SON DAKİKA:

İtalya’da belirsizlik endişesi

Referandumda anayasa reformuna “hayır” sonucunun çıkmasıyla İtalya’da, piyasalar ve AB çevrelerinin pek de istemediği belirsizlik sürecinin baş gösterebileceğine dair endişeler bulunuyor.

İtalya’da belirsizlik endişesi
  • 06.12.2016
  • 275 kez okundu

İSTANBUL

İtalya’da pazar günü gerçekleştirilen anayasa değişikliği ile ilgili referandumdan “hayır” sonucunun çıkmasıyla piyasalar ve AB çevrelerinin pek de istemediği belirsizlik sürecinin ortaya çıkabileceği belirtiliyor.

Çift meclisli yasama sisteminin geçerli olduğu ülkede, parlamentonun üst kanadı Cumhuriyet Senatosu’nun yasama yetkilerini ciddi ölçüde törpüleyerek yasama sürecini hızlandırmayı hedefleyen ve 47 maddede değişiklik öngören anayasa reformuna yönelik yapılan referandumun resmi sonuçlarına göre, anayasa değişikliği reformuna “evet” oyu verenler yüzde 40,89’da kalırken, “hayır” oyları ise yüzde 59,11 olarak gerçekleşti.

Referandumda seçmenlerin anayasa değişikliğine “hayır” oyu vermesiyle İtalya’da bundan sonraki süreçte piyasalar ve AB çevrelerinin pek de istemediği belirsizlik sürecinin baş gösterebileceğine dair endişeler ortaya çıkarken, İtalya Başbakanı Matteo Renzi de sonuçların kesinleşmesiyle istifasını vereceğini açıkladı.

Konuya ilişkin olarak AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Berenberg Başekonomisti Holger Schmieding, Brexit ve Trump’ın ardından İtalya’daki referandum sonucunun üçüncü kez siyasi bir risk olarak ortaya çıktığını ifade etti. İtalya’nın politik sisteminde reforma gitme konusunda önemli bir fırsatı kaçırdığını aktaran Schmieding, İtalya’nın referandum sonrasında Avro Bölgesi’nden çıkma ihtimalinin düşük olduğunu dile getirdi.

Schmieding, İtalyan seçmenlerin ülkenin daha iyiye gitmesini sağlayabilecek bir değişime karşı oy kullandığını savundu. İtalya’daki sonucun Brexit ve Trump’ın aksine şaşırtıcı bir sonuç olmadığını vurgulayan Schmieding, sonucun zaten anketlerle örtüştüğünü anlattı.

Schmieding, İtalya’daki politik krizin çözüme kavuşmaması durumunda ülkedeki finansal piyasanın ve sorunlu bankaların bundan zarar görebileceğine dikkati çekti.
ECB, bu hafta varlık alım programına Mart 2017’den sonra da devam edebileceğini açıklayabilir”

Schmieding, yükselen belirsizlik riskiyle beraber Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) bu haftaki toplantısında varlık alım programına Mart 2017’den sonra da devam edebileceği açıklamasında bulunabileceğini kaydetti. İtalya’da gerçekleşebilecek bir erken seçimin piyasalarda büyük bir endişeye sebep olabileceğini belirten Schmieding, İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Matarella’nın politik ve finansal istikrarsızlıktan kaçınmaya yönelik tutumlar izleyeceği öngörüsünde bulundu.

Schmieding, Mattarella’nın, Renzi’den parlamentoda güvenoyu aramasını isteyebileceğini ve Renzi’ye, bir fırsat daha verebileceğini ancak Renzi’nin referandumu kaybettiği hesaba katılınca bu ihtimalin zor olduğunu ifade etti.

Etiketler: /Kubbeden İstanbul Seyr-i ; BÜYÜK VALİDE HAN
İstanbul’u okumaktan ve anlamaktan keyif alan sevgili dostlar,bugün ki durağımız Fatih ilçesinin Eminönü semtinde bulunan Büyük Valide Han. Belki ismini...
Meclise bedelli askerlik başvurusu
TBMM Dilekçe Komisyonuna, bedelli askerlik için binlerce başvuru yapıldı.
Kılıçdaroğlu yedinci kurultayına hazırlanıyor
CHP Genel Başkanı seçildiği 22 Mayıs 2010'dan bu yana 4 olağanüstü, iki de olağan kurultay gören Kılıçdaroğlu, yedinci kurultayına hazırlanıyor.
4/C’den 4/B’ye geçenler Bakanlar Kurulu kararını bekliyor
Hükümetin yaptığı düzenlemeyle 4/C statüsünden 4/B statüsüne geçirilen yaklaşık 26 bin çalışan, kurumlarındaki pozisyonlarının belirleneceği Bakanlar Kurulu kararını beklemeye başladı.
İstanbul’da günde 4 bin trafik cezası kesildi
Geçen yıl kentte kural ihlali yapan araç sürücülere, 1 milyon 475 bin 308 ceza işlemi uygulanırken, günde yaklaşık 4 bin...
Zorunlu Deprem Sigortası tarifesinde değişiklik
Zorunlu Deprem Sigortası kapsamında asgari prim tutarları yeniden düzenlendi.
Filistin, ABD’nin yardımları askıya almasını kınadı
Filistin Ulusal Girişim Hareketi Genel Sekreteri Mustafa El-Bergusi, ABD'nin Filistin'e vereceği 125 milyon dolarlık yardımın 65 milyon dolarlık bölümünü askıya...
Kuzey Kore’nin nükleer güç olduğu bir dünya kabul edilemez
ABD Dışişleri Bakanı Tillerson, ABD'nin Kuzey Kore'nin nükleer güç olduğu bir dünyayı kabul etmeyeceğini ve ülkedeki rejimin nükleer programı sökmeye...
İDO ve BUDO’dan sefer iptalleri
İstanbul Deniz Otobüsleri (İDO) ile Bursa Deniz Otobüslerinin (BUDO) seferlerinden bazıları olumsuz hava koşulları nedeniyle iptal edildi.
Trafik cezaları ‘anlık bildirimle’ öğrenilecek
Emniyet Genel Müdürlüğünün e-devlet üzerinden başlattığı yeni uygulama ile vatandaşlar, araçlarının çekildiği otopark ve ceza bilgisini "anlık bildirim" ile öğrenme...
2018 teknolojide atılım yılı olacak
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Özlü: 2018 teknolojide atılım yılı olacak
Arakanlı çocukların sağlığı ve güvenliği tehdit altında
UNICEF, yaklaşan siklon ve muson mevsimlerinin Myanmar’daki saldırılardan kaçarak Bangladeş'e sığınan 520 binden fazla Arakanlı çocuğun sağlık ve güvenlik koşullarını...
Irak’ta kayıp 62 Peşmerge’nin akıbeti bilinmiyor
IKBY Peşmerge Bakanlığı Sözcüsü Hikmet, DEAŞ ile girdikleri çatışmalarda alıkonulan 62 Peşmerge'nin akıbetine dair ellerinde hiçbir somut bilgi olmadığını söyledi.
THY seferlerinde diz mesafesi geniş koltuk satışı
Türk Hava Yolları, tüm yurt dışı seferlerde, acil çıkış sırası koltuklara ek olarak diz mesafesi geniş koltukların satışına başladı.
Menopoza erken giren kadına anne olma umudu doğdu
Erken menopoz sorunu yaşayan kadınlarda tüp bebek şansını artıran IVA tekniği, Çin, İspanya ve ABD'den sonra Türkiye'de ilk kez Sağlık...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
ABD’li şirketlerin karı üçüncü çeyrekte azaldı

ABD'li 24 dev şirketin bu yılın temmuz-eylül dönemindeki toplam net karı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1,1 azalarak 62,94...

Kapat