$ DOLAR → Alış: 3,78 / Satış: 3,80
€ EURO → Alış: 4,63 / Satış: 4,65

SON DAKİKA:

Washington’da Türkiye ekonomisi tartışıldı

Küresel Politikalar Enstitüsü ve Turkish Heritage Organization, Washington’da “Türkiye Ekonomisinin 2017 Görünümü” başlıklı panel yapıldı

Washington’da Türkiye ekonomisi tartışıldı
  • 16.12.2016
  • 320 kez okundu

WASHINGTON

ABD-Türkiye İş Konseyi İcra Direktörü Jennifer Miel, yeni ABD yönetiminin ticaret karşıtı olabileceğine dair korkular bulunmasına karşın iyimser olduklarını belirterek, “Biz ABD Ticaret Odası olarak Trump’ın ekibiyle görüştük ve yeni yönetimin serbest ticaret karşıtı olmayacağı ve iyi ticaret anlaşmalarını destekleyecekleri konusunda bize güvence verdiler. Bu nedenle Türkiye ve ABD arasındaki ikili ticaretin çok daha üst seviyelere çıkarılabileceğine inanıyoruz.” dedi.

Küresel Politikalar Enstitüsü ve Turkish Heritage Organization, Washington’da “Türkiye Ekonomisinin 2017 Görünümü” başlıklı panel düzenledi.

Virginia Üniversitesinden Ekonomi Profesörü Kerem Coşar’ın moderatörlüğündeki panelde, Miel ile George Washington Üniversitesinden Finans Profesörü Şenay Ağca değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye ekonomisinin, yeni yüzyılın başından bu yana kat ettiği ilerlemeden son dönemde karşılaştığı zorluklara kadar pek çok konuya değinilen panelde, gelecek yılın 2016’ya kıyasla daha iyi geçeceği görüşü öne çıktı.

Amerikalı şirketten Türkiye’ye 50 milyon dolarlık yatırım

ABD Ticaret Odası şemsiyesi altında faaliyet gösteren ABD-Türkiye İş Konseyi Direktörü Miel, Türk ekonomisinin bazı manşetlere yansıtılandan çok daha iyi durumda olduğunu vurguladı.

Yüzeysel bir bakış yerine daha derine inildiğinde Türkiye’nin hala birçok fırsat sunduğunu gördüklerini anlatan Miel, “Şu an Türkiye’de bin 400 Amerikan şirketi faaliyet gösteriyor. Türkiye son 10 bin yılda olduğu gibi halen Orta Asya, Orta Doğu ve Avrupa arasında köprü olmaya devam ediyor.” diye konuştu.

Sürekli iletişim halinde olduğu Amerikalı şirketlerin, Türkiye ekonomisine yönelik iyimserliklerini koruduklarına dikkati çeken Miel, özellikle büyümenin bölgedeki diğer ülkelere kıyasla yüksek olması ve direncini korumasının bunda önemli rol oynadığını dile getirdi.

Enerji, otomotiv, sağlık, zirai gıda ve bilgi teknolojisi gibi sektörlerde güçlü bir büyüme potansiyeli olduğuna değinen Miel, “Amerikalı gıda şirketi Bunge, bugün itibarıyla Türkiye’deki ikinci zeytinyağı şirketi için 50 milyon dolarlık yatırım yaptı.” bilgisini verdi.

“Trump yönetimi ticaret karşıtı olmayacak”

Miel, ayrıca Türk lirasındaki değer kaybının fiyat rekabeti bakımından avantaj sağlayarak özellikle sanayi mallarına yönelik ihracatı artırabileceği görüşünü aktardı.

Türkiye’nin ABD’ye ihracatının bu bağlamda artmasını beklediklerine işaret eden Miel, “Seçim kampanyası süresince kullanılan söylemler nedeniyle yeni ABD yönetiminin ticaret karşıtı olabileceğine dair korkular. Biz ABD Ticaret Odası olarak Trump’ın ekibiyle görüştük ve yeni yönetimin serbest ticaret karşıtı olmayacağı ve iyi ticaret anlaşmalarını destekleyecekleri konusunda bize güvence verdiler. Bu nedenle Türkiye ve ABD arasındaki ikili ticaretin çok daha üst seviyelere çıkarılabileceğine inanıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Jennifer Miel, yüksek profilli altyapı yatırımlarının Türkiye ekonomisine katkıda bulunmaya devam edeceğini anlattı.

“Gelecek seneye yönelik güçlü bir iyimserlik görüyoruz. 2016 hiç kuşkusuz zor bir yıldı ve bazı dalgalanmalar sürebilir fakat uzun vadeli yatırımcılar Türkiye’ye kalmak için geldiler.” değerlendirmesini yapan Miel, özellikle bölgesel faaliyetleri için Türkiye’yi üs olarak kullanan şirketlerin yatırımlarına devam edeceğini bildirdi.

“En zor dönemi geride bıraktık”

Şenay Ağca da Türkiye ekonomisinin gelecek yıl daha iyi performans gösterebileceğini dile getirdi.

Ağca, şunları kaydetti:

“Muhtemelen en zor dönemi geride bıraktık. Temmuzda yaşanan başarısız darbe girişimi hiç beklenmeyen bir olaydı. Piyasaların yaşananlar çerçevesinde hareket ettiğini gördük, dolar değer kazandı, TL değer kaybetti. Bu hareketlerde iç güvenlik ve politika meselelerinin yanı sıra dış faktörler de etkili oldu. Bence esnek kur rejimi bir tampon görevi gördü.”

Panelistler, ayrıca Türkiye ekonomisinin gelecek sene daha iyi performans göstermesi için reformların sürmesi gerektiği görüşünde birleşti.

Özellikle eğitim alanındaki reformlara öncelik verilmesi gerektiği vurgulanan panelde, hem Miel hem de Ağca, Türkiye’nin en büyük avantajının genç nüfus olduğunu belirtti.

Miel, gençlere katma değeri yüksek sektörlere yönelik eğitimler verilmesinin ekonomiyi uzun vadede destekleyeceğini sözlerine ekledi.

(AA)

Etiketler: / /“Tarih; benim için bir bedende ruh gibidir”
Tarihçi - yazar ALİ BIYIK ile bir araya geldik ve kitaplarını, hayatını, hayallerini konuştuk... "Tarih bazılarına sıkıcı gelebilir ama benim...
Batı Şeria’da genel grev
ABD Başkanı Trump'ın Kudüs kararını protesto etmek için Batı Şeria'da genel grev yapılıyor.
Güvenlik Değerlendirme Toplantısı başladı
Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığındaki Güvenlik Değerlendirme Toplantısı başladı.
Gazze ekonomisinde çöküş sinyalleri
Gazze Şeridi'nde yıllardır süren İsrail ablukasının etkileri, halkın alım gücündeki düşüş ve pazarlardaki aşırı durgunluk, ekonomik çöküşün yanında insani kriz...
Emlakçıların ‘ucuz konut ilanı’ kurnazlığı
TÜKODER Genel Başkanı Koçal: "Bazı emlak ofisleri sosyal medyada veya kendi isimlerine kurdukları internet sitelerinde gerçeği yansıtmayan, düşük fiyatlı ev...
Türkiye’nin organik gıda ihracatı yüzde 17 arttı
Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Celep, "Türkiye'nin 2017'deki organik gıda ürünü ihracatı, bir önceki seneye oranla yüzde...
Zeytin Dalı Harekatı’nda dördüncü gün
TSK'nın topçu birlikleri, Zeytin Dalı Harekatı'nın 4. gününde, Suriye'de terör örgütü PYD/PKK'nın Afrin'deki mevzilerini ateş altına aldı.
Zap bölgesine hava harekatı
ANKARA Türk Silahlı Kuvvetlerince, dün Irak’ın kuzeyindeki Zap bölgesine, hudut hattındaki karakol ve üs bölgelerine saldırı hazırlığında olduğu tespit edilen...
Kilis’in Gülbaba Köyü’nün güneydoğusunda terör örgütü unsurları ile girilen çatışmada Piyade Astsubay Üstçavuş Musa Özalkan, şehit oldub
ANKARA Zeytin Dalı Harekatı kapsamında Kilis’in Gülbaba Köyü’nün güneydoğusunda terör örgütü unsurları ile girilen çatışmada Piyade Astsubay Üstçavuş Musa Özalkan,...
PYD/PKK Afrin’den saldırılarını sürdürüyor
Terör örgütü PYD/PKK, Afrin'den Suriye'nin Türkiye sınırındaki ilçesi Azez'de sivilleri hedef almaya devam ediyor. Son havan topu saldırısında ikisi ağır,...
‘İstanbul için il başkanımızın çalışmalarıyla iftihar ediyor olacağız’
CHP Genel Başkan Yardımcısı Altıok, partisinin İstanbul İl Başkanı Kaftancıoğlu'na yönelik eleştirilerle ilgili, "Biz İstanbul için il başkanımızın çalışmalarıyla iftihar...
‘Çılgın Proje’ 2018’e damga vuracak
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan tarafından güzergahı ilan edilen Kanal İstanbul, Cumhuriyet tarihinin en büyük projesi olacak.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
Türk Hava Yollarının Washington-İstanbul uçuşları

THY Washington Müdürü Erdoğan: "2017 yılının şubat ayında 1 milyonuncu yolcumuzu taşıyacağız"

Kapat