$ DOLAR → Alış: 5,34 / Satış: 5,36
€ EURO → Alış: 6,09 / Satış: 6,11

8 bin yıllık boya atölyeleri gün yüzüne çıkartıldı

Eskişehir’deki 8 bin yıllık Kanlıtaş Höyüğü’nde yapılan kazılarda İçbatı Anadolu’nun en eski boya atölyelerinin varlığı tespit edildi.

8 bin yıllık boya atölyeleri gün yüzüne çıkartıldı
  • 31.08.2017
  • 503 kez okundu

ESKİŞEHİR – Eskişehir‘in İnönü ilçesi yakınlarındaki MÖ 6 bin yılına ait Kanlıtaş Höyüğü‘nde bulunan Anadolu’nun en eski atölyelerinde boya örneklerine rastlandı.

Eskişehir, Afyonkarahisar ve Kütahya’nın yer aldığı İçbatı Anadolu’nun en eski yerleşimi Kanlıtaş Höyüğü, ham madde ve mineral yataklarının üzerinde bulunuyor.

Söz konusu bölgede 2013 yılından beri Anadolu Üniversitesi (AÜ) tarafından sürdürülen kazılarda ele geçirilen havan, öğütme taşları ve kabın içinde bulunan boya, bölgede bu alandaki üretimin varlığını ortaya çıkarttı.

Kazı Grubu Başkanı ve AÜ Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Umut Türkcan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2013 yılından itibaren yürütülen kazıların 5’inci sezonuna girdiğini belirterek, bu sezon artık, geçmiş yılların bulgularını tamamlamayı düşündüklerini kaydetti.

Kanlıtaş Höyüğü’nün biçimi hakkında çok daha net bulguların olduğunu anlatan Türkcan, “Yerleşme özellikle kaya cephesinde bulunduğundan dikkati çekiyor. Batıdan ve doğudan istinat duvarlarıyla çevrilmiş ve büyük kerpiç yapılarla sabit bir yerleşim alanı halini almış. Etrafı büyük duvarlarla çevirerek doğaya karşı kendilerini korumuşlar.” diye konuştu.

“Höyük bir boya atölyesi olarak kullanılmış”

Türkcan, höyüğün bir üretim merkezi ve atölye olarak kullanıldığının net olarak belirlendiğini söyledi.

Kazılarda daha önce mermer bilezik atölyeleri bulduklarını belirten Türkcan, şöyle devam etti:

“Kazının başından beri bir boya endüstrisinin varlığından şüphe ediyorduk. Havanlarda, öğütme taşlarında ve bir kabın içinde boya örneklerini rastladık. Bunun varlığını daha iyi anladık. Çeşitli malzemelerin üzerinde boya örnekleri bulduk. Analizlerin ardından boyaların organik mi yoksa mineral mi olduğunu tespit edeceğiz. Biz mineral boya olarak düşünüyoruz. Bu, aşı boyası olarak bildiğimiz boya türü. Şimdi bir boya üretimi olduğunu da çok net görebiliyoruz.”

Bunun, Anadolu’daki her yerleşmede sürekli görülen bir durum olmadığını anlatan Türkcan, “Kırmızı ve sarıya yakın boya örnekleri var. Kan ve hayatla ilişkilendirildiği için kırmızı rengin öne çıktığını görüyoruz. Boyayı da burada yaptıklarını tespit ettik. Boya topakları da ortaya çıkarttık. Belki buradan farklı yerlere de boya gönderiyorlardı. Kanlıtaş Höyüğü’nün bir boya atölyesi olarak kullanıldığı da söyleyebiliriz.” ifadelerini kullandı.

Etiketler: / /

Altun: “Terör bataklığını kurutuncaya kadar durmayacağız”
Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, "Sınırımızın yanı başındaki terör bataklığını kurutuncaya kadar durmayacağız" dedi.
ABD’nin çekilme kararı PYD/YPG’ye hizmet etmemeli
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, ABD yönetiminin Suriye'den çekilme kararına ilişkin, "Çekilme süreci PYD/YPG'nin bölücü gündemine hizmet etmemeli. Sahada yeni...
TBMM Başkanı Yıldırım’dan karne uyarısı
Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Binali Yıldırım, Çanakkale'nin Gelibolu İlçesindeki Namık Kemal Ortaokulu'nda öğrencilere karne dağıttı. Burada konuşan Yıldırım,...
Özhaseki: Baharla birlikte herkesin işi çok iyi olacak
AK Parti Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Özhaseki, "Bundan bir sene önceki Batı, Amerika yok. Şimdi geldiğimiz noktada çok...
Muharrem İnce: “Bu yaklaşımdan uzak durmayız”
Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) 24 Haziran 2018'deki Cumhurbaşkanlığı seçimindeki adayı Muharrem İnce, yerel seçimi 'beka sorunu' olarak görmenin yanlış olduğunu...
OPEC Petrol Sepeti varili 59.63 dolara yükseldi
Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) Petrol Sepeti petrol dün 0.11 dolar artışla varil başına 59.63 dolara geriledi.
Türkiye ve Kıbrıs’ın yer almadığı foruma tepkiler büyüyor
GÜNEY Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY), Yunanistan, İsrail, İtalya, Ürdün, Filistin Yönetimi ve Mısır tarafından kurulan Doğu Akdeniz Gaz Forumu (DAGF)...
Pentagon: Çin bazı savunma alanlarında dünya lideri
ABD Savunma İstihbaratı Ajansı'nın (DIA) hazırladığı raporda, Çin’in savunma teknolojileri açısından bazı alanlarda dünyanın en iyisi olduğu sonucuna varıldı.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
Belediye sayesinde kurbanlık kesmenin sevincini yaşayacaklar

Diyarbakır Valiliğince görevlendirme yapılan Lice Belediyesince yoksul 100 vatandaşa kurbanlık küçükbaş hayvan hediye edildi.

Kapat