SON DAKİKA:

Ertuğrul fırkateyninden 8 bin 300 parça eşya çıkarıldı

Ertuğrul fırkateyninden 8 bin 300 parça eşya çıkarıldı
  • 31.08.2016
  • 347 kez okundu

MUĞLA – Türk ve Japon araştırmacıların ortak çalışmalarıyla, 2007 yılından bu yana devam eden Ertuğrul fırkateyni kazı çalışmalarında bugüne kadar 8 bin 300 adet eşyanın gün yüzüne çıkartıldığı bildirildi.

Bodrum Karya Kültür, Sanat ve Tanıtım Vakfı (BOSAV) ve Ertuğrul fırkateyni ekip başkanı Tufan Turanlı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1890 yılında Japonya’da batan Ertuğrul fırkateyninden kalan parçaların çıkartılması için çalışmalara devam ettiklerini söyledi.

Çalışmaların 2007 yılından bu yana devam ettiğini vurgulayan Turanlı, “Yaşanan bu acı olay, Japonya ve Türkiye arasında dostluk köprüsü kurdu. Ertuğrul kazı ekibi olarak bizim görevimiz, bu tarihi günümüzde de canlandırmak ve canlı tutmaktır. Bölgede devam eden kazı çalışmalarında bu güne kadar 8 bin 300 parça eşya çıkarılmıştır.” dedi.
Hedef 550 şehidin anısını yaşatmak

Amaçlarının sadece Ertuğrul fırkateyninin enkazına ulaşmak ve geminin kazısını yapmak olmadığına belirten Turanlı, hedeflerinin Japonya’ya binbir zorlukla giden ve dönüş yolunda batan Ertuğrul’da hayatlarını kaybeden 550 şehidin anısını yaşatmak olduğunu dile getirdi.

Turanlı, Ertuğrul fırkateyninin iki ülkenin temel taşı olduğunu belirterek, “Gerçekleştirilen su altı kazılarını sadece Türk ekiple değil, Japonya ve başka ülkelerden gelen dalgıçların da katımıyla sürdürüyoruz. Geçtiğimiz yıl Türk-Japon işbirliğiyle gerçekleşen ‘Ertuğrul 1890’ filmi hem Türkiye’de hem de Japonya’da büyük ilgi gördü.” dedi.
“Ertuğrul fırkateyninin Japonca kitabı çıktı”

Turanlı, 2008 yılında çıkarttıkları “Ertuğrul Fırkateyninin Öyküsü” isimli kitabı bir süre önce Japonca olarak çıkarttıklarını ve Japonya’da büyük ilgi gördüğünü de söyledi.

Su altından eserlerin çıkartılmasının zor olduğunu, ancak dışarıda kendilerini daha zor bir çalışmanın beklediğini ifade eden Turanlı, yaptıkları istatistiklerde suyun altında harcanan her bir saat için daha sonra yüzeyde Türk ve Japon araştırmacılarla konservasyon, restorasyon ve yayın çalışmalarına 20 saat harcadıklarına işaret etti.

Etiketler: /Eski Başbakanlardan Mesut Yılmaz’ın oğlu ölü bulundu
Eski Başbakanlardan Mesut Yılmaz'ın oğlu Mehmet Yavuz Yılmaz, Beykoz'daki evinde ölü bulundu.
Başbakan Yıldırım Bangladeş’e gidecek
Başbakan Binali Yıldırım, Bangladeş Başbakanı Şeyh Hasina'nın davetlisi olarak bu ülkeye resmi bir ziyaret gerçekleştirecek.
Türkiye’den 170 ülkeye 21 milyar dolarlık kalkınma yardımı
Türkiye, 2010-2016 döneminde 170 ülkeye 21 milyar dolarlık mali yardımda bulundu. Bu dönemde en büyük resmi kalkınma yardımı 13 milyar...
70 milyar liralık yatırım teşvikinde sona gelindi
Ekonomi Bakanı Zeybekci, proje bazlı teşvik sisteminde 70 milyar liralık yatırımı açıklamaya hazırlandıklarını belirterek, "Sayın Cumhurbaşkanımızın şahitliğinde tüm yatırımcılara 70...
Kudüs’te çarşı ve turistik işletmeler karardan olumsuz etkilendi
Kudüs Ticaret Odası Başkanı Hidmi, "Trump'ın Kudüs kararının kentteki çarşı ve turistik işletmeleri olumsuz etkilediği çok açık." dedi.
Doğu Karadeniz’de 4 milyon 900 bin kişi hava yolu ulaşımını seçti
Bölgede bulunan Trabzon ve Ordu-Giresun havalimanlarını, 2017 yılının 11 aylık döneminde 4 milyon 934 bin 167 kişi kullandı.
Türkiye’den 170 ülkeye 21 milyar dolarlık kalkınma yardımı
Türkiye, 2010-2016 döneminde 170 ülkeye 21 milyar dolarlık mali yardımda bulundu. Bu dönemde en büyük resmi kalkınma yardımı 13 milyar...
Artı 2 istihdam seferberliğine en büyük katkıyı hizmet sektörü verecek
TİM Başkanı Büyükekşi, "Toplam istihdamın yüzde 50’sinden fazlası hizmet sektöründe. Dolayısıyla artı 2 istihdam seferberliğine en büyük katkıyı yine sektörümüz...
İnternette en çok ‘eve kadar fiber’ tercih ediliyor
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, genişbant internet abone sayısının 67,9 milyona ulaştığını belirterek, söz konusu abonelikte en yüksek...
70 milyar liralık yatırım teşvikinde sona gelindi
Ekonomi Bakanı Zeybekci, proje bazlı teşvik sisteminde 70 milyar liralık yatırımı açıklamaya hazırlandıklarını belirterek, "Sayın Cumhurbaşkanımızın şahitliğinde tüm yatırımcılara 70...
Sürücüsüz Metro açıldı
Üsküdar-Ümraniye Metro Hattı açılış töreni, Üsküdar Meydanı'nda düzenlendi.
Filistinli çocuklar ‘gözaltı ve suistimallere’ maruz kalıyor
Filistinli Mahkumlar Derneği, ABD yönetiminin Kudüs kararını açıkladığı tarihten bu yana yaklaşık 100 Filistinli çocuğun İsrail güçlerince gözaltına alındığını açıkladı.
Van’daki terör operasyonunda yaşam malzemeleri bulundu
Van Çatak'da terör örgütü PKK/KCK'nın kış üslenmesine yönelik operasyonda bir mağarada yaşam malzemeleri bulundu.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
15 Temmuz şehitlerinin aileleri hacca gidecek

Diyanet İşleri Başkanlığı, FETÖ/PDY'nin 15 Temmuz'daki darbe girişiminde şehit olanların ailelerinden 45 kişiyi hacca götürüyor.

Kapat