‘Fransa’da İslam Vakfı’nın başkanı Müslüman olmalı’

Fransa İslam Konseyi Başkanı Kbibech, “Kurulması planlanan İslam Vakfı’nın başkanının bir Müslüman olması Fransa’daki Müslümanlar açısından daha iyi olacaktır.” dedi.

‘Fransa’da İslam Vakfı’nın başkanı Müslüman olmalı’
  • 23.08.2016
  • 362 kez okundu

PARİS

Fransa İslam Konseyi (CFCM) Başkanı Anouar Kbibech, Fransa’da kurulması planlanan İslam Vakfı’nın başkanının bir Müslüman olması gerektiğini söyledi.

Fransa’da “devlet eliyle İslam’ı reformdan geçirme” girişimine ilişkin, Kbibech ve Fransa İslam Düşüncesi Akademisi (AFPI) Başkanı Jamel El Hamri, AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande’ın reform girişimi kapsamında yeniden hayata geçirilmesi planlanan “İslam Vakfı”nın başkanlığı için önerdiği eski İçişleri Bakanı Jean-Pierre Chevenement hakkında konuşan Kbibech, “Vakfın başkanlığı için Chevenement’ın ismi geçiyor ancak konuyla ilgili henüz alınmış bir karar yok. Vakfa bağlı olarak biri kültürel, diğeri ise dini olmak üzere iki enstitü kurulacak ancak vakıf sadece CFCM’nin kültürel aktivitelerini finanse edebilecek.” diye konuştu.

“Fransa’daki Müslümanlar çok zor bir süreçten geçiyor”
Kbibech, Fransa’da konuyla ilgili yoğun tartışmalar olduğuna işaret ederek, “Chevenement’ın önerilmesi ülkede siyasetçilerin ve Müslümanların tepkisine yol açtı. İslam Vakfı’nın başkanının bir Müslüman olması Fransa’daki Müslümanlar açısından daha iyi olacaktır.” ifadelerini kullandı.

CFCM olarak İslam Vakfı projesini tartıştıklarına ve vakfın kuruluşunun gündemlerinde olduğuna değinen Kbibech, “Fransa’daki Müslümanlar çok zor bir süreçten geçiyor. Özellikle bu dönemde temkinli olmamız gerekiyor. CFCM Yönetim Kurulu olarak vakıfla ilgili henüz bir karar almadık. Eylül’de yapılacak toplantılarda konuya ilişkin bir karara varacağız.” diye konuştu.

“İslam Vakfı’nın kurulması siyasi tercih”
AFPI Başkanı El Hamri ise, “CFCM’nin finans ihtiyacını karşılayacak olan bu vakıf gereklidir ancak zamanlama açısından çok siyasi bir tercih olduğunu düşünüyorum. Bu anlamda vakfın bir dizi terör saldırısından sonra gündeme gelmesi oldukça manidardır.” ifadelerini kullandı.

İslam Vakfı’nın başkanlığı için Chevenement ismi önerilerek iki mesaj verilmek istendiğine dikkati çeken El Hamri, şöyle devam etti: “Birincisi ‘Müslümanlar’ın bir ‘beyaza ihtiyacı var’, ikincisi ise ‘Müslümanlar bu vakfı yönetmek için kabiliyetli ve güvenilir değil’.”

El Hamri, “Vakfın kuruluşuyla laiklik ilkesi ihlal edilerek Müslümanların haklarına zarar verilebilir. Özellikle, Başbakan Manuel Valls’ın Müslümanlara karşı tutumu pek samimi görünmüyor.” diye konuştu.

“İslam ile terör ilişkilendirilmemeli”
İslam Vakfı projesiyle ilgili şüpheleri olduğunu belirten El Hamri, “Vakfın ne tür projelere maddi destek vereceği konusunda tereddütlerim var. Vakıf muhtemelen, sadece hükümetin siyasi görüşüne uygun projeleri destekleyecektir.” diye konuştu.

Fransa’da, Müslümanların özgür bir şekilde kendi proje ve faaliyetlerini yürütmesine izin verecek bir siyasi iradenin olmadığına da dikkati çeken El Hamri, “Herhangi bir terör saldırısı gerçekleştiğinde failler İslam ve Müslümanlarla ilişkilendiriliyor. Hükümet ve kamuoyu tarafından oluşturulan İslam ile terör arasında kurulan bu ilişki kesilmelidir.” ifadelerini kullandı.Öğretmenim Canım Benim!
öğrencilerinin hayatını cennete çeviren fedakâr öğretmenlerden sadece bazılarını sizler için bir araya getirdik.
Ordu sadece Türk milletinin ordusudur
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ordu sadece Türk milletinin ordusudur
Altında yeni rekorlar bekleniyor
Dolar kurundaki sert hareketlerin etkisiyle rekor üstüne rekor kıran altının gram fiyatı dün 164,2 liranın üzerini görürken, uzmanlar, şu anda...
FETÖ elebaşı Gülen için 7 talepname gönderildi
FETÖ elebaşı Gülen için ABD'ye 7 talepname gönderildi
Helal Akreditasyon Kurumu yıl sonundan önce hizmete girecek
Ekonomi Bakanı Zeybekci: Helal Akreditasyon Kurumu yıl sonundan önce hepinizin hizmetinde olacak
Ovit Tüneli şimdiden sürücülere umut oldu
Rize-Erzurum karayolu Ovit Dağı Geçidi'nin çığ tehlikesi nedeniyle kapatılmasının ardından tek tüpü kontrollü olarak ulaşıma açılan tünel, kış aylarında geçit...
TSK daha da güçlenecek
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar: TSK içine sızan hainlerden temizlendikçe daha da güçlenecek
Her türlü desteği vermeye hazırız
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu: Her türlü desteği vermeye hazırız
Kış lastiği ‘ticari araçlar’da zorunlu
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, 1 Aralık'ta başlayacak ve 1 Nisan 2018'de sona erecek kış lastiği takma uygulamasının,...
NATO’da gerçekleşen olay utanç verici bir hata
Avrupa'nın önde gelen düşünce kuruluşlarından German Marshall Fund'ın Başkan Yardımcısı Lesser, NATO tatbikatındaki skandalın utanç verici ve korkunç bir hata...
İklim değişikliğinde model ve öngörü çalışması yapılacak
Dünya ve Türkiye gündeminde yakından izlenen iklim değişikliğinin olumsuz etkilerinin en aza indirilmesine katkı sağlamak amacıyla iklim değişikliği konusunda ulusal...
KPDK’da 4/B ve 4/C’lilerin durumu görüşülecek
KPDK, 4/B ve 4/C'lilerin durumu başta olmak üzere toplu sözleşme görüşmelerinde gündeme getirilen ve çözümü daha sonraya bırakılan konuları ele...
Almanya Başbakanı Merkel’e istifa çağrısı
CDU’nun Düsseldorf gençlik teşkilatı, Merkel’e istifa çağrısında bulundu.
65 yıl sonra ilk kez Türk Cumhurbaşkanı Yunanistan’ı ziyaret edecek
Başbakan Yardımcısı Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 65 yıl sonra Yunanistan'ı ziyaret edecek ilk Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı olacağını söyledi.
Satılan konut sayısı azaldı
Türkiye genelinde ekimde 122 bin 882 konut satıldı. Geçen ay satılan konut sayısı bir önceki aya göre yüzde 12,4, geçen...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
Çad Gölü Havzası’nda mülteci krizi

Nijerya, Nijer, Kamerun ve Çad, terör saldırıları, iç karışıklıklar, salgın hastalıklar ve yoksulluk gibi nedenlerle evlerini terk etmek zorunda kalan...

Kapat