve kurtarma cihazı tasarlandı.

Kapat