$ DOLAR → Alış: 5,81 / Satış: 5,83
€ EURO → Alış: 6,54 / Satış: 6,57

SON DAKİKA:

“Yatay geçiş öğrenciler için bir fırsat”

“Yatay geçiş öğrenciler için bir fırsat”
  • 22.01.2019
  • 250 kez okundu

İstatistiklerin Türkiye’de doğru ve bilinçli tercihin yapılmadığını gösterdiğini dile getiren Burak Kılanç, yatay geçişin öğrenciler için bir fırsat olduğunu vurguladı. Kılanç, üniversitesinden, bölümünden memnun olmayanlara yatay geçiş hakkında tavsiyelerde bulundu.

Yatay geçişin bir üniversiteden diğerine veya bir üniversitenin bölümünden eş değerdeki farklı bir bölümüne geçiş yapmaya denildiğini söyleyen İstinye Üniversitesi Genel Sekreteri Burak Kılanç, öğrencilerin yatay geçiş dönemi gelmiş olsa da kuralları ve getirmiş olduğu fırsatlarla ilgili çok fazla bilgiye sahip olmadıklarını dile getirdi. Yatay geçiş hakkında öğrencilere tavsiyelerde bulunan Kılanç, “Yatay geçiş yapmak artık çok rahatladı” dedi.

“TERCİH PROBLEMİ YAŞANIYOR”

İstatistiklerin Türkiye’de doğru ve bilinçli tercih yapılmadığını gösterdiğini dile getiren Kılanç, “Gençler bir şekilde kariyerlerini, mesleklerini, üniversitelerini değiştirmek için bir arayışa giriyorlar. Her sene bakıldığında üniversite sınavına başvuranların yaklaşık 4’te 1’i ya üniversite öğrencisi ya da üniversite mezunu. Üniversiteye her sene yerleşenlerin yaklaşık yüzde 10’u üniversiteye kesin kayıt yapmıyor. Ciddi anlamda tercih problemi yaşıyoruz” ifadelerini kullandı.

“YATAY GEÇİŞ BÜYÜK BİR FIRSAT”

2013 senesinde YÖK tarafından yatay geçişle ilgili önemli ve olumlu değişiklik yapıldığının altını çizen Kılanç, “Üniversite sınavına herkes tekrar tekrar girdiği için yatay geçiş yönetmeliğinde 2013 senesinde güzel bir değişiklik yapıldı. ‘Puanları uyması kaydıyla öğrenciler yatay geçiş yapılabilir’ denildi. Yatay geçişte iki yöntem var. Birincisi not ortalamasına göre yatay geçiş; bu yıllardan beri uygulanır. Kontenjan azlığı olan not ortalaması oldukça yüksek kişilerin yapabildiği biraz zor bir süreçti. Yapılan değişiklikle, bir öğrenci üniversiteye yerleştiği yıl, kendi puanına ve o sene oluşan bölümlerin taban puanlarına baksın. Hangi puanın taban puanı kendi puanına yetiyorsa yatay geçiş yapabilir denildi. Bu büyük fırsatlar ortaya çıkarttı” diye konuştu.

“KONTENJAN KISITLILIĞI ESNETİLDİ”

Yatay geçiş yaparken en çok merak edilen sorunlardan birinin kontenjan olduğunu söyleyen Kılanç, “Kontenjan kısıtlılığı var ama oldukça esnek tutuldu. Bir üniversite ÖSYS kontenjanının yüzde 20’si kadar şubat ayında, yüzde 30’u kadar ağustos ayında yatay geçiş yapabilir. Yani 60 kontenjanı olan bir bölümde 12 kişi şubat ayında, 18 kişi de ağustos ayında yatay geçişle kabul edilebilir ve her sınıf seviyesinde kabul edilebilir” dedi.

“Üniversite okuyan pek çok öğrencinin ebeveynlerinin yatay geçişle ilgili geçmişte bildikleriyle şu an bildikleri birbirinden farklı” diyen Kılanç, “O yüzden anne babalar yatay geçiş çok zor diye çocuklarını demotive ediyorlar. Yatay geçiş artık çok rahatladı” ifadelerini kullandı.

YÜZDE 30 KONTENJAN AÇMA ZORUNLULUĞU

“Şubat ayındaki merkezi yerleştirme puanı esasına göre yatay geçişlerde üniversiteler kontenjan açmak zorunda değil” diyen Kılanç, “İsterlerse, açarlar ama vakıf üniversitelerinin neredeyse tamamının kontenjan açtığını görüyoruz. Bu hakkından ağustos ayında faydalanmak isteyen adaylar için güzel bir haber var. Ağustos ayında devlet ve vakıf üniversiteleri kontenjanlarının yüzde 30’una kadar başvuru kabul etmesiyle ilgili usül/esaslarda zorunluluk var. Mesleğinden, üniversitesinden memnun olmayanlar yol yakınken üniversite bölüm değiştirmeyle ilgili bu fırsatı kullansınlar. Zorunda oldukları değil istedikleri bölümlerde okusunlar” diye konuştu.

“PEK ÇOK DERS İNTİBAK ETTİRİLİYOR”

Burak Kılanç, yatay geçişle beraber pek çok dersin intibak ettirildiğini söyledi ve şu açıklamalarda bulundu:

“Yatay geçiş yapıldığında eğer çok farklı bir bölüme puanınız yettiği için yatay geçiş yapıyorsanız orada almış olduğunuz bir takım her üniversite öğrencisinin almış olduğu yabancı dil, Türkçe, İnkılap Tarihi gibi dersler sayılabilir. Aynı isimli bölüme yatay geçiş yapabiliyorsanız pek çok dersiniz intibak ettirilebilir. Yatay geçiş yaptığınız üniversite hangi seneye intibak ediyorsa o seneden itibaren yasal süreniz işlenmeye başlıyor. Merkezi yerleştirme puanına göre yatay geçişte öğrencinin sadece bir defa hakkı var ama yatay geçiş yapıp, memnun olmayınca sonra tekrar geri gelme şansı da var. Not ortalamasıyla bir üniversiteye geçiş yapan, merkezi yerleştirme puanına göre de başka bir yere yatay geçiş yapabilir.”

“SINIF SINIRLAMASI YOK”

Merkezi yerleştirme puanına göre yatay geçişte sınıf sınırlaması olmadığını belirten Kılanç, “Puan yettiği sürece geçmişe dönük olarak her sınıf seviyesinde bunu yapabilirsiniz. Özellikle İngilizce hazırlık okuyup orada canı sıkılan, ‘İngilizce okumak istemiyorum, geçemeyeceğim’ gibi kaygı duyan gençler için Türkçe bölümlere geçmek noktasında yatay geçiş yolu büyük bir fırsat oluyor” diye konuştu.

Meslek, bölüm ve üniversite seçiminin öğrencilerin etiketini oluşturan, şekillendiren bir olay olduğuna dikkat çeken Kılanç, “Böyle olduğu için yol varken, bölümünüzden memnun değilseniz, yatay geçiş yapmak büyük bir fırsattır. Bu işin takvimi üniversiteden üniversiteye değişir. Akademik takvimler değişiktir. Üniversiteler bu günlerde yatay geçiş kabul etmektedir. Adaylar eğer yatay geçiş yapmak istiyorlarsa mutlaka hedefledikleri üniversitelerin web sitelerine girsinler ve yatay geçiş sayfalarından takip ederek, takvim ve koşulları öğrensinler. Bu süreçlerin tamamlanması bahar döneminin başlamasından önceye kadar tamamlanmak zorundaki derslere başlayabilsinler. Bunun bir fırsat olduğunu unutmasınlar ve araştırmacı olsunlar” diyerek öğrencilere tavsiyelerde bulundu.

“BURS SEVİYENİZ KORUNUYOR”

İlgili yönetmelikte vakıf üniversitelerinde yatay geçiş yapıldığında bursun kaydedileceği maddesinin yer aldığını söyleyen Kılanç, vakıf üniversitelerinin bu konuda öğrenci dostu yaklaşım sergilediğini ifade etti.

“Birçok vakıf üniversitesinde yatay geçiş yapan öğrencinin bursluluk seviyesini koruduklarını ya da daha iyi imkanlar sunduklarını görebiliyoruz” diyen Kılanç, “Adayların özellikle vakıf üniversitelerine yatay geçiş yapıyorlarsa, sağlanan burs imkanlarına da dikkat etmeleri ve odaklanmaları gerekiyor” dedi.

(DHA)

Etiketler: /

“Harcadıkları her kuruşun hesabını verecekler”
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, belediye başkanlarına 10 maddelik temel ilkeler kitapçığı vereceklerini belirterek, "Belediye başkanlarımız artık seçildikleri yerde herkesin...
Ekrem İmamoğlu İBB’nin Saraçhane’deki binasında konuştu
İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, belediyenin Saraçhane'deki binasında mesaiye başladı. İmamoğlu gazetecilere yaptığı açıklamada şeffaflık adına radikal...
BM’den İdlib’e 29 TIR’lık insani yardım
Birleşmiş Milletler (BM) tarafından Türkiye sınırına yakın Suriye'nin İdlib kentine, 29 TIR'dan oluşan insani yardım malzemesi gönderildi.
New York’ta katedrale benzinle girmeye çalışan adam gözaltına alındı
ABD’nin New York şehrinde gerçekleşen olayda, bir adam iki bidon benzin ile St.Partick Katedrali’ne girmeye çalıştı. Katedral güvenliği tarafından durdurulan...
Bakan Selçuk’tan ‘kıdem tazminatı’ açıklaması
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, kıdem tazminatı düzenlemesi ile ilgili, "Tüm sosyal tarafların da uzlaşısıyla, her...
Dekandan 3 bin 200 metre yükseklikte davullu-boyalı şiddete hayır eylemi
Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Kavukçu, 3 bin 200 metre yüksekliğindeki Ergan Dağı Kış...
Hatay’ı sel vurdu!
Hatay’ın merkez Antakya ilçesinde etkili olan sağanak, sele neden oldu. Sel nedeniyle bir okulun istinat duvarı yıkılırken, park halindeki 10...
İmamoğlu’ndan Biçer’e ziyaret
İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İl Seçim Kurlu'ndan mazbata alımı sırasında çıkan arbedede cam kesiğiyle yaralanan CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar...
Ekrem İmamoğlu, mazbatasını aldı
Ekrem İmamoğlu, mazbatasını İl Seçim Kurulu'ndan aldı.
Notre Dame Katedrali’ndeki yangını itfaiye böyle görüntüledi
Fransa'nın başkenti Paris'te Notre Dame Katedrali’nde dün yerel saat ile 18:50 sıralarında başlayan ve 04.00 sıralarında tamamen kontrol altına alınan...
Minik Melisa’nın boğulduğu çukur için önlem alınmadı
Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde dün 3 yaşındaki Melisa Çatalbaş'ın düşüp yaşamını yitirdiği hayvan pazarındaki çukur için önlem alınmadığı görüldü.
Gaziantep’te, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi yerelde uygulanacak
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’de ilk kez Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni yerelde uygulama kararı aldı. Yeni yönetim sistemi kapsamında genel sekreter yardımcılıkları...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
Kamyonet dereye uçtu: 1 ölü, 2 yaralı

Kapat