İsrail’in ‘engelli bıraktığı’ Filistinli foto muhabirinin azmi

İsrail’in 2008 yılında düzenlediği saldırılarda iki bacağını kaybeden Filistinli foto muhabiri Kıreyka, İsrail ablukası nedeniyle yurt dışına çıkamadığı için protez yaptırma imkanı bulamamasına rağmen dört elle sarıldığı mesleği ve içindeki yaşama azmiyle tam bir başarı örneği sergiliyor.

İsrail’in ‘engelli bıraktığı’ Filistinli foto muhabirinin azmi
  • 23.02.2016
  • 452 kez okundu

İsrail’in 2008 yılında Gazze’ye düzenlediği saldırılarda bacaklarını kaybeden Filistinli foto muhabiri, kameraman Mümin Kıreyka, İsrail ablukası nedeniyle yurt dışına çıkamadığı için protez yaptırma imkanı bulamamasına rağmen dört elle sarıldığı mesleği ve içindeki yaşama azmiyle tam bir başarı örneği sergiliyor.

Kıreyka, İsrail’in “Dökme Kurşun” adını verdiği kanlı saldırılarda “sınır kapılarının kapatılması ve abluka” hakkında haber hazırladığı esnada İsrail güçleri tarafından vurularak bacaklarını kaybetti. O günden bu yana tekerlekli sandalyeye mahkum olan Kıreyka, yaşadıklarını AA muhabirine anlattı.

Haber kameramanlığı görevini bırakmak zorunda kaldığını ancak mesleğinden hiçbir zaman kopmadığını belirten Kıreyka halihazırda Filistin Enformasyon Merkezi’nde çalıştığını aynı zamanda da serbest olarak foto muhabirliği yaptığını kaydetti.

Bacaklarını kaybettiği saldırının üzerinden 8 yıl geçmesine rağmen imrendiren azmi ve mesleğine olan tutkusu nedeniyle görevi başında kendisini görenlerde hayranlık uyandıran Kıreyka, arkadaşlarının yardımıyla aşamalı olarak tekrar iş hayatına dönebildiğini söyledi.

“Yıkılmamayı seçtim”

İlk dönemde kendini kabul ettirmek için zorlandığını ve insanların kendisine garipseyen gözlerle baktıklarını vurgulayan Kıreyka, “Ben yıkılmamayı seçtim. Çevremdekilerin çoğunun istememesine rağmen çok sevdiğim işime geri döndüm. Bir süre sonra varlığımı gösterdim ve herkes bana yardım etmeye başladı” dedi.

Savaş zamanlarında da mesleğini icra etmekten geri durmadığını ifade eden Kıreyka, İsrail’in 2012 yılında Gazze’ye düzenlediği saldırılarda yüksek apartmanların çatılarına çıkarak patlamaları fotoğrafladığını, saldırılar bitmeden 2 gün önce de sahaya inerek, Gazze’nin en büyük hastanesinin önünde görevini sürdürdüğünü dile getirdi.

İsrail’in son saldırısında 51 gün boyunca sahadaydı

Kıreyka, İsrail’in 2014 yılındaki operasyonunda ise mesleğine olan tutkusu ve gerçekleri duyurma arzusu nedeniyle saldırıların sürdüğü 51 gün boyunca bölgenin farklı kentlerinde sahada olduğunu ifade ederek, “Savaşın ilk günlerinde aracımla tek başıma hareket edebiliyordum ancak savaşın şiddetlenmesinin ardından her yerin yıkılması hareket alanımı daralttı. Amcamın oğlu yıkılan binaların enkazından geçmem konusunda bana yardım etti” şeklinde konuştu.

Kendi adına açılan sergiye katılamadı

Yerel ve uluslararası birçok etkinlikte ödül kazandığını belirten Kıreyka, Doha Basın Özgürlüğü Merkezi tarafından “en iyi basın hikayesi” ödülüne hak kazandığını dile getirdi.

Kıreyka, son olarak İtalya’da kendi adının verildiği bir sergi açıldığını ancak İsrail ablukası ve Mısır’ın sınır kapısını açmaması nedeniyle sergiye katılamadığını aktardı.

“İtalya’daki sergiye gidebilmek için 3 ay uğraştım” diyen Kıreyka, “Mısır ve İsrail tarafından Gazze Şeridi’nin sınır kapılarının kapalı tutulması nedeniyle sergiye katılamadım. Bu durum, beni gerçekten çok üzdü” ifadelerini kullandı.

Uluslararası kurumlar ile basın ve insan hakları örgütlerinden “basın mensuplarını korumaları ve onları doğrudan hedef alması nedeniyle İsrail’e dava açmaları” talebinde bulunan Kıreyka, ailesinin tüm ihtiyaçlarını karşılayabildiğini, özel hayatında eşi ve çocuklarıyla mutlu olduğunu söyledi.

Etiketler: /Oyunu bozacak adımları birer birer atıyoruz
Cumhurbaşkanı Erdoğan "Türkiye'nin de içinde bulunduğu bu kadim coğrafya, belli birtakım güçlerin yeniden tanzim etmeye çalıştığı senaryodur. Biz, bu oyunu...
BMGK Türkiye’nin Kudüs tasarısını görüşecek
BM Güvenlik Konseyi, Türkiye'nin girişimleriyle Kudüs'le ilgili mevcut durumun tek taraflı değiştirilmesine karşı çıkan karar tasarısını görüşecek.
Yanlış hesap yapanlar pişman olacak
AK Parti Genel Başkanvekili ve Başbakan Yıldırım, "Bu bölgede, Kudüs'te yanlış hesap yapanlar sonunda pişman olacaktır." dedi.
AKOM uyardı
Fırtına ve sağanak geliyor
Çember daralıyor
FETÖ'nün darbe girişimini cuntacı askerlerle Akıncı Üssü'nde yöneten ancak kimlikleri belirlenemeyen "sivil imamlar" ile ilgili çalışmalarda sona yaklaşıldı.
Başbakan Yıldırım’dan taziye ziyareti
Başbakan Yıldırım, eski Başbakanlardan Mesut Yılmaz'a taziye ziyaretinde bulundu.
Türkiye’den Avusturya’ya tepki
Dışişleri Bakanlığı, Avusturya'nın yeni kurulan hükümetin programındaki "AB'nin Türkiye ile müzakereleri kesmesi ve bunun için müttefikler aranacağı" ifadesine tepki gösterdi.
1 milyon lira ödül vardı
Aranan terörist etkisiz hale getirildi
AVM’lerden 110 milyar TL ciro
AYD Başkanı Belgü, "Alışveriş merkezlerinin 2017 yılı sonu itibarıyla yaklaşık 110 milyar TL'lik bir ciroya ulaşacağını tahmin ediyoruz. 2018 yılı...
Darbecilere 7 milyon liralık tazminat davası
FETÖ'nün darbe girişimi sırasında uçaklarla bombalanması sonucu oluşan zararın karşılanması için TÜRKSAT tarafından 162 sanık hakkında 7 milyon 27 bin...
Bes’e Yeni Katılımlar 1 Ocak’ta
Türkiye genelinde mahalli idareler, KİT'ler ve 50-100 çalışanı olan özel sektör, 1 Ocak 2018'den itibaren otomatik olarak Bireysel Emeklilik Sistemi'ne...
Eski Başbakanlardan Mesut Yılmaz’ın oğlu ölü bulundu
Eski Başbakanlardan Mesut Yılmaz'ın oğlu Mehmet Yavuz Yılmaz, Beykoz'daki evinde ölü bulundu.
Başbakan Yıldırım Bangladeş’e gidecek
Başbakan Binali Yıldırım, Bangladeş Başbakanı Şeyh Hasina'nın davetlisi olarak bu ülkeye resmi bir ziyaret gerçekleştirecek.
Türkiye’den 170 ülkeye 21 milyar dolarlık kalkınma yardımı
Türkiye, 2010-2016 döneminde 170 ülkeye 21 milyar dolarlık mali yardımda bulundu. Bu dönemde en büyük resmi kalkınma yardımı 13 milyar...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
Galatasaray’ın UEFA’daki savunması başladı

Galatasaray'da kulüp başkanı Dursun Özbek ile beraberindeki yöneticiler, UEFA heyetiyle görüşmek için UEFA Genel Merkezi'ne giderek, savunmalarına başladı.

Kapat