‘DAEŞ ideolojisinin öldürülmesinde Erdoğan önemli rol oynamıştır’

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, “DAEŞ ideolojisinin öldürülmesinde Türkiye ve Recep Tayyip Erdoğan önemli rol oynamıştır. O nedenle de Erdoğan onlar için birinci hedeftir.” dedi.

‘DAEŞ ideolojisinin öldürülmesinde Erdoğan önemli rol oynamıştır’
  • 22.08.2016
  • 427 kez okundu

ANKARA

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Litvanya Dışişleri Bakanı Linas Linkevicius ile baş başa ve heyetlerarası görüşmelerin ardından, bakanlık konutunda ortak basın toplantısı düzenledi.

Darbe girişiminin hemen ardından gerek Linkevicius gerek Litvanya Cumhurbaşkanının, açıklamalarıyla net bir şekilde Türk demokrasisine çok güçlü destek verdiklerini belirten Çavuşoğlu, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinden dışişleri bakanı düzeyinde ilk ziyareti gerçekleştirmesi dolayısıyla da mevkidaşına teşekkür etti.

Avrupa’da bazı kesimlerin darbe girişiminin vahametini anlayamadığını ve Türkiye’yi hedef alan açıklamalar yaptığını ifade eden Çavuşoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Tüm bu negatif açıklamalar bizde, bazı ülkelerin darbe girişiminin başarısız olduğundan üzüntü duydukları izlenimini bıraktı. Dolayısıyla esasen Türk halkı bu darbe girişimini durdurarak Avrupa’ya yansıyabilecek bir istikrarsızlığın önüne geçmiştir. Türkiye her zaman bulunduğu stratejik konumla ve oynadığı rolle Avrupa’nın ekonomik büyümesi, istikrarı ve güvenliğine çok önemli bir katkı sağlamıştır. Ama maalesef bazı Avrupa ülkeleri bunu görmezden geldi.

Görüşmemizde bu darbe girişiminin arkasında kimin olduğunu ve girişime karşı hangi adımları attığımızı aktardım, görüş alışverişinde bulunduk.

Biz AB dahil tüm kurumlarla her zaman diyalog ve iş birliği içinde olmak istiyoruz. Bu sürecin de her zaman olduğu gibi şeffaf bir şekilde yürütüleceğini ve Avrupa Konseyi ile aramızdaki iş birliğinin herkese örnek olması gerektiğini de vurguladık. Konsey Başkanı (Thorbjorn) Jagland uzaktan ders veren açıklamalar yerine Türkiye’ye geldi ve burada düşüncelerini bizimle paylaştı. Biz de kendisine ne olduğunu ve neler yapmamız gerektiğini anlattık. Türkiye’de mevcut kanunların çok iyi şekilde işlediğini, olağanüstü halin günlük hayatı kısıtlamadığını söyledik. Avrupa Konseyi ile tüm süreci şeffaf bir şekilde yürütüyoruz, attığımız tüm hukuki adımlar konusunda da kendilerini bilgilendiriyoruz. Keşke AB de bu anlayış içinde olsaydı. Bu diyalog bugüne kadar kesilmezdi ama geç olması hiç olmamasından her zaman iyidir.”
Cerablus’taki gelişmeler

Cerablus’taki gelişmelerin hatırlatılması üzerine Çavuşoğlu, Türkiye’nin bugüne kadar DAEŞ ile mücadelenin içinde aktif bir şekilde yer aldığını, bu kapsamda koalisyon içindeki ülkelerin İncirlik’e konuşlanmasına izin verdiklerini vurguladı.

Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

“Sadece DAEŞ ile mücadele kisvesi altında kendine meşruiyet kazandırmak isteyen diğer terör örgütleriyle iş birliği yapmadık ve yapmayız da ama ılımlı muhalefet başta olmak üzere DAEŞ ile mücadele eden herkese destek verebiliriz.

Türkiye, DAEŞ’in her zaman birinci hedefi olmuştur. Çünkü Türkiye özellikle DAEŞ’in yabancı savaşçı kaynağını kurutmuştur, daha doğrusu geçişlerini engellemiştir. 55 kişi giriş yasağı listesinde, 4 bine yakın kişiyi sınır dışı ettik ki bazıları sınır dışı ettiğimiz ülkelerde eylemlerine devam ettiler. Gözaltına aldığımız DAEŞ unsurları var. Bu anlamda DAEŞ’e en büyük darbeyi biz vurduk.

Diğer taraftan DAEŞ ideolojisinin öldürülmesinde Türkiye ve Recep Tayyip Erdoğan önemli rol oynamıştır. O nedenle de Erdoğan onlar için birinci hedeftir. ‘Bunlar İslam’ı temsil edemez’ diyen Erdoğan’ı DAEŞ’in hedef alması bu anlamda da doğal. Dolayısıyla DAEŞ ile mücadeleye de mücadele içinde olan ülkelere destek vermeye de devam edeceğiz. Bizim sınırımızın tamamen DAEŞ’ten temizlenmesi gerekiyor ve bu konuda nasıl bir destek gerekiyorsa o desteği vermemiz bizim için doğaldır.”

Net olarak ortaya çıkmasa da ilk belirtilerin Gaziantep’teki saldırıyı DAEŞ’in yaptığını gösterdiğine işaret eden Çavuşoğlu, böyle bir terör örgütüyle mücadeleye devam etmenin, Türkiye’nin en doğal hakkı olduğunu kaydetti.

Suriye ve Irak’ta terör örgütleriyle mücadele edebilmek için Meclis’ten yetki alındığını da hatırlatan Çavuşoğlu, bu tezkerelerin geçerliliğinin devam ettiğini ve dolayısıyla uluslararası hukuktan doğan haklarını sonuna kadar kullanmaya hazır olduklarını ifade etti.
Çavuşoğlu Washington’a gidecek

Bakan Çavuşoğlu, Fetullah Gülen’in iadesine yönelik bir soruya karşılık da bu akşam ABD’den bir heyetin Türkiye’ye geleceğini hatırlattı. Ağustos ayı boyunca toplantıların devam edeceğini ve ardından Türkiye’den bir heyetin ABD’ye gideceğini, dosya tamamen hazırlandıktan sonra da kendilerinin Washington’a gideceğini vurgulayan Çavuşoğlu, her koldan çalışmalar yürütmeye devam edeceklerini belirtti.

Etiketler: /Öğretmenim Canım Benim!
öğrencilerinin hayatını cennete çeviren fedakâr öğretmenlerden sadece bazılarını sizler için bir araya getirdik.
Ordu sadece Türk milletinin ordusudur
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ordu sadece Türk milletinin ordusudur
Altında yeni rekorlar bekleniyor
Dolar kurundaki sert hareketlerin etkisiyle rekor üstüne rekor kıran altının gram fiyatı dün 164,2 liranın üzerini görürken, uzmanlar, şu anda...
FETÖ elebaşı Gülen için 7 talepname gönderildi
FETÖ elebaşı Gülen için ABD'ye 7 talepname gönderildi
Helal Akreditasyon Kurumu yıl sonundan önce hizmete girecek
Ekonomi Bakanı Zeybekci: Helal Akreditasyon Kurumu yıl sonundan önce hepinizin hizmetinde olacak
Ovit Tüneli şimdiden sürücülere umut oldu
Rize-Erzurum karayolu Ovit Dağı Geçidi'nin çığ tehlikesi nedeniyle kapatılmasının ardından tek tüpü kontrollü olarak ulaşıma açılan tünel, kış aylarında geçit...
TSK daha da güçlenecek
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar: TSK içine sızan hainlerden temizlendikçe daha da güçlenecek
Her türlü desteği vermeye hazırız
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu: Her türlü desteği vermeye hazırız
Kış lastiği ‘ticari araçlar’da zorunlu
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, 1 Aralık'ta başlayacak ve 1 Nisan 2018'de sona erecek kış lastiği takma uygulamasının,...
NATO’da gerçekleşen olay utanç verici bir hata
Avrupa'nın önde gelen düşünce kuruluşlarından German Marshall Fund'ın Başkan Yardımcısı Lesser, NATO tatbikatındaki skandalın utanç verici ve korkunç bir hata...
İklim değişikliğinde model ve öngörü çalışması yapılacak
Dünya ve Türkiye gündeminde yakından izlenen iklim değişikliğinin olumsuz etkilerinin en aza indirilmesine katkı sağlamak amacıyla iklim değişikliği konusunda ulusal...
KPDK’da 4/B ve 4/C’lilerin durumu görüşülecek
KPDK, 4/B ve 4/C'lilerin durumu başta olmak üzere toplu sözleşme görüşmelerinde gündeme getirilen ve çözümü daha sonraya bırakılan konuları ele...
Almanya Başbakanı Merkel’e istifa çağrısı
CDU’nun Düsseldorf gençlik teşkilatı, Merkel’e istifa çağrısında bulundu.
65 yıl sonra ilk kez Türk Cumhurbaşkanı Yunanistan’ı ziyaret edecek
Başbakan Yardımcısı Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 65 yıl sonra Yunanistan'ı ziyaret edecek ilk Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı olacağını söyledi.
Satılan konut sayısı azaldı
Türkiye genelinde ekimde 122 bin 882 konut satıldı. Geçen ay satılan konut sayısı bir önceki aya göre yüzde 12,4, geçen...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
Fenerbahçe’ye yeni sponsor

Fenerbahçe Kulübü, futbol takımında çorap üstü reklamı için Astra Group ile sponsorluk anlaşması imzaladı.

Kapat