$ DOLAR → Alış: 6,12 / Satış: 6,15
€ EURO → Alış: 6,82 / Satış: 6,85

SON DAKİKA:

HİBUSKUS BİTKİSİNİN MUCİZEVİ FAYDALARI

Neslihan Baykal YAKIŞAN
Neslihan Baykal YAKIŞAN
  • 09.11.2018
  • 307 kez okunduHibiskus Bitkisi


Bitkilerin ve organik besinlerin hayatımızdaki önemi her geçen gün daha da artmaktadır. Günlük yaşamımızda fiziksel ve ruhsal olarak bazı tedavileri desteklemek amacıyla şifalı bitkilerin kullanımı artmıştır. Hibiskus, Latince bir kelime olup “vücut ferahlatan, şifa veren” anlamına gelmektedir. Hibuskus, genellikle sıcak kesimlerde yetişen güle benzeyen bir bitkidir. Hibiskus bitkisi içeriğinde bulundurduğu yoğun magnezyum, malik asit, demir ve C vitamini bakımından oldukça zengin bir bitkidir. Rahatlatıcı özelliği ve bir çok hastalığa şifa olan özelliği sayesinde yüzlerce yıldır tercih edilen bir bitki haline gelmiştir. Hibiskusun anavatanı, Orta ve Güney Amerika, Karayip adalarıdır. Ancak günümüzde hemen hemen her yerde yetiştirilmektedir.
Hibiskus bitkisi içeriğinde bulundurduğu yoğun magnezyum, malik asit, demir ve C vitamini bakımından oldukça zengin bir bitkidir. Rahatlatıcı özelliği ve bir çok hastalığa şifa olan özelliği sayesinde yüzlerce yıldır tercih edilen bir bitki haline gelmiştir. Hibikus bitkisi çay haline getirilerek tüketilen doğal bir antibiyoktiktir.


Journal of Alternative and Complementary Medicine” adlı yayınlanan araştırmaya göre günde 1 ay boyunca günde 2 bardak hibiskus çayı içenlerin toplam kolesterol, LDL (kötü kolesterol) ve trigliserit düzeylerinde önemli azalmalar tespit edilmiş olup Aynı kişilerde HDL (iyi kolesterol) seviyesinde yükselme belirlenmiştir.HİBİSKUS ÇAYININ FAYDALARI* Kan damarlarını güçlendirir.

* Yüksek kolesterolü düşürür.

* Yüksek kan basıncını düzene sokar.

* Vücudu aşırı yağlanmaya karşı temizler.

* Bağırsakları temizler.

* Karaciğeri korur.

* Diyabet hastalığı ile savaşır.

* Sindirim sistemini güçlendirir.

* Bağırsak parazitlerinden kurtarır.

* Yüksek tansiyonu düşürür.

* Kalbe iyi gelir.

* Bağışıklık sistemini güçlendirir.

* Böbrek taşlarını ve tuzlarını eritir.

* Adet döneminde oluşan krampları önler.

* Depresyonu yatıştırmada etkilidir.

* Ölü hücreleri yeniler.

* İltihaplanmaya karşıtı ve anti bakteriyel özelliklere sahiptir.

* Soğuk algınlığına iyi gelir.

* Grip ve öksürükte nefes açıcı özelliği vardır.

* Cilt tonunu eşitler. 

* C vitamini açısından oldukça zengindir.

* Akciğer Kanser hastalığına karşı direnç göstermektedir.

* Kilo verme sürecine yardımcı özelliği vardır.HİBİSKUS ÇAYI HAZIRLANIŞIHibiskus çayı, kurutulmuş hibiskus çiçeğinden elde edilen yapımı oldukça kolay bir içecektir.
2 çay kaşığı kuru hibiskus çayı bir bardak su içerisinde 3-5 dakika kaynayarak demlenir. Çayın rengi açık kırmızı olacaktır. Daha sonra süzerek sıcak veya soğuk içilir. Dilerseniz tatlandırmak için içerisine bal ekleyebilirsiniz. Daha lezzetli bir tat almak için çay içerisine tarçın ve limon da ilave edebilirsiniz.HİBİSKUS ÇAYININ FAYDALARIHibiskus çayı yüksek oranda demir mineralini içerir. Demir minerali sayesinde vücuttaki demir eksikliği ve kansızlığa iyi gelebilir. Kansızlık ve demir eksikliği yaşayan kişiler kilo vermekte zorlanırlar. Hibiskus çayı sayesinde vücuttaki demir eksikliği giderilir ve kilo verme sürecini destekler. Aynı zamanda içeriğindeki C vitamini sayesinde vücutta yağ yakımını hızlandırarak da zayıflamaya yardım eder.

Sindirimi kolaylaştırmasıyla da vücuttaki ödemi atar, şişkinlik gidericidir. Vücuttaki ödem ve şişkinliğin atılması ile zayıflaya destek olur.HİBİSKUS ÇAYININ ZARARLARIHamile olan kişiler hibiskus çayı tüketmekten kaçınmalıdır; hibiskus çayı vücuttaki östrojen seviyesini düşürmektedir, bazı durumlarda düşüğe de neden olabilmektedir.

Hibiskus çayı yüksek kan basıncını düşürmektedir; bu nedenle düşük kan basıncına sahip olan kişiler bu çayı tüketmeye dikkat etmelidir. Ayrıca hipotansiyon sorunu olan kişiler de bu çayı tüketmemelidir.


Bitkilerden hazırlanan çaylar bazı insanlarda alerjik reaksiyonların gözlemlenmesine neden olabilmektedir. Eğer çayı tükettikten sonra deride döküntü ya da ani kaşıntı hissederseniz hemen hibiskus çayını içmeyi durdurun ve bir doktora danışın.

Hibiskus çayı kaslarda ve vücutta gevşemeyi sağladığı için bazı kişilerde sersemleme ve tembellik gibi semptomların gözlemlenmesine neden olabilmektedir. Eğer böyle hissediyorsanız hibiskus çayını tüketmekten kaçının.HIBISKUS ÇAYININ TÜKETEMEYEN KİŞİLER• Hamile ve emzirme dönemindeki kadınlara hibiskus çayı önerilmemektedir,

• Demir emilimini engellediği için anemi hastaları hibiskus kullanmamalıdır,

• Guatr ve tiroid şikayeti olanların kullanmaması gerekir,

• Düşük tansiyonu olan kişiler için tavsiye edilmez,

• Çayı içtikten sonra alerjik reaksiyon gösterenler hibiskus bitkisinden sakınmalıdır.Sağlıklı Günler….Neslihan Baykal Yakışan

Sağlıklı Yaşam Koçu

nunmora.com
[email protected]

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
Fenerbahçe avantaj yakaladı

Kapat