SON DAKİKA:

Karavandan kar ambulansı üretildi

Sakarya’da bir karavan firmasının zorlu kış şartlarında kullanılmak üzere ürettiği tam donanımlı “kar ambulansı”, tekerlek ve kızak seçeneğiyle birçok noktada kullanılabiliyor.

Karavandan kar ambulansı üretildi
  • 30.01.2017
  • 431 kez okundu

SAKARYA – Arifiye ilçesindeki bir karavan firması, zorlu kış şartlarında yaşanan acil durumlara müdahaleyi kolaylaştırmak amacıyla, ilk müdahaleyi mümkün kılan teknik donanıma sahip “kar ambulansı” üretti.

Daha önce yaptıkları ve 34 ülkeye ihraç ettikleri “Caretta” tarzı karavanı, yoğun kar yağışı alan bölgelerdeki mağduriyetleri azalmada kullanılması için kar ambulansına çevirme kararı alan karavan üreticisi Engin Başoğlu’nun bir aylık çalışmayla yapılan araçta, tepe flaşörü, elektrik üreten güneş paneli, kalorifer, sedye, oksijen tüpleri, tansiyon aleti, ilk yardım çantası ve refakatçi koltuğu bulunuyor.

“Elektrik üreten güneş enerjisi ve kalorifer de mevcut”

Başoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Avrupa’ya ne satabiliriz?” düşüncesiyle yola çıktıklarını belirterek, şunları söyledi:

“Avrupa’da karavan sektörü muazzam derecede gelişmiş. Biz de böyle bir ürünün üzerinde çok çalıştık ve çeşitlerini yapmaya başladık. Aracımızda elektrik üreten güneş enerjisi ve kalorifer de var. Rahatlıkla bir hastaya müdahale etmek için her türlü imkanı donatmaya çalıştık, sanıyorum başarılı da olundu. İnşallah güzel şatlarda insanlara yardımcı olabilecek ürün yaptığımızı zannediyorum.”

Ambulansın çıkamadığı yerlere bu aracın, cip, ATV, kar motosikleti, paletli araç ve traktörün arkasına bağlanıp çekilebileceğini belirten Başoğlu, şu değerlendirmede bulundu:

“Buralardan hastayı alacak, ambulansa taşıyabilecek veya helikopterin beklediği noktaya getirebilecek şekilde herşeyi düşünerek, portatif kızaklar geçirdik. Bilhassa yüksek noktalardaki denemelerimizde çok da başarılı oldu. Ticari yönden daha ziyade insanlara hizmet versin. Bunun fevkalade başarılı olacağına inanıyorum. Kayak merkezlerinde kullanılabilir, doğu bölgelerinde olumsuz hava şartları var, oralarda da kullanılabilir.”

“Her noktada kullanılabilecek bir ambulans ürettik”

Caretta’nın 34 ülkeye satıldığını aktaran Başoğlu, kuzey ülkelerinin kar ambulansına rağbet göstereceğini düşündüğünü dile getirdi.

Başoğlu, kar üstünde test sürüşü gerçekleştirdiklerini anlatarak, “4 kişi arabanın içine bindik. Arabanın içinde iki kilometre karın üzerinde gittik. Kesinlikle sarsıntı hissetmedik. Bir hasta ile hasta bakıcı rahatlıkla içine sığabilir ve gerekli müdahale yapılabilir.” dedi.

Kar ambulansının hem tekerlek hem de kızaklı olarak kullanılabildiğini ifade eden Başoğlu, “Asfalt bitti. Kar başladı, iki kızağı yere koyduktan sonra aracı üstüne çekiyorsunuz, gerdirme kayışlarıyla lastiğin üzerine bağlıyorsunuz ve yolunuza devam ediyorsunuz. Kar bitti asfalt yola geçtiniz, kızakları çıkartıyorsunuz ve yolunuza devam ediyorsunuz. İki dakika bile sürmeden kızağı takıp çıkartıyorsunuz. Cip, traktör, ATV, paletli araç ve kar motosikleti gibi her şeyin arkasına takılabilecek. Acil durumda her noktada kullanılabilecek bir ambulans ürettik.” sözlerine yer verdi.

Etiketler: /Kudüs meselesi topyekun insanlığın uyanışına vesile olacaktır
Cumhurbaşkanı Erdoğan "Bugün Kudüs'te ağlatılan her çocuk, acı çektirilen her anne, vurulan, dövülen, her insan yaklaşan yeni bir fırtınanın habercisidir....
Galatasaray’da Tudor’la yollar ayrıldı, seçim kararı alındı
Hırvat teknik direktör Igor Tudor'un görevine son veren Galatasaray, olağanüstü seçimli genel kurul kararı aldı.
Eski başbakanlardan Yılmaz’ın oğlu son yolculuğuna uğurlandı
Eski başbakanlardan Mesut Yılmaz'ın oğlu Mehmet Yavuz Yılmaz, son yolculuğuna uğurlandı.
Oyunu bozacak adımları birer birer atıyoruz
Cumhurbaşkanı Erdoğan "Türkiye'nin de içinde bulunduğu bu kadim coğrafya, belli birtakım güçlerin yeniden tanzim etmeye çalıştığı senaryodur. Biz, bu oyunu...
BMGK Türkiye’nin Kudüs tasarısını görüşecek
BM Güvenlik Konseyi, Türkiye'nin girişimleriyle Kudüs'le ilgili mevcut durumun tek taraflı değiştirilmesine karşı çıkan karar tasarısını görüşecek.
Yanlış hesap yapanlar pişman olacak
AK Parti Genel Başkanvekili ve Başbakan Yıldırım, "Bu bölgede, Kudüs'te yanlış hesap yapanlar sonunda pişman olacaktır." dedi.
AKOM uyardı
Fırtına ve sağanak geliyor
Çember daralıyor
FETÖ'nün darbe girişimini cuntacı askerlerle Akıncı Üssü'nde yöneten ancak kimlikleri belirlenemeyen "sivil imamlar" ile ilgili çalışmalarda sona yaklaşıldı.
Başbakan Yıldırım’dan taziye ziyareti
Başbakan Yıldırım, eski Başbakanlardan Mesut Yılmaz'a taziye ziyaretinde bulundu.
Türkiye’den Avusturya’ya tepki
Dışişleri Bakanlığı, Avusturya'nın yeni kurulan hükümetin programındaki "AB'nin Türkiye ile müzakereleri kesmesi ve bunun için müttefikler aranacağı" ifadesine tepki gösterdi.
1 milyon lira ödül vardı
Aranan terörist etkisiz hale getirildi
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
Kayserispor gollerini Fenerbahçe’ye saklıyor

Kayserispor, bu sezon kaydettiği 18 golün 7'sini Fenerbahçe'ye atarak 2 maçta 3,5 gol ortalamasına ulaştı.

Kapat