$ DOLAR → Alış: 5,55 / Satış: 5,57
€ EURO → Alış: 6,39 / Satış: 6,41

Astanalı eğitmen gençlere kartalla avlanmayı öğretiyor

Kazakistan’da Astanalı geleneksel spor oyunları eğitmeni Kenjetayev, atalarından miras kalan kartalla avlanmayı gençlere öğretiyor.

Astanalı eğitmen gençlere kartalla avlanmayı öğretiyor
  • 07.10.2018
  • 69 kez okundu

Kazakistan‘ın başkenti Astana‘da yaşayan 32 yaşındaki geleneksel spor oyunları eğitmeni Yerlan Kenjetayev, 7 yıldan beri yakaladığı kartal yavrularını büyütüp eğitiyor. Evinde 4 kartal besleyen Kenjetayev, avcılığı gençlere öğretmeye çalışıyor.

Kenjetayev,  yaptığı açıklamada, çocukluğunda tazı beslediğini, 25 yaşına geldiğinde kartalla avcılığa ilgili duymaya başladığını söyledi.

Kartal yavrularını yakalayarak eğittiğini belirten Kenjetayev, “Kartalları avcılık amaçlı besliyorum. Onlar dağlarda avlandığı için ayda birkaç kere Astana’dan 200 kilometre uzaklıktaki Burabay Ulusal Parkı’na gidiyorum. Kartal, tilki, kurt, tavşan ve diğer hayvanları avlıyor. Bazen kartal yarışmalarına da katılıyorum.” diye konuştu.

“Kartalla avcılık insan psikojisini iyi etkiliyor”

Kartalla avcılığın insan psikolojisini olumlu etkilediğini savunan Kenjetayev, yırtıcı kuşların sabırlı olmayı öğrettiğini anlattı.

Kenjetayev, yırtıcı kuş beslemenin zorluklarına işaret ederek, “Kartal, dağlık bölgelerde uçmayı sever. Yaşadığımız bozkırda dağ yok. Haftada 2-3 gün evin yakınlarında bulunan 10 metre yüksekliğindeki tepeye çıkıyorum ve oradan uçurmaya çalışıyorum.” ifadelerini kullandı.

Kuşların avda yakaladıklarının dışında temiz etle beslendiğini dile getiren Kenjetayev, kartalın yılda bir atın eti kadar et yediği bilgisini verdi.

“Babalarımızdan kalan eski bir avlanma geleneği”

Kenjetayev, kartalla avcılığı gençlere de öğrettiğini anlatarak, “Kartalla avcılık, babalarımızdan kalan eski avlanma geleneğidir ve bunu gençlere öğreterek yaşatmaya çalışıyorum. Şu an 14 öğrencim var.” şeklinde konuştu.

Kuşları 6-7 yıl besledikten sonra doğaya saldığını söyleyen Kenjetayev, “Onların yavrulaması, çoğalması lazım. Saldığım kartalların yerine yavrularını yakalıyor, eğitiyor ve büyüdükten sonra tekrar doğaya gönderiyoruz.” dedi.

Kenjetayev, yırtıcı kuşların dostu gibi olduğunu ve serbest bırakırken çok üzüldüğünü ifade ederek, kartalların evde beslenmelerine rağmen doğal yaşama hızla alıştıklarını anlattı.

Kazaklar için kartalın önemli bir kuş olduğuna dikkati çeken Kenjetayev, kartal resminin ülke bayrağını süslediğini, bu kuşun iktidar, bilgelik, cömertlik ve özgürlük sembolü olduğunu sözlerine ekledi.

Etiketler: / /

Meteorolojiden sağanak uyarısı
Türkiye genelinde havanın yarın yer yer çok bulutlu olması, bazı bölgelerde sağanak ve gök gürültülü sağanak görülmesi bekleniyor.
Metro, Kurtköy’e uzatılacak
Metro, Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan Kurtköy'e uzatılacak
Üç bin restoranttan enflasyona karşı indirim
TÜRES Genel Başkanı Ramazan Bingöl, "Bugün itibariyle 110 civarında üyemizin 3 bin civarında şubesinde yüzde 10 ile yüzde 30 arasında...
TSK, Münbiç’te 62’nci devriye görevinde
Türk Silahlı Kuvvetleri, Fırat Kalkanı harekat alanı ile Münbiç arasında kalan hatta ABD Silahlı Kuvvetleri ile 62'nci devriye görevini icra...
Soruşturma uluslararası hukuka göre yürütülmekte
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yaptığı açıklamada, "(Cemal Kaşıkçı) Soruşturma uluslararası hukuk ve sözleşme hükümlerine riayet edilerek tüm boyutlarıyla yürütülmektedir." denildi.
Üretmediğimiz her teknoloji geleceğimizi ipotek altına alıyor
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "Biliyoruz ki milli olarak üretmediğimiz her teknoloji geleceğimizi ipotek altına almaktadır." dedi.
Hollanda’dan Suudi Arabistan kararı
Hollanda Maliye Bakanı Wopke Hoekstra, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın himayesinde 23-25 Ekim'de Riyad'da düzenlenecek yatırım konferansına katılmayacağını...
Irak’ın kuzeyine hava harekatı
Zap ve Avaşin-Basyan bölgelerine düzenlenen harekatta bölücü terör örgütüne ait sığınak, barınak, silah ve mühimmat depoları imha edildi.
Dev yatırım yarın açılıyor
SOCAR Türkiye tarafından inşa edilen STAR Rafinerisi'nin açılış töreni, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın himayesinde yarın İzmir-Aliağa'da gerçekleştirilecek.
Moldova’nın toprak bütünlüğü bizim için hayati önemde
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Moldova'nın toprak bütünlüğü bizim için hayati öneme sahiptir. Bizim görmek istediğimiz Gagauzya'nın Moldova ile omuz omuza kalkınma çabalarını...
İş gücüne katılım oranı en yüksek seviyeye ulaştı
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk, "İş gücüne katılım oranımız yüzde 54 ile bugüne kadar olan en yüksek seviyeye...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
Göksel Baktagir’in ‘Yalnız Sen’i Ermenice yorumlandı

İstanbullu Ermeni şarkıcı Sibil, kanun sanatçısı Göksel Baktagir'in 1998'de "Yalnız Sen" adıyla bestelediği ezgiyi Ermenice seslendirdi.

Kapat