$ DOLAR → Alış: 5,26 / Satış: 5,28
€ EURO → Alış: 5,93 / Satış: 5,95

SON DAKİKA:

‘Gençlerimizi doğru mesleklere yönlendirmenin gayretindeyiz’

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk, “İşgücü Piyasası Araştırması ile sektörlerin talep ettiği meslekleri ve becerileri ortaya çıkarmak istiyoruz. Gençlerimizi doğru mesleklere yönlendirmenin gayretindeyiz.” dedi.

‘Gençlerimizi doğru mesleklere yönlendirmenin gayretindeyiz’
  • 14.11.2018
  • 126 kez okundu

ANKARA

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, bir otelde düzenlenen Türkiye İşgücü Piyasası Araştırması Değerlendirme Toplantısı’nda, yürütülen çalışmalarla Türkiye’de istihdamın artma, işsizliğin ise azalma eğiliminde olduğunu belirtti.

İşsizlikle mücadele kapsamındaki çalışmaların en önemlisinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde başlatılan Milli İstihdam Seferberliği olduğunu ifade eden Selçuk, Milli İstihdam Seferberliğiyle bir yılda yaklaşık 1,5 milyon kişinin istihdamının sağlandığını bildirdi.

İşgücü piyasasının en önemli sorunlarından birinin arz ve talep uyumsuzluğu olduğunu ifade eden Selçuk, şunları kaydetti:

“İŞKUR tarafından yapılan İşgücü Piyasası Araştırması ile sektörlerin talep ettiği meslekleri ve becerileri ortaya çıkarmak istiyoruz. Bunun yanında gençlerimizi doğru mesleklere yönlendirmenin gayretindeyiz. Vatandaşlarımızı aktif iş gücü programlarından yararlandırarak, mesleksizlik ve vasıfsızlık sorunuyla mücadele ettik. Bu kapsamda, bu yılın 10 aylık bölümünde yaklaşık 409 bin vatandaşımız, mesleki eğitim kurslarımızdan, işbaşı ve girişimcilik eğitim programlarımızdan yararlandı. Bu programlarımızla iş gücünü hem bugünün hem de geleceğin mesleklerine hazırlanmanın yanında işverenler ile nitelikli çalışanları kavuşturmayı amaçlıyoruz.”

Selçuk, etkili ve sürdürülebilir politikaların oluşturulabilmesi için sağlıklı verilerin varlığının önemine dikkati çekerek, “Türkiye İşgücü Piyasası Araştırması da hem çalışma hayatında hem de nitelikli iş gücüne kavuşulmasında büyük bir değere sahip.” diye konuştu.

İŞKUR’un iş gücü piyasasında arz ve talep arasındaki uyumu sağlamak için İşgücü Piyasası Araştırmasını periyodik olarak sürdürdüğünü vurgulayan Selçuk, bu çalışmanın, Avrupa’da da değerli ve kapsamlı bulunan çalışmalardan biri olduğunu söyledi.

“Geleceğin mesleklerine yönelik çalışmalar yürütüyoruz”

İŞKUR Genel Müdür Vekili Cafer Uzunkaya da toplantının çok önemli çıktılarının olacağını belirterek, araştırmanın, Türkiye İşgücü Piyasası Araştırması Kurumlarında çalışan iş ve meslek danışmaları tarafından 90 bin iş yerinde yapıldığını vurguladı.

Araştırmanın, Türkiye’de hangi ilde, sektörlerde ve mesleklerde ne kadar ihtiyacın olduğunu kendilerine gösterdiğini dile getiren Uzunkaya, “Biz, sadece bugünü kurtarma ve yönetmenin derdinde değiliz. İŞKUR olarak, geleceğin istihdam politikalarını da belirleyip, geleceğin mesleklerine yönelik çalışmalar yürütüyoruz.” dedi.

Etiketler: / / /

Bakan Koca: 2 yıldan az cezalarda mahkumiyetle ilgili çalışma var
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Valilik ziyaretinin ardından Eskişehir Şehir Hastanesi'nde düzenlenen ambulans teslim törenine katıldı.
Altınözü’nde 82 kaçak göçmen yakalandı
HATAY’ın Altınözü ilçesinde Türkiye'ye kaçak yollardan girdiği tespit edilen 82 Suriyeli kaçak göçmen yakalandı.
Eğitim çalışanlarından ‘hazırlık ödeneği’ talebi
Tüm Eğitim Çalışanları Sendikası (TEÇ-SEN) Sivas Şubesi üyeleri okullardaki eğitim çalışanı açığının giderilmesi ve eğitim- öğretime hazırlık ödeneğinin herkesi kapsayacak...
Bahçelievler’de site çökme riski nedeniyle boşaltılıyor
BAHÇELİEVLER'de 11 katlı bir site riskli olduğu gerekçesiyle belediye ekipleri tarafından boşaltılıyor.
Okullarda müze farkındalığını artıracağız
MİLLİ Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, müzelerin eğitimde hayati öneme sahip olduğunu belirterek, ''Bazı seçmeli dersler koyarak müzecilikle ilgili okullarımızda çocuklarımızın...
Niğde’den tanzime günlük 100 ton patates gidiyor
NİĞDE Ziraat Odası Başkanı Veli Kenar, Niğde’den tanzim satış noktalarına günlük 100 ton patates gittiğini söyledi.
Ceylanpınar sınırına askeri sevkiyat
SURİYE sınırındaki Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesine askeri araç sevkiyatı yapıldı.
‘1’inci Yaşlılık Şurası’ 20 Şubat’ta yapılacak
AİLE, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 20 Şubat'ta '1'inci Yaşlılık Şûrası gerçekleştirileceğini duyurdu.
İmamoğlu’ndan TÜSİAD’a ziyaret
CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu, TÜSİAD'ı ziyaret etti.
Milas’ta maden ocağında göçük: 3 işçi enkaz altında
Muğla'nın Milas ilçesinde, feldspat madeni çıkarılan ocakta göçük meydana geldi, 4 işçi enkaz altında kaldı. İşçilerden 1'i ağır yaralı olarak...
Kartal’da riskli binaların tahliyesi sürüyor
İSTANBUL (DHA) KARTAL’da çöken 21 kişinin hayatını kaybettiği, 14 kişinin yaralandığı Yeşilyurt Apartmanı’nın çevresinde riskli yapı olarak tespit edilen binalarda tahliye...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
İsrail Savunma Bakanından istifa kararı

İsrail Savunma Bakanı Avigdor Liberman'ın görevinden istifa etmeye karar verdiği bildirildi.

Kapat