$ DOLAR → Alış: 3,96 / Satış: 3,97
€ EURO → Alış: 4,88 / Satış: 4,90

Misket bombası 55 bin can aldı

BM Silahsızlanma Araştırmaları Enstitüsü raporunda dünyada şimdiye kadar misket bombası yüzünden ölenlerin sayısı 55 bini geçti.

Misket bombası 55 bin can aldı
  • 03.09.2015
  • 5.879 kez okundu

Üretimi ve kullanımı yasak misket bombasının dünya genelinde şimdiye kadar 55 binden fazla kişinin ölümüne neden olduğu bildirildi.

BM Silahsızlanma Araştırmaları Enstitüsü’nün (UNIDIR)misket bombası raporu açıklandı.

Ölümlere ve sakatlanmalara neden olan misket bombasının hala yaygın bir şekilde kullanıldığına dikkat çekilen raporda, üretimi ve kullanımı yasak bombanın Suriye, Libya, Yemen, Sudan ve Ukrayna’da hala kullanıldığı ifade edildi.

Raporda, “Suriye’de rejim güçleri 2012 yılında havadan misket bombaları atmaya başladı ve  misket bombası roketleri hala yaygın bir şekilde kullanılıyor. DAEŞ, 2014 yılının ikinci yarısındamisket bombası roketleri kullanmaya başladı. Ukrayna’da da hem hükümet güçleri hem de Rusya yanlısı ayrılıkçılar şubat ayında imzalanan ateşkese kadar yaygın bir şekilde misket bombası kulandı. Yemen’de, Suudi Arabistan ve öncülüğündeki koalisyonun diğer üyeleri Mart 2015’ten beri ABD yapımı misket bombaları kullanıyor” denildi.

Libya’da bu yılın başında iki bölgede misket bombası kullanıldığı, Sudan’ın Güney Kordofan eyaletinde ise 2015’ın başında havadan misket bombası atıldığı kaydedildi.

Suriye’de 2012 yılından beri kullanılan misket bombalarının yaklaşık 2 bin kişinin ölümüne  sebep olduğu belirtildi.

Raporda, 2010-2014 yılları arasında misket bombası kullanımı sonucu hayatınını kaybedenlerinin yüzde 92’sini sivillerin oluşturduğuna, ölenlerin yarısının ise çocuk olduğuna işaret edildi.

Dünya genelinde ise şimdiye kadar misket bombası kullanımı yüzünden ölenlerin sayısı 55 bini geçti.

Misket bombası, roket ya da bomba gibi bir konteynerin içinde “bombacık” olarak da adlandırılan yüzlerce küçük bombadan oluşuyor. Bomba fırlatıldığında konteyner açılıp içindeki bombacıkları geniş bir alana dağıtıyor. Yere değer değmez patlayan bombacıklar, misket bombasının etkisini artırıyor. Patlamayan, toprağa gömülü kalan bombacıklar ise mayın etkisi görüyor.

Misket bombasının üretiminin ve kullanılmasının yasaklanmasını öngören anlaşmaya şimdiye kadar 100’den fazla ülke taraf oldu.

Etiketler: /125 milyar liralık ‘süper teşvik’ için geri sayım
Ekonomi Bakanlığınca, Proje Bazlı Teşvik Sistemi kapsamında hayata geçirilecek 19 firmaya ait toplam yatırım tutarı 125 milyar lira olan 23...
Sanal oyunla 8 ayda 90 milyon lira toplamışlar
Kayseri merkezli Anadolu Farm şirketinin Çiftlik Bank benzeri yapılanmayla sanal oyun üzerinden üyelerinden para topladığı belirlendi.
Afrin tamamen kontrol altında
Genelkurmay Başkanlığınca "Afrin bölgesinde kontrolün tamamen sağlandığı, bölge halkının güvenle evlerine dönüşlerini sağlamak için arama tarama çalışmalarının devam ettiği" belirtildi.
Türkiye’nin güvenliği Suriye’den geçer, Irak’tan geçer
Başbakan Yıldırım, "Suriye ve Irak'ın toprak bütünlüğü bizim için vazgeçilmezdir. Türkiye'nin güvenliği Suriye'den geçer, Irak'tan geçer, buraların istikrarından geçer." dedi.
Kimse Türkiye’ye Suriye’de istila hareketi yapıyor diyemez
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kimse Türk ordusuna, Türkiye'ye, 'Suriye'de istila hareketi yapıyor' diyemez. Batı, istila hareketlerinin en güzel örneklerini vermiştir." dedi.
Aksaray’da kaza: 4 ölü
Aksaray'da yolcu otobüsü şarampole devrildi: 4 ölü, 37 yaralı
124 milyon kişi açlık sınırında
124 milyon kişi açlık yüzünden ölme riskiyle karşı karşıya...
DEAŞ, Kuzey Afrika’daki istikrarsızlıktan nemalanıyor
Afrika İstihbarat ve Güvenlik Hizmetleri Komitesi Genel Sekreteri Semayat, terör örgütleri DEAŞ ve El-Kaide'nin Doğu Afrika'daki eylemlerini Kuzey Afrika ülkelerindeki...
Afrin’de 3 köy daha teröristlerden temizlendi
TSK ve ÖSO, Afrin'in Fafretin, Bercke ve Kebaşin köylerini teröristlerden temizledi.
Katalanların tutuklanmasına tepki
İspanya'da ayrılıkçı Katalanların tutuklanmasına tepki
Kamerun’da ilkokulda izdiham: 4 ölü
Orta Afrika ülkesi Kamerun'da ilkokulun tiyatro salonunda iki gün önce çıkan izdihamda 4 çocuk hayatını kaybetti.
Dünyanın en eski tapınağı
Dünyanın en eski tapınağı Göbeklitepe'de titiz çalışma sürüyor
Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Macron Afrin’i görüştü
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile görüşmesinde, Afrin konusunda yapılan temelsiz açıklamalardan duyduğu rahatsızlığı da dile getirdi.
Milliler, İrlanda’yı tek golle mağlup etti
A Milli Futbol Takımı, İrlanda Cumhuriyeti ile Antalya'da yaptığı hazırlık maçını 1-0 kazandı.
Zeytin Dalı Harekatı’nda 3731 terörist etkisiz hale getirildi
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Zeytin Dalı Harekatı'nda 3731 teröristin etkisiz hale getirildiğini bildirdi.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
Merkez Bankası rezervleri arttı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) toplam rezervleri, geçen hafta 58 milyon dolar artarak 120 milyar 416 milyon dolara çıktı.

Kapat