SON DAKİKA:

İranlı tekstil yatırımcıları Van’a geldi

İranlı tekstil yatırımcıları, Türkiye ile İran arasındaki tekstil işbirliğini geliştirmek amacıyla Doğu Anadolu Kalkınma Ajansınca düzenlenen “TRB 2 Bölgesi-İranlı Tekstil Yatırımcılar Toplantısı”na katılmak üzere Van’a geldi.

İranlı tekstil yatırımcıları Van’a geldi
  • 22.11.2017
  • 57 kez okundu

VAN

İranlı tekstil yatırımcıları, Türkiye ile İran arasındaki tekstil işbirliğini geliştirmek amacıyla Doğu Anadolu Kalkınma Ajansınca (DAKA) düzenlenen “TRB 2 Bölgesi-İranlı Tekstil Yatırımcılar Toplantısı”na katılmak üzere Van’a geldi.

DAKA Uzmanı ve İran Masası Sorumlusu Oğuz Tuncay Görür ve DAKA Uzmanı Hülya Eski tarafından Saray ilçesindeki Kapıköy Sınır Kapısı’nda karşılanan İranlı heyete, kapıda yapılan çalışmalar hakkında bilgi verildi.

İran-Türkiye İş Konseyi Eş Başkanı ve İran-Tebriz Ticaret Odası Temsilciler Kurulu Üyesi Rıza Kami, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tekstil konusunun hem Türkiye hem de İran için önemli olduğunu söyledi.

Amaçlarının iki ülkenin ortak iş yapmalarını sağlamak olduğunu anlatan Kami, “İki ülke de tekstil konusunda önemli potansiyele sahip. Bizim bunu millet ve özel firmalar arasında geliştirmemiz lazım. Bizim ticaret hacmimiz daha çok enerji üzerine. 2 ülke iş birliği halinde çalışarak üçüncü bölgelere ürün göndermeyi sağlamamız gerekiyor.” dedi.

Urumiye Ticaret Odası Genel Sekreteri Ebrahim Haghjou ise iki ülkenin karşılıklı yatırımlar yapmak için çalışacaklarını ifade ederek “İki ülkenin cumhurbaşkanı 30 milyar dolarlık ticaret anlaşması yapmışlar. Biz de bu anlaşma doğrultusunda hedefe ulaşmaya çalışıyoruz.” diye konuştu.

Haghjou, İran’ın Türkiye ile 400 yılı aşkın bir süredir kardeşçe yaşadığını belirterek bu kardeşliğin devam etmesi temennisinde bulundu.

İran heyetinde İran-Türkiye İş Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi Vehid Hüseyni Pür Şad, Tebriz Ticaret, Sanayi, Maden ve Tarım Odası Temsilcisi Mecid Şeh Zade, Batı Azerbaycan Sanayi, Maden ve Ticaret Organizasyon Grubu Planlama ve Yatırım Bölümü Müdürü Seifali Zarbi, Urmiye Üniversitesi Tekstil Bölümü Başkanı Doç. Dr. Mir Said Hesarian, Urmiye Maliye Müdürlüğü Temsilcisi Habip Turbati, Tebriz Elbise ve Tekstil Ürünleri Satıcılar Derneği Başkanı Ali Abedini ve Urumiye ile Tebriz’den 23 iş adamı bulunuyor.

DAKA tarafından bölgede gelişen tekstil sektörünü İran pazarına tanıtmak ve tekstil sektöründe iki ülke arasında işbirliğini geliştirmek amacıyla düzenlenen “TRB 2 Bölgesi-İranlı Tekstil Yatırımcılar Toplantısı”na katılmak üzere kente gelen heyet, yarın tekstil yatırımcıları, kamu ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ile görüşecek.

24 Kasım’da Bitlis ve Muş’ta temaslarda bulunacak heyet, 25 Kasım’da Türkiye’den ayrılacak.

Etiketler: / / /Eski Başbakanlardan Mesut Yılmaz’ın oğlu ölü bulundu
Eski Başbakanlardan Mesut Yılmaz'ın oğlu Mehmet Yavuz Yılmaz, Beykoz'daki evinde ölü bulundu.
Başbakan Yıldırım Bangladeş’e gidecek
Başbakan Binali Yıldırım, Bangladeş Başbakanı Şeyh Hasina'nın davetlisi olarak bu ülkeye resmi bir ziyaret gerçekleştirecek.
Türkiye’den 170 ülkeye 21 milyar dolarlık kalkınma yardımı
Türkiye, 2010-2016 döneminde 170 ülkeye 21 milyar dolarlık mali yardımda bulundu. Bu dönemde en büyük resmi kalkınma yardımı 13 milyar...
70 milyar liralık yatırım teşvikinde sona gelindi
Ekonomi Bakanı Zeybekci, proje bazlı teşvik sisteminde 70 milyar liralık yatırımı açıklamaya hazırlandıklarını belirterek, "Sayın Cumhurbaşkanımızın şahitliğinde tüm yatırımcılara 70...
Kudüs’te çarşı ve turistik işletmeler karardan olumsuz etkilendi
Kudüs Ticaret Odası Başkanı Hidmi, "Trump'ın Kudüs kararının kentteki çarşı ve turistik işletmeleri olumsuz etkilediği çok açık." dedi.
Doğu Karadeniz’de 4 milyon 900 bin kişi hava yolu ulaşımını seçti
Bölgede bulunan Trabzon ve Ordu-Giresun havalimanlarını, 2017 yılının 11 aylık döneminde 4 milyon 934 bin 167 kişi kullandı.
Türkiye’den 170 ülkeye 21 milyar dolarlık kalkınma yardımı
Türkiye, 2010-2016 döneminde 170 ülkeye 21 milyar dolarlık mali yardımda bulundu. Bu dönemde en büyük resmi kalkınma yardımı 13 milyar...
Artı 2 istihdam seferberliğine en büyük katkıyı hizmet sektörü verecek
TİM Başkanı Büyükekşi, "Toplam istihdamın yüzde 50’sinden fazlası hizmet sektöründe. Dolayısıyla artı 2 istihdam seferberliğine en büyük katkıyı yine sektörümüz...
İnternette en çok ‘eve kadar fiber’ tercih ediliyor
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, genişbant internet abone sayısının 67,9 milyona ulaştığını belirterek, söz konusu abonelikte en yüksek...
70 milyar liralık yatırım teşvikinde sona gelindi
Ekonomi Bakanı Zeybekci, proje bazlı teşvik sisteminde 70 milyar liralık yatırımı açıklamaya hazırlandıklarını belirterek, "Sayın Cumhurbaşkanımızın şahitliğinde tüm yatırımcılara 70...
Sürücüsüz Metro açıldı
Üsküdar-Ümraniye Metro Hattı açılış töreni, Üsküdar Meydanı'nda düzenlendi.
Filistinli çocuklar ‘gözaltı ve suistimallere’ maruz kalıyor
Filistinli Mahkumlar Derneği, ABD yönetiminin Kudüs kararını açıkladığı tarihten bu yana yaklaşık 100 Filistinli çocuğun İsrail güçlerince gözaltına alındığını açıkladı.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
Fırtına balık tezgahlarını boş bıraktı

Karadeniz'de iki gündür etkisini sürdüren olumsuz hava koşulları nedeniyle balıkçılar denize açılamayınca balık tezgahları boş kaldı.

Kapat