Çocuklarımızın yaşlarına göre ilgi alanlarını incelemeye bugün de devam edeceğim.
14-16 Yaş Grubu
a. Bu çağda genç, gezmek, görmek, birçok şeyin niteliğini öğrenmek ister. Soyut yani gözle görülemeyen ve elle tutulamayan konulara ilgileri artar. Genç kendine göre dünya görüşü edinir. Mensubiyet duygusu gelişir. Bundan dolayı gençlik teşkilatlarına ve ideolojik konulara ilgi duyar. Bilgiçlik ve kahramanlık duyguları son derece gelişir.
b. En az büyükler kadar dinlenmeye ihtiyaç hissederler.
c. Erkek çocuk güçlü olmak ister. Fakat sağlığı için ana babasının yaptığı uyarmalara kızar.
d. Fiziki gelişimleri biraz duraklama gösterir.
e. Bedeni güzelliklerine büyük önem verirler. Zayıf ve şişman çocuklar büyük huzursuzluk içindedirler. Devamlı alay edilme korkusu içindedirler. Bu duygu onlarda sinirlilik hâlleri meydana getirebilir.
f. Giyim ve kuşama büyük önem verirler.
g. Aile otoritesini baskı olarak kabul ederler. Bağımsız olma eğilimi güçlüdür. Herhangi bir meselede ana ve babasına danışmak istemez. Aile içi çatışma başlar. Baba veya anne sert ise çocuk daha çok karşı koyar.
h. Genç yetişkinlerin elde ettiği imtiyazları ve imkânları ister. Bunlara ilgi duyar, ama bu imtiyazların gerektirdiği sorumluluklardan kaçar, bunları kabul etmez.
i. Ailesi ile ne kadar çatışırsa çatışsın yine de aile içinde korunmak ister. Devamlı bu korunma duygularını hissetmek arzusundadır. “Kimse beni anlamıyor.” der. Kendisini anladığını zannettiği bir adam karşısına çıkarsa onu büyük bir dikkatle dinler.
k. Akranlarına çok önem verir. Onlara benzemeye çalışır.
l. Duyguları çok çabuk değişir. Derin ümitleri ve korkuları vardır. Nefsine güvenini tamamen kaybeder. Çevresini tenkit etmeye başlar.
m. Hayalci olurlar. Zengin, güzel ve güçlü olmak isterler. Şiire ve sanata ilgileri artar. Bu çağda gizli kabiliyetlerini fark ederek onu yönlendirebiliriz.
n. Bulunduğu toplumun ahlak prensiplerini ve nezaket kurallarını kavramaya başlar.
o. Hafızaları güçlüdür.
p. Sosyal olaylara karşı ilgi başlar. Toplumun birçok meselesini araştırmak, çözüm yolu bulmak ister.
r. Toplumdan etkilendiğini fark ederek kendisi de toplumu etkilemeğe çalışır. Etkisini görmek ister. Bunu için yeni kimselerle tanışmaktan zevk duyar.
s. Kafasında meslek seçimi ve evlilik problemleri doğar. Bunlar hakkında olumlu tavırlar ortaya koyar.
t. Sağlıklı olmaya ve iyi beslenmeye önem verir.
u. Bu yaşlarda kendi ekonomik bağımsızlıklarını kazanma eğilimi içindedirler. Kendilerine çalışma imkânı verilmesi durumunda, para kazanarak bir kısım ihtiyaçlarını temin edebileceklerdir ki bu durum onların daha sağlıklı bir ruh hali içine girmelerine yardımcı olacaktır.
v. Şahsi merakları vardır. Bunlarla uğraşır, bunlara vakit ayırırlar.
y. Güçlü okuma istekleri vardır. Harp, keşifler gibi konular bilhassa erkekleri cezbeder. Okuma isteklerinden faydalanılarak faydalı yayınlara yönlendirilebilirler.
x. Tek arkadaş edinme eğilimleri artar. Bu arkadaş kendilerini en iyi anlayabilecek kişidir.
z. Gittikçe beden kuvveti isteyen oyunlardan zevk alırlar.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.