SON DAKİKA:

Macaristan’daki göçmeler Avusturya’ya ilerliyor

Macaristan’ın Bicske kentindeki istasyonda trenyoluna inen göçmenler Avusturya yönüne doğru ilerliyor.

Macaristan’daki göçmeler Avusturya’ya ilerliyor
  • 05.09.2015
  • 5.934 kez okundu

BICSKE

Suriye’deki savaştan kaçan göçmenler, Macaristan’dan Avusturya’ya doğru ilerliyor. Arbedede yaralandığı iddia edilen bir göçmen ise hayatını kaybetti.

Macar polisi, tren rayları üzerinde yaklaşık 15 kilometre yol alan yaklaşık 350 göçmeni, Bicske’deki istasyona 11 kilometre uzaklıktaki ilk istasyonda durdurmadı.

Polisin, trenyolunda ilerleyen göçmenleri Avusturya sınırına yakın Györ istasyonunda durduracağı ifade ediliyor.

1 kişi hayatını kaybetti

Diğer yandan, Macaristan Haber Ajansı, polise dayandırarak yaptığı haberde, trenden kaçış sırasında 51 yaşında bir Pakistanlının öldüğünü teyit etti.

Emniyetten yapılan açıklamada, olayların çıktığı istasyonun 800 metre ilerisinde yaralı bulunan Pakistanlı göçmenin ambulansta 50 dakika boyunca hayata döndürmeye çalışıldığı ancak tüm müdahalelere rağmen göçmenin hayatını kaybettiği belirtildi.

Macar polisi, Pakistanlı göçmenin ölüm sebebinin yapılacak araştırma sonunda açıklanacağını bildirdi.

Mülteciler, söz konusu göçmenin polis müdahalesi sonucu yaralandığını iddia etmişti.

Polis açıklamasında ayrıca, Bicske istasyonundaki yaklaşık 500 göçmene defalarca su ve gıda ihtiyaçlarının karşılanmasını teklif edildiği ancak göçmenlerin bu teklifi kabul etmeyerek raylara indiği ifade edildi.

Bu olaylardan sonra istasyonda bulunan yaklaşık 130 Macar gönüllü, göçmenlere yardım etmek üzere gruplar halinde Bicske’deki mülteci kampına gitti.

Budapeşte’de iki gün önce kaçak göçmenlere kapatılan Doğu İstasyonu’na girişlere dün sabah tekrar izin verilmiş, istasyon önündeki polislerin çekilmesiyle binlerce göçmen istasyona akın etmişti. Macar Devlet Demiryolları da Batı Avrupa’ya tren seferlerinin süresiz durdurulduğunu açıklamıştı.

Macaristan hükümetinden Avusturya’ya otobüsle götürme teklifi

Öte yandan Macaristan hükümeti, Keleti (Doğu) istasyonunda bulunan ve M1 otobanında Avusturya’ya yaya olarak geçmeye çalışan kaçak göçmenleri sınıra otobüsle götürmeyi teklif etti.

Macaristan Devlet Bakanı Janos Lazar, parlamentoda düzenlediği olağanüstü basın toplantısında ülkede bulunan göçmenlerin durumuyla ilgili açıklamalar yaptı.

Göçmenleri, trafik ve insan hayatının tehlikeye atılmaması için hükümetle işbirliği yapmaya davet eden Bakan Lazar, “Keleti garına ve Avusturya’ya yaya olarak geçmek için bugün M1 otobanına çıkan göçmenlere Macaristan-Avusturya sınır geçiş noktası olan Hegyeshalom’a otobüslerle götürülmesi teklif edilecek” dedi.

Bakan, göçmenlerin otobüslerle sınıra götürülmelerinin otomatikman sınırı da geçebilecekleri anlamına gelmediğini kaydederek “Bu konuda Avusturya hükümetinin de onayı gerekli. Macaristan göçmenleri sisteme kaydetmeye devam edecek” ifadesini kullandı.

Lazar, göçmenlerin sınıra taşınması için 100 otobüs hazırlanacağını, bu konuda ilgili makamların İçişleri Bakanlığı ile birlikte gerekleri adımları atmaya başladığını dile getirdi.

Yaklaşık bin 200 göçmenin Avusturya sınırına doğru ilerlediği bilgisininAvusturya hükümetine iletildiğini ifade eden Lazar, göçmenlerin otobüslerle Avusturya sınırına taşınması konusunda Avusturya hükümetinden cevap beklediklerini söyledi.

Göçmenlerin durumunun zorlaşmasının Almanya’nın çelişkili açıklamalarından kaynaklandığını ileri süren Lazar, Alman hükümetinin hukuki bakışının şimdi bile açık olmadığını belirtti.

Macaristan Emniyet Müdürlüğü Sözcüsü de M1 otobanında bin 200 mültecinin, tren yollarında ise 300 kişinin Avusturya’ya yaya olarak ilerlediğini ayrıca Bicske tren istasyonunda kalan 300 kişinin ise polisin işbirliği teklifini kabul ederek mülteci kampına götürüldüğünü açıkladı.

Etiketler: / /Eski Başbakanlardan Mesut Yılmaz’ın oğlu ölü bulundu
Eski Başbakanlardan Mesut Yılmaz'ın oğlu Mehmet Yavuz Yılmaz, Beykoz'daki evinde ölü bulundu.
Başbakan Yıldırım Bangladeş’e gidecek
Başbakan Binali Yıldırım, Bangladeş Başbakanı Şeyh Hasina'nın davetlisi olarak bu ülkeye resmi bir ziyaret gerçekleştirecek.
Türkiye’den 170 ülkeye 21 milyar dolarlık kalkınma yardımı
Türkiye, 2010-2016 döneminde 170 ülkeye 21 milyar dolarlık mali yardımda bulundu. Bu dönemde en büyük resmi kalkınma yardımı 13 milyar...
70 milyar liralık yatırım teşvikinde sona gelindi
Ekonomi Bakanı Zeybekci, proje bazlı teşvik sisteminde 70 milyar liralık yatırımı açıklamaya hazırlandıklarını belirterek, "Sayın Cumhurbaşkanımızın şahitliğinde tüm yatırımcılara 70...
Kudüs’te çarşı ve turistik işletmeler karardan olumsuz etkilendi
Kudüs Ticaret Odası Başkanı Hidmi, "Trump'ın Kudüs kararının kentteki çarşı ve turistik işletmeleri olumsuz etkilediği çok açık." dedi.
Doğu Karadeniz’de 4 milyon 900 bin kişi hava yolu ulaşımını seçti
Bölgede bulunan Trabzon ve Ordu-Giresun havalimanlarını, 2017 yılının 11 aylık döneminde 4 milyon 934 bin 167 kişi kullandı.
Türkiye’den 170 ülkeye 21 milyar dolarlık kalkınma yardımı
Türkiye, 2010-2016 döneminde 170 ülkeye 21 milyar dolarlık mali yardımda bulundu. Bu dönemde en büyük resmi kalkınma yardımı 13 milyar...
Artı 2 istihdam seferberliğine en büyük katkıyı hizmet sektörü verecek
TİM Başkanı Büyükekşi, "Toplam istihdamın yüzde 50’sinden fazlası hizmet sektöründe. Dolayısıyla artı 2 istihdam seferberliğine en büyük katkıyı yine sektörümüz...
İnternette en çok ‘eve kadar fiber’ tercih ediliyor
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, genişbant internet abone sayısının 67,9 milyona ulaştığını belirterek, söz konusu abonelikte en yüksek...
70 milyar liralık yatırım teşvikinde sona gelindi
Ekonomi Bakanı Zeybekci, proje bazlı teşvik sisteminde 70 milyar liralık yatırımı açıklamaya hazırlandıklarını belirterek, "Sayın Cumhurbaşkanımızın şahitliğinde tüm yatırımcılara 70...
Sürücüsüz Metro açıldı
Üsküdar-Ümraniye Metro Hattı açılış töreni, Üsküdar Meydanı'nda düzenlendi.
Filistinli çocuklar ‘gözaltı ve suistimallere’ maruz kalıyor
Filistinli Mahkumlar Derneği, ABD yönetiminin Kudüs kararını açıkladığı tarihten bu yana yaklaşık 100 Filistinli çocuğun İsrail güçlerince gözaltına alındığını açıkladı.
Van’daki terör operasyonunda yaşam malzemeleri bulundu
Van Çatak'da terör örgütü PKK/KCK'nın kış üslenmesine yönelik operasyonda bir mağarada yaşam malzemeleri bulundu.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
‘Filenin Sultanları’ Belçika’yı yendi

A Milli Bayan Voleybol Takımı, Belçika ile oynadığı hazırlık maçından 3-2 galip ayrıldı.

Kapat