$ DOLAR → Alış: 3,78 / Satış: 3,80
€ EURO → Alış: 4,66 / Satış: 4,68

Sincar’daki Yezidilere PKK zulmü

Sincar (Şengal) İlçe Meclisi Başkanı Veyis Naif, terör örgütü DAEŞ’in dün Yezidilere yaptığı zulmü bugün terör örgütü PKK’nın yaptığını ve kızlarıyla kadınlarını kaçırdığını belirtti.

Sincar’daki Yezidilere PKK zulmü
  • 29.08.2016
  • 406 kez okundu

DUHOK – Sincar (Şengal) İlçe Meclisi Başkanı Veyis Naif, terör örgütü DAEŞ’in dün Yezidilere yaptığı zulmü bugün terör örgütü PKK’nın yaptığını ve kızlarıyla kadınlarını kaçırdığını belirtti.

Naif, yaptığı açıklamada Sincar’daki PKK varlığına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Terör örgütü PKK’nın Sincar halkından 45 Yezidi kadını kaçırdığını ve örgütsel amaçları doğrultusunda eğittiğini daha önce de aynı şekilde 550 kişiyi kandırıp Kandil’e götürdüğünü açıkladı.

“PKK’nın yaptığının DAEŞ’ten farkı yok”

PKK’nın Sincar’da yaptığının DAEŞ’in uygulamalarından farklı olmadığının altını çizen Naif, “Şengal halkının örf ve adetleri PKK’nın bu yaptığını kabul etmez. Yezidilerin kızlarını ve kadınlarını kaçıran örgüt hiçbir şekilde onlarla temas kurulmasına izin vermiyor. Bizim DAEŞ’in elinden çektiğimiz acı evlerimizin yıkılması ya da oğullarımızın öldürülmesi değildi. DAEŞ’in bize yaptığı en büyük zulüm kızlarımızın ve kadınlarımızın namusuna el uzatmasıydı. Şimdi de aynı şeyi PKK yapıyor.” şeklinde konuştu.

Terör örgütünün Sincar bölgesi için büyük bir tehlike oluşturduğuna vurgu yapan Naif, “PKK bölgemiz için bir sorundur. PKK’nın bölgedeki varlığı halkımız için tehlike arz ediyor. Örgütün Şengal’i derhal terk etmesi gerekiyor. Burada PKK’ya ihtiyacımız yok, bölgede 8 bin Peşmerge gücü bulunuyor. PKK’ya defalarca kez söylememize rağmen bölgeyi terk etmediler.” ifadelerini kullandı.

Sincar’in imar durumu ve Barzani’nin önerisi

Naif, Sincar ilçesinin terör örgütü DAEŞ’ten kurtarılmasına rağmen Irak hükümetinin hizmet getirmediğine dikkati çekerek “Bağdat, 2014, 2015 ve 2016 bütçelerinden Şengal’in imarı için hiçbir pay ayrılmadı. Şengal DAEŞ tarafından harabeye çevrildi ve yeniden imar edilmesi gerekiyor.” şeklinde konuştu.

Altyapı hizmetlerinin yapılmaması nedeniyle halkın Sincar’a dönmediğini dile getiren Naif, şunları kaydetti: “Şengal halkı Sığınmacı hayatı yaşamasına rağmen ilçedeki hizmetlerin yetersizliğinden dolayı dönmüyor. Hali hazırda yaklaşık 70 aile döndü. İnsanların dönmemesinin bir nedeni de buranın hala askeri bölge olmasıdır. Siyasi taraflar arasındaki çekişme de Şengal’e dönüşleri zorlaştırıyor.”

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani’nin Sincar’in yeniden imarı için yaptığı önerileri isabetli bulduklarını dile getiren Naif, “Başkan Barzani, Şengal’in yeniden kurulmasını öneriyor. Bu aynı zamanda Şengal halkının da kararıdır. Eğer bir halk oylaması yapılırsa Şengallilerin yeni bir şehir istediği anlaşılacaktır.” görüşlerini dile getirdi.

Sincar’in resmi olarak IKBY hükümetine bağlanmasını istediklerini vurgulayan Naif, “Şengal’in Kürdistan bölgesine bağlanmasına karşı çıkanlar halkın başına yeni bir felaketin gelmesini istiyor.” dedi.

Musul’un Sincar ilçesi ve çevresini, Ağustos 2014’te ele geçiren DAEŞ, çok sayıda Yezidiyi alıkoymuştu. Örgütün kaçırdığı Yezidi kadınları, militanları için “cariye” yaptığı ve bazılarını pazarlarda “sattığı” iddia edilmişti. Yezidi kadınların dramı, dünya gündeminde uzun süre yer almıştı. Terör örgütü PKK medyası bu konuyu Barzani aleyhtarı propagandaya dönüştürerek KDP’nin Yezidileri terk ettiğini ve Sincar’dan kaçtığını iddia etmişti. PKK bu propaganda ile Yezidileri terörist emelleri doğrultusunda kullanmayı ve Sincar halkını yanına çekmeyi hedeflemişti.

Etiketler: / / /Savcılık Berberoğlu kararına itiraz etti
İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Savcısı, CHP Milletvekili Enis Berberoğlu'nun "casusluk" suçundan cezalandırılması istemiyle Yargıtay'a sunulmak üzere temyiz dilekçesi verdi.
Şırnak’ın kahraman komandoları teröre geçit vermiyor
Şırnak Çakırsöğüt Jandarma Komando Tugay Komutanlığı terör örgütü PKK'ya karşı yürüttüğü etkin mücadele ile gece gündüz demeden her türlü şartta...
Ahmedinejad’dan Hamaney’e ‘özgür seçim’ çağrısı
İran'ın eski Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, ülkenin lideri Hamaney'e yazdığı mektupta seçimlerin "özgürce" yapılabilmesine yönelik taleplerini iletti.
Dünyanın en büyük off-shore rüzgar projesini hazırlıyoruz
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Albayrak, "Rüzgarda dünyanın en büyük off-shore (deniz) projesini hazırlıyoruz. İhalesini bu yıl düşünüyoruz" dedi.
Otomobillerde renk tercihi değişiyor
Trafiğe yeni çıkan araçlar içinde yıllardır en yüksek paya sahip beyaz renklilerin oranı 2014'te yüzde 62,5 iken geçen yıl yüzde...
Türkiye, Avrupa’nın 1 numaralı kart pazarı
Türkiye, ocak sonu itibarıyla 62,7 milyonu kredi kartı ve 133,3 milyonu banka kartı olmak üzere sahip olduğu 196 milyonluk kartla...
‘Hadım şartıyla salıverilme caydırıcı olacak’
Prof. Dr. Gökçen, çocuklara yönelik cinsel istismar suçlarında faile yönelik uygulanması gündeme gelen kimyasal hadım şartlı salıverilmenin ön koşulu olarak...
‘Askere moral vermeye gittik, moral aldık’
KEFEK Başkanvekili Karaburun, sınır bölgesinde görüştüğü askerlerin "Siz bizi merak etmeyin, bizim sadece duaya ihtiyacımız var" dediğini aktararak "Biz onlara...
‘Cumhur İttifakı’ teklifinin detayları belli oldu
AK Parti ve MHP'nin, siyasi partilerin seçim ittifakına ilişkin düzenlemeyi içeren ortak kanun teklifi TBMM Başkanlığına sunuldu.
İnsansız tankları da üretir hale geleceğiz
ANKARA Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi’nde 11. Kalkınma Planı Tanıtım Toplantısı’na katıldı.  Konuşmasına tüm katılımcıları selamlayarak...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
Hakkari’deki terör saldırısında 2 uzman çavuş şehit oldu

Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde terör örgütü PKK'ya yönelik operasyonda 2 uzman çavuş şehit oldu, 3 asker yaralandı.

Kapat