$ DOLAR → Alış: 5,31 / Satış: 5,33
€ EURO → Alış: 6,03 / Satış: 6,05

SON DAKİKA:

Astanalı eğitmen gençlere kartalla avlanmayı öğretiyor

Kazakistan’da Astanalı geleneksel spor oyunları eğitmeni Kenjetayev, atalarından miras kalan kartalla avlanmayı gençlere öğretiyor.

Astanalı eğitmen gençlere kartalla avlanmayı öğretiyor
  • 07.10.2018
  • 188 kez okundu

Kazakistan‘ın başkenti Astana‘da yaşayan 32 yaşındaki geleneksel spor oyunları eğitmeni Yerlan Kenjetayev, 7 yıldan beri yakaladığı kartal yavrularını büyütüp eğitiyor. Evinde 4 kartal besleyen Kenjetayev, avcılığı gençlere öğretmeye çalışıyor.

Kenjetayev,  yaptığı açıklamada, çocukluğunda tazı beslediğini, 25 yaşına geldiğinde kartalla avcılığa ilgili duymaya başladığını söyledi.

Kartal yavrularını yakalayarak eğittiğini belirten Kenjetayev, “Kartalları avcılık amaçlı besliyorum. Onlar dağlarda avlandığı için ayda birkaç kere Astana’dan 200 kilometre uzaklıktaki Burabay Ulusal Parkı’na gidiyorum. Kartal, tilki, kurt, tavşan ve diğer hayvanları avlıyor. Bazen kartal yarışmalarına da katılıyorum.” diye konuştu.

“Kartalla avcılık insan psikojisini iyi etkiliyor”

Kartalla avcılığın insan psikolojisini olumlu etkilediğini savunan Kenjetayev, yırtıcı kuşların sabırlı olmayı öğrettiğini anlattı.

Kenjetayev, yırtıcı kuş beslemenin zorluklarına işaret ederek, “Kartal, dağlık bölgelerde uçmayı sever. Yaşadığımız bozkırda dağ yok. Haftada 2-3 gün evin yakınlarında bulunan 10 metre yüksekliğindeki tepeye çıkıyorum ve oradan uçurmaya çalışıyorum.” ifadelerini kullandı.

Kuşların avda yakaladıklarının dışında temiz etle beslendiğini dile getiren Kenjetayev, kartalın yılda bir atın eti kadar et yediği bilgisini verdi.

“Babalarımızdan kalan eski bir avlanma geleneği”

Kenjetayev, kartalla avcılığı gençlere de öğrettiğini anlatarak, “Kartalla avcılık, babalarımızdan kalan eski avlanma geleneğidir ve bunu gençlere öğreterek yaşatmaya çalışıyorum. Şu an 14 öğrencim var.” şeklinde konuştu.

Kuşları 6-7 yıl besledikten sonra doğaya saldığını söyleyen Kenjetayev, “Onların yavrulaması, çoğalması lazım. Saldığım kartalların yerine yavrularını yakalıyor, eğitiyor ve büyüdükten sonra tekrar doğaya gönderiyoruz.” dedi.

Kenjetayev, yırtıcı kuşların dostu gibi olduğunu ve serbest bırakırken çok üzüldüğünü ifade ederek, kartalların evde beslenmelerine rağmen doğal yaşama hızla alıştıklarını anlattı.

Kazaklar için kartalın önemli bir kuş olduğuna dikkati çeken Kenjetayev, kartal resminin ülke bayrağını süslediğini, bu kuşun iktidar, bilgelik, cömertlik ve özgürlük sembolü olduğunu sözlerine ekledi.

Etiketler: / /

Meteoroloji uyardı: Soğuk ve kar geliyor
Meteoroloji'den yapılan uyarıda hafta sonu İstanbul'da soğuk ve karın etkili olacağı belirtildi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Meseleye el attık, bu yıl başlıyoruz
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kışla Gençlik Merkezi’nde düzenlenen Muğla mitinginde konuştu. Erdoğan konuşmasında, "Muğla'nın 2050 yılına kadar içme suyu ihtiyacını...
Alanya’da sahile ölü gümüş balıkları vurdu
Antalya'nın Alanya sahiline binlerce ölmüş gümüş balığı vurdu. Balık ölümleriyle ilgili inceleme başlatan Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü, deniz suyundan...
Bakan Dönmez’den ‘tarımsal faaliyetler tarifesi’ açıklaması
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, "Tarımsal sulama tarife grubuna, diğer tarımsal faaliyetlerle uğraşan müşterileri de ekleyeceğiz. Özellikle hayvancılık...
Depremin vurduğu Ayvacık’ta hayat normale dönüyor
Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinde Çarşamba saat 21.23’te meydana gelen, Türkiye'nin batısındaki birçok kentte de hissedilen Richter ölçeğine göre 5.0 büyüklüğündeki deprem...
Basılı kitap ve süreli yayınlarda KDV sıfırlandı
TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilen torba yasa ile, basılı kitap ve süreli yayınlardaki KDV sıfırlandı. Kanun, bugün Resmi Gazete'de yayımlanarak...
Bakan Koca’dan ‘H3N2 virüsü’ açıklaması
SAĞLIK Bakanı Fahrettin Koca, Fransa'da binlerce kişinin ölümüne neden olan 'H3N2 virüsü' ile ilgili "Bizde giderek, azalan ama Avrupa'da halen...
Bakan Kurum: Yılda 300 bin konut dönüştürmeyi hedefliyoruz
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 81 ile genelge gönderdiklerini belirterek, "Bu genelge çerçevesinde 3 ay içerisinde şehirde ne kadar...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
Göksel Baktagir’in ‘Yalnız Sen’i Ermenice yorumlandı

İstanbullu Ermeni şarkıcı Sibil, kanun sanatçısı Göksel Baktagir'in 1998'de "Yalnız Sen" adıyla bestelediği ezgiyi Ermenice seslendirdi.

Kapat