$ DOLAR → Alış: 6,06 / Satış: 6,09
€ EURO → Alış: 6,78 / Satış: 6,81

SON DAKİKA:

İkiz Babası

Emine YILDIZGİL
Emine YILDIZGİL
  • 30.09.2018
  • 435 kez okundu

Baba, sadece anneyi yaşamsal ihtiyaçlar açısından destekleyen kişi değil, bebeğin her türlü gelişiminde aktif olarak yer alan kişidir. Başta şartların dayatmasıyla oluşan bu değişime artık pek çok baba gönüllü olarak katılmaktadır.

Bekleme süreci sıkıntılıdır. Zor geçen gebelik evde ki dengeleri bozmuştur ve zannedilir ki doğum yapınca süreç tekrar normale dönecek. Ancak öyle olmaz. İkiz gebelik erken doğumu da beraberinde getirir. Olası erken doğumun getirdiği risk kontrolleri, varsa sorunların nasıl giderileceği düşünülür ve nihayetinde bebekler eve getirilir. Kucaklarken incitmekten korktuğunuz minicik bedenlere bakarak telaşlanmanız pek tabiidir. Endişenizi atlattıktan sonra en yorucu süreç başlar.

Evde bebek bakımı ve rutin işlerle zaman öyle hızlı geçer ki geçip giden süreci atlattığınıza nasıl dayandığınıza şaşıp kalırsınız. Bebeklerinizin beslenme programını ihtiyaçlarını anne belirler, baba bunu desteklemeye çalışmalıdır.

Bebekle birlikte geçirilen zaman bakımına katkı yapmak değil, ilişkinin önemli bir parçası olmak için uğraşmak anlamını taşımaktadır. Alt değiştirmek, beslenmesine, uykuya geçişine yardım etmek, babayı anne kadar önemli bir duygusal etkileşim aracı kılmaktadır. İkiz bebekleri olan bir ailede babanın önemli bir rolü vardır. Ebeveynler bebeklerini hastaneden eve getirdiğinde babanın yardım edeceği görevler hakkında konuşmalıdırlar. Bazıları barizdir birçoğu da değil. Mesela ev işleri, yemek yapmak, çamaşır yıkamak gibi. Gece mesaisi gün boyu yorulan anne için dinlenme zamanı olması açısından ekstra önemlidir.

İkizlerin eve gelmesiyle yardıma gelen anneanne/babaanne teyze/hala desteği ve ziyaretler bir süre sonra seyrelir. Karı koca anlar ki bu çocuklar büyüyecektir ve işin tamamı onların üzerindedir ve anneye her zaman profesyonel destek sağlayacak olan babadır. Babanın anlayışı toleranslı yaklaşımı ve çocukların sevgisi anneyi ve ailenizi toparlayacaktır. Babaya düşen görev anneyi ve bebeklerini sevgi ile kucaklamaktır.

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Endonezya mesajı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kardeş Endonezya halkının başı sağ olsun. Türkiye, Endonezya'nın yaralarının sarılması için her türlü yardımı sağlamaya hazırdır." dedi.

Kapat