$ DOLAR → Alış: 5,55 / Satış: 5,57
€ EURO → Alış: 6,39 / Satış: 6,41

‘Demirel Müzesi’ni 4 yılda 220 bin kişi ziyaret etti

Türkiye Cumhuriyeti’nin 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in eşyalarının sergilendiği Süleyman Demirel Demokrasi ve Kalkınma Müzesi’ni 4 yılda 220 bin kişi ziyaret etti.

‘Demirel Müzesi’ni 4 yılda 220 bin kişi ziyaret etti
  • 21.06.2018
  • 396 kez okundu

ISPARTA – Türkiye Cumhuriyeti’nin 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in eşyalarının sergilendiği Süleyman Demirel Demokrasi ve Kalkınma Müzesi’ni 4 yılda 220 bin kişi ziyaret etti.

Doğduğu İslamköy’de 26 Ekim 2014 günü açılan müzede Demirel’in başbakanlığı ve cumhurbaşkanlığı döneminde biriktirdiği materyaller iki bölümde ziyaret edilebiliyor. Müzeye gelenler, Demirel’in siyasi hayatında yaptıkları icraatların yanında Türk siyasi tarihine ait önemli belgeleri de inceleme şansı yakalıyor. Yılın her günü ziyarete açık olan müzede 6 milyon 400 bin civarında materyal sergileniyor.

Müze Müdürü Osman Siviloğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, müzenin 17 bin metrekare açık, 6 bin metrekare kapalı alanda bulunan Süleyman Demirel Külliyesi’nde yer aldığını söyledi.

Müzenin topluma verilmek istenen 2 mesajdan dolayı İslamköy’de yapıldığını ifade eden Siviloğlu, şöyle konuştu:

“Rahmetli Demirel devlet memurluğuna Ankara’da başladı. Ölünceye kadar 6 milyon 400 bin dolayında materyal biriktirmiş. Ankara’da çeşitli yerlerde bunları depolamış, koruyup kollamış. Burası da yapılınca materyaller burada sergilenmeye başlandı. Demirel, 1949 yıllarında göreve başladı. 1950 yılları başında Türkiye nasıl bir devletti? Nesi vardı? Nesi yoktu? Bu müze onu anlatıyor. 1950’den itibaren bugüne kadar Türkiye Cumhuriyeti Devleti nasıl bir gelişme ve değişim gösterdi? Onu gösterebilmek için yapılmış bir müze. Müzemizin verdiği ikinci mesaj ise Demirellerin doğdukları, büyüdükleri ev. Baba ocağı. O da müzeye dönüştürüldü. O müze ev, orijinal baba evi, köy evi. Kerpiçten yapılmış bir ev. Müzemiz o müze ev aracılığıyla şöyle bir mesaj veriyor: Türkiye Cumhuriyeti eğer demokratik sistemle yönetilmeseydi böyle bir köyden, kerpiç evde dünyaya gelip başbakan, cumhurbaşkanı olması mümkün değildi.”

Siviloğlu, 17 Haziran 2015’te vefat eden Demirel’in müzenin yapım aşamasında incelemelerde bulunduğu, müze oluşturulurken Demirel’in onay ve taleplerinin dikkate alındığını dile getirdi.

Müzenin objeleri sergilemek dışında bir felsefesi olduğuna dikkati çeken Siviloğlu, “Müzede Türkiye’nin çatlamış topraklardan bugün nasıl yeşile döndüğünü, okuma oranlarının düşük durumdan bugün yüzde 95’lere nasıl geldiğini, karanlıktan aydınlığa nasıl geçtiğini, bu refah düzeyine nasıl ulaştığını anlatmaktadır.” diye konuştu.

9 kubbe, 9. Cumhurbaşkanını simgeliyor

Müzede Demirel’in icraatlarını gösteren belgelerin de sergilendiğini aktararak yapının mimarisinde bulunan 9 kubbenin 9. Cumhurbaşkanını ifade ettiğini vurguladı.

Siviloğlu, şunları söyledi:

“Müzedeki 6 milyon 400 bin dolayında materyalden 8 bini Demirel’e yurt içi ve yurt dışında hediye edilen eşyalar. Onlar sergileniyor. 4 bin kadar tablo hediye edilmiş. Onların bir kısmı sergileniyor. 126 bin fotoğraf biriktirmiş. O fotoğraflar duvarlarda asılı. Onlar Türkiye’nin değişimini ve gelişimini anlatıyor. 6 bin kadar teyp ve video kaset biriktirmiş. Onlarla araştırmacılara sözlü ve görüntülü destek sağlanmaktadır. 550 kadar giyim kuşam malzemesi var. 3 önemli koleksiyon daha var müzemizde. Süleyman Demirel’in özel kütüphanesi. 46 bin kitap biriktirmiş. Onlar kütüphanede hazır durumda ve okuyuculara, araştırmacılara sunuluyor. 42 bin Türkçe ve yabancı dillerde dergi ile gazetelerden oluşan yayınlarımız var. Klasörler koleksiyonu var. Sayın Demirel, yıllarca doküman ve belge biriktirmiş. 10 bin klasör içerisinde tasnif edilmiş 6 milyon belge mevcut. Gazete kupürleri, makaleler, konuşma metinleri, kendisine gelen şikayet ve dilek mektupları, toplantı tutanakları var.”

Ziyaretçilerden duygu yüklü mesajlar

Türkiye’nin her tarafından müzeyi görmek için gelenler olduğuna dikkati çeken Siviloğlu, ziyaretçilerin anı defterine duygu yüklü mesajlar yazdığını kaydetti.

Siviloğlu, “Müzemizi açıldığından bu yana 220 bin kişi gezmiş durumda. Bu sayı çok önemli bir sayıdır. Gelen misafirlerimiz hayran kalıyor müzeye. Müzemiz 365 gün açık.” dedi.

Etiketler: /

Pompeo’dan “Kaşıkçı” açıklaması
WASHINGTON ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, ABD Başkanı Donald Trump’a, “Cemal Kaşıkçı soruşturması konusunda ABD’nin Suudi Arabistan’a birkaç gün daha...
Meteorolojiden sağanak uyarısı
Türkiye genelinde havanın yarın yer yer çok bulutlu olması, bazı bölgelerde sağanak ve gök gürültülü sağanak görülmesi bekleniyor.
Metro, Kurtköy’e uzatılacak
Metro, Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan Kurtköy'e uzatılacak
Üç bin restoranttan enflasyona karşı indirim
TÜRES Genel Başkanı Ramazan Bingöl, "Bugün itibariyle 110 civarında üyemizin 3 bin civarında şubesinde yüzde 10 ile yüzde 30 arasında...
TSK, Münbiç’te 62’nci devriye görevinde
Türk Silahlı Kuvvetleri, Fırat Kalkanı harekat alanı ile Münbiç arasında kalan hatta ABD Silahlı Kuvvetleri ile 62'nci devriye görevini icra...
Soruşturma uluslararası hukuka göre yürütülmekte
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yaptığı açıklamada, "(Cemal Kaşıkçı) Soruşturma uluslararası hukuk ve sözleşme hükümlerine riayet edilerek tüm boyutlarıyla yürütülmektedir." denildi.
Üretmediğimiz her teknoloji geleceğimizi ipotek altına alıyor
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "Biliyoruz ki milli olarak üretmediğimiz her teknoloji geleceğimizi ipotek altına almaktadır." dedi.
Hollanda’dan Suudi Arabistan kararı
Hollanda Maliye Bakanı Wopke Hoekstra, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın himayesinde 23-25 Ekim'de Riyad'da düzenlenecek yatırım konferansına katılmayacağını...
Irak’ın kuzeyine hava harekatı
Zap ve Avaşin-Basyan bölgelerine düzenlenen harekatta bölücü terör örgütüne ait sığınak, barınak, silah ve mühimmat depoları imha edildi.
Dev yatırım yarın açılıyor
SOCAR Türkiye tarafından inşa edilen STAR Rafinerisi'nin açılış töreni, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın himayesinde yarın İzmir-Aliağa'da gerçekleştirilecek.
Moldova’nın toprak bütünlüğü bizim için hayati önemde
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Moldova'nın toprak bütünlüğü bizim için hayati öneme sahiptir. Bizim görmek istediğimiz Gagauzya'nın Moldova ile omuz omuza kalkınma çabalarını...
İş gücüne katılım oranı en yüksek seviyeye ulaştı
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk, "İş gücüne katılım oranımız yüzde 54 ile bugüne kadar olan en yüksek seviyeye...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
Şehit Teğmen Caner GÖNYELİ 2018 Arama Kurtarma Tatbikatı

Şehit Teğmen Caner GÖNYELİ-2018 Arama Kurtarma Tatbikatı, Doğu Akdeniz'de, Gazimağusa açıklarında, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti toprakları ve kara suları ile...

Kapat