SON DAKİKA:

Danimarka’dan “Beyaz Kasklılar”a destek

Danimarka’nın, Suriyeli sivil savunma örgütü “Beyaz Kasklılar”a 20 milyon kron (10 milyon TL) para yardımında bulunacağı belirtildi.

Danimarka’dan “Beyaz Kasklılar”a destek
  • 03.12.2016
  • 355 kez okundu

KOPENHAG

Dışişleri Bakanı Anders Samuelsen, Kopenhag’da bulunan Beyaz Kasklılar’ın lideri Raed al-Saleh ile yaptığı görüşmenin ardından Saleh ile birlikte basının karşısına geçti.

Samuelsen, Saleh’e hitaben, “Harika bir iş yapıyorsunuz, size teşekkür ederim. Cesur bir iş yapıyorsunuz. Çok tehlikeli olduğunu biliyorum. Birçok insana yardımcı olduğunuzu da biliyorum. Hepimizin buna minnettar olması gerekir. En iyi dileklerim sizinle. dedi.

Danimarka’nın BM ve AB’deki müttefikleriyle Suriye ve Rusya’ya baskı uygulamaya devam etmesi gerektiğini ifade eden Samuelsen, “Suriye’de, özellikle Halep’te sivil halka yönelik vahim durumdan derinden etkilendim. Rejim ve Rusya hava saldırılarını artırdı, hayat kurtarmak için gerekli insani yardıma ulaşmayı engelledi ve Suriye’deki soruna politik bir çözüm bulunması için yapılan müzakerelere kısa devre yaptırdı. Bu yüzden Beyaz Kasklılar’ın yaptığı iş daha da önem kazandı.” dedi.

Ülkesinin şu ana kadar Suriye’deki insanların yaşadıkları zorlukları azaltmak için 1,6 milyar kron yardım yaptığını söyleyen Samuelsen, Beyaz Kasklılar’a 2017 ve 2018 yıllarında da 20’şer milyon kron yardım yapılacağını bildirdi.

Danimarka’nın kendilerine sağladığı ekonomik destekten dolayı memnuniyetini ifade eden Saleh de “Danimarka hükümetine ve bakana, Suriye halkına ve ’Beyaz Kasklılar’a yardımlarından dolayı teşekkür ederiz.” dedi.

Ekonomik desteğin daha fazla gönüllünün eğitimi, ambulans ve otomobil alımında kullanılacağını kaydeden Saleh, bu yardımların sadece şimdi değil, savaş sonrası Suriye’nin yeniden inşası için de kullanılacağını belirtti.

Saleh, Halep’te yaşananlarla ilgili konuşmaktan üzüntü duyduğunu dile getirirken, “Halep’te halk 96 gündür kuşatma altında. Sivil savunma merkezleriyle birlikte tüm hastaneler bombalandı.” diye konuştu.

Beyaz Kasklılar’ın resmi internet sitesinde yer alan bilgilere göre, kuruluş şu ana kadar 73 bin 530 kişinin hayatını kurtardı.

(AA)

Etiketler: /Kubbeden İstanbul Seyr-i ; BÜYÜK VALİDE HAN
İstanbul’u okumaktan ve anlamaktan keyif alan sevgili dostlar,bugün ki durağımız Fatih ilçesinin Eminönü semtinde bulunan Büyük Valide Han. Belki ismini...
Meclise bedelli askerlik başvurusu
TBMM Dilekçe Komisyonuna, bedelli askerlik için binlerce başvuru yapıldı.
Kılıçdaroğlu yedinci kurultayına hazırlanıyor
CHP Genel Başkanı seçildiği 22 Mayıs 2010'dan bu yana 4 olağanüstü, iki de olağan kurultay gören Kılıçdaroğlu, yedinci kurultayına hazırlanıyor.
4/C’den 4/B’ye geçenler Bakanlar Kurulu kararını bekliyor
Hükümetin yaptığı düzenlemeyle 4/C statüsünden 4/B statüsüne geçirilen yaklaşık 26 bin çalışan, kurumlarındaki pozisyonlarının belirleneceği Bakanlar Kurulu kararını beklemeye başladı.
İstanbul’da günde 4 bin trafik cezası kesildi
Geçen yıl kentte kural ihlali yapan araç sürücülere, 1 milyon 475 bin 308 ceza işlemi uygulanırken, günde yaklaşık 4 bin...
Zorunlu Deprem Sigortası tarifesinde değişiklik
Zorunlu Deprem Sigortası kapsamında asgari prim tutarları yeniden düzenlendi.
Filistin, ABD’nin yardımları askıya almasını kınadı
Filistin Ulusal Girişim Hareketi Genel Sekreteri Mustafa El-Bergusi, ABD'nin Filistin'e vereceği 125 milyon dolarlık yardımın 65 milyon dolarlık bölümünü askıya...
Kuzey Kore’nin nükleer güç olduğu bir dünya kabul edilemez
ABD Dışişleri Bakanı Tillerson, ABD'nin Kuzey Kore'nin nükleer güç olduğu bir dünyayı kabul etmeyeceğini ve ülkedeki rejimin nükleer programı sökmeye...
İDO ve BUDO’dan sefer iptalleri
İstanbul Deniz Otobüsleri (İDO) ile Bursa Deniz Otobüslerinin (BUDO) seferlerinden bazıları olumsuz hava koşulları nedeniyle iptal edildi.
Trafik cezaları ‘anlık bildirimle’ öğrenilecek
Emniyet Genel Müdürlüğünün e-devlet üzerinden başlattığı yeni uygulama ile vatandaşlar, araçlarının çekildiği otopark ve ceza bilgisini "anlık bildirim" ile öğrenme...
2018 teknolojide atılım yılı olacak
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Özlü: 2018 teknolojide atılım yılı olacak
Arakanlı çocukların sağlığı ve güvenliği tehdit altında
UNICEF, yaklaşan siklon ve muson mevsimlerinin Myanmar’daki saldırılardan kaçarak Bangladeş'e sığınan 520 binden fazla Arakanlı çocuğun sağlık ve güvenlik koşullarını...
Irak’ta kayıp 62 Peşmerge’nin akıbeti bilinmiyor
IKBY Peşmerge Bakanlığı Sözcüsü Hikmet, DEAŞ ile girdikleri çatışmalarda alıkonulan 62 Peşmerge'nin akıbetine dair ellerinde hiçbir somut bilgi olmadığını söyledi.
THY seferlerinde diz mesafesi geniş koltuk satışı
Türk Hava Yolları, tüm yurt dışı seferlerde, acil çıkış sırası koltuklara ek olarak diz mesafesi geniş koltukların satışına başladı.
Menopoza erken giren kadına anne olma umudu doğdu
Erken menopoz sorunu yaşayan kadınlarda tüp bebek şansını artıran IVA tekniği, Çin, İspanya ve ABD'den sonra Türkiye'de ilk kez Sağlık...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
“Eyüp Film Akademisi” yeni sezona başladı

Eyüp Film Akademisinde, öğrenciler 7 ay süreyle kamera ve ışık kullanımı, senaryo yazımı ve eleştirisi, kurgu teknikleri ve görsel efekt...

Kapat