$ DOLAR → Alış: 3,91 / Satış: 3,92
€ EURO → Alış: 4,82 / Satış: 4,84

SON DAKİKA:

İranlı tekstil yatırımcıları Van’a geldi

İranlı tekstil yatırımcıları, Türkiye ile İran arasındaki tekstil işbirliğini geliştirmek amacıyla Doğu Anadolu Kalkınma Ajansınca düzenlenen “TRB 2 Bölgesi-İranlı Tekstil Yatırımcılar Toplantısı”na katılmak üzere Van’a geldi.

İranlı tekstil yatırımcıları Van’a geldi
  • 22.11.2017
  • 190 kez okundu

VAN

İranlı tekstil yatırımcıları, Türkiye ile İran arasındaki tekstil işbirliğini geliştirmek amacıyla Doğu Anadolu Kalkınma Ajansınca (DAKA) düzenlenen “TRB 2 Bölgesi-İranlı Tekstil Yatırımcılar Toplantısı”na katılmak üzere Van’a geldi.

DAKA Uzmanı ve İran Masası Sorumlusu Oğuz Tuncay Görür ve DAKA Uzmanı Hülya Eski tarafından Saray ilçesindeki Kapıköy Sınır Kapısı’nda karşılanan İranlı heyete, kapıda yapılan çalışmalar hakkında bilgi verildi.

İran-Türkiye İş Konseyi Eş Başkanı ve İran-Tebriz Ticaret Odası Temsilciler Kurulu Üyesi Rıza Kami, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tekstil konusunun hem Türkiye hem de İran için önemli olduğunu söyledi.

Amaçlarının iki ülkenin ortak iş yapmalarını sağlamak olduğunu anlatan Kami, “İki ülke de tekstil konusunda önemli potansiyele sahip. Bizim bunu millet ve özel firmalar arasında geliştirmemiz lazım. Bizim ticaret hacmimiz daha çok enerji üzerine. 2 ülke iş birliği halinde çalışarak üçüncü bölgelere ürün göndermeyi sağlamamız gerekiyor.” dedi.

Urumiye Ticaret Odası Genel Sekreteri Ebrahim Haghjou ise iki ülkenin karşılıklı yatırımlar yapmak için çalışacaklarını ifade ederek “İki ülkenin cumhurbaşkanı 30 milyar dolarlık ticaret anlaşması yapmışlar. Biz de bu anlaşma doğrultusunda hedefe ulaşmaya çalışıyoruz.” diye konuştu.

Haghjou, İran’ın Türkiye ile 400 yılı aşkın bir süredir kardeşçe yaşadığını belirterek bu kardeşliğin devam etmesi temennisinde bulundu.

İran heyetinde İran-Türkiye İş Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi Vehid Hüseyni Pür Şad, Tebriz Ticaret, Sanayi, Maden ve Tarım Odası Temsilcisi Mecid Şeh Zade, Batı Azerbaycan Sanayi, Maden ve Ticaret Organizasyon Grubu Planlama ve Yatırım Bölümü Müdürü Seifali Zarbi, Urmiye Üniversitesi Tekstil Bölümü Başkanı Doç. Dr. Mir Said Hesarian, Urmiye Maliye Müdürlüğü Temsilcisi Habip Turbati, Tebriz Elbise ve Tekstil Ürünleri Satıcılar Derneği Başkanı Ali Abedini ve Urumiye ile Tebriz’den 23 iş adamı bulunuyor.

DAKA tarafından bölgede gelişen tekstil sektörünü İran pazarına tanıtmak ve tekstil sektöründe iki ülke arasında işbirliğini geliştirmek amacıyla düzenlenen “TRB 2 Bölgesi-İranlı Tekstil Yatırımcılar Toplantısı”na katılmak üzere kente gelen heyet, yarın tekstil yatırımcıları, kamu ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ile görüşecek.

24 Kasım’da Bitlis ve Muş’ta temaslarda bulunacak heyet, 25 Kasım’da Türkiye’den ayrılacak.

Etiketler: / / /‘Bir gece ansızın gelebiliriz’ sözü her yer için geçerli
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: 'Bir gece ansızın gelebiliriz' sözü her yer için geçerli
Türkiye ile Nijerya ilişkileri Osmanlı Devleti’ne dayanıyor
Nijeryalı akademisyen Dr. Muhammed: Türkiye ile Nijerya ilişkileri Osmanlı Devleti'ne dayanıyor
Çiftlik Bank’ın kurucusu kırmızı bültenle aranacak
Adalet Bakanı Gül, Çiftlik Bank'ın kurucusu Mehmet Aydın'la ilgili, "Bu kişiyle ilgili kaçtıysa da başka bir şey olduysa da kırmızı...
Savunma sanayisi ihalelerinde düzenleme
Savunma projelerinde SSM'nin tabi olduğu usul ve esaslar, Müsteşarlığın sermayesinin yarısından fazlasında sahipliğinin bulunduğu kuruluş ve işletmeleri de kapsayacak.
Kamu bilişimcileri ‘siber güvenliği’ tartışacak
Kamu Bilişimcileri Derneği tarafından düzenlenecek Kamu Siber Güvenlik Zirvesi'nde kamuda siber saldırılara ilişkin zafiyetler ele alınacak, siber güvenliğin sağlanmasına ilişkin...
TSK’ya 8 yeni SİHA
Türk Silahlı Kuvvetlerinin envanteri, yeni silahlı insansız hava araçlarıyla güçlendi.
Türkiye ve Katar’ın ‘siber güvenlik’ iş birliği güçleniyor
TÜBİTAK ve Katar Ulusal Araştırma Fonu, kritik altyapıların korunmasını ve siber tehditlere karşı güçlendirilmesini amaçlayan 2 araştırma ve teknoloji geliştirme...
Dünyada 2 milyar insan ‘kirli’ su içiyor
Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, 2 milyar insan içme suyu olarak kirli suları kullanmak zorunda kalıyor.
‘1 yıl yağış olmasa bile İstanbul’un su sıkıntısı yok’
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Uysal, İstanbul barajlarında doluluk oranının yüzde 90'lar seviyesine ulaştığını belirterek, "Yaklaşık bir yıl yağış olmasa bile...
Son süreçte yaşadıklarımız tezgahın boyutlarını gösterdi
Cumhurbaşkanı Erdoğan "Son süreçte yaşadığımız her tecrübe her başarı, indirdiğimiz her maske, ülkemize kurulan tezgahın boyutlarını da gözler önüne sermiştir....
Mehmetçiğin kıyafeti sıkı denetimden geçiriliyor
Askerlerin giydiği kıyafetler ile kullandığı malzemeler laboratuvarlarda, kimyasal, fiziksel ve performans testlerden geçirilerek sıkı denetime tabi tutuluyor.
İşçiler iş bırakınca sokakları belediye başkanı ile personel temizledi
Hatay'ın Dörtyol ilçesinde temizlik işlerini yürüten yüklenici firmanın belediyeden alacağı olduğunu iddia ederek işçilerini çekmesi üzerine belediye başkanı ve belediye...
AŞTİ ve ANKAPARK’ın geleceği belli oldu
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Tuna, AŞTİ'nin bulunduğu yerde devam etmesi durumunun söz konusu olduğunu, ANKAPARK'ın tamamlanması için de çalışmaları yürüttüklerini...
Türkiye ihracatının en değerli ürünü ‘mücevher’
Türkiye'nin 2017 yılı ihracatında kilogram değeri bakımından en değerli ürün mücevher oldu.
ABD’nin Kudüs kararından bu yana 562 Filistinli çocuk gözaltına alındı
İsrail güçlerinin, ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanıması ve Tel Aviv'deki Büyükelçiliği kutsal kente taşıma kararından bu...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
Fırtına balık tezgahlarını boş bıraktı

Karadeniz'de iki gündür etkisini sürdüren olumsuz hava koşulları nedeniyle balıkçılar denize açılamayınca balık tezgahları boş kaldı.

Kapat