$ DOLAR → Alış: 3,93 / Satış: 3,95
€ EURO → Alış: 4,83 / Satış: 4,85

SON DAKİKA:

Trabzon’dan 18,4 milyon dolarlık balık yağı ve unu ihraç edildi

Trabzon’dan bu yılın iki aylık döneminde 4 bin 924 ton balık yağı ile 5 bin 134 ton balık unu ihraç edilerek 18 milyon 444 bin doları aşkın gelir sağlandı.

Trabzon’dan 18,4 milyon dolarlık balık yağı ve unu ihraç edildi
  • 04.03.2018
  • 66 kez okundu

TRABZON

Trabzon’dan bu yılın ocak-şubat döneminde 4 bin 924 ton balık yağı ile 5 bin 134 ton balık unu ihraç edilerek, karşılığında 18 milyon 444 bin 757 dolar gelir sağlandı.

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Hamdi Gürdoğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yılın iki aylık döneminde en fazla balık yağı ihraç edilen ülkeler arasında ilk 5 sırada Danimarka, Fas, İngiltere, Gürcistan ve Irak’ın yer aldığını söyledi.

İhracatın 3 bin 900 tonunun Danimarka’ya gerçekleştirildiğini belirten Gürdoğan, “Fas’a 999 ton, İngiltere’ye 22 ton balık yağı ihraç edildi. Balık yağı ihraç ettiğimiz ülkeler arasında Gürcistan, Irak, Amerika ve Ürdün de yer alıyor.” dedi.

Gürdoğan, Danimarka’ya gerçekleştirilen ihracattan 7 milyon 995 bin 410 dolar gelir elde edildiğini vurgulayarak, “Fas’tan 2 milyon 431 bin 102, İngiltere’den 48 bin 807, Gürcistan’dan 3 bin 636 dolar gelir sağlandı. Irak, Amerika ve Ürdün’den ise toplam 2 bin 101 dolar gelir elde edildi. Bu ülkelere yapılan ihracattan elde edilen gelir toplam 10 milyon 481 bin 56 dolar olarak gerçekleşti.” diye konuştu.

Geçen yılın aynı döneminde İngiltere, Gürcistan, Irak, Peru, Norveç, Kolombiya ve Şili’ye balık yağı ihraç edildiğini anımsatan Gürdoğan, “Bu ülkelere bin 339 ton balık yağı ihraç edilerek karşılığında 2 milyon 965 bin 972 dolar gelir elde edilmişti. Veriler, bu yılın iki aylık döneminde balık yağı ihracatından geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 253 daha fazla gelir elde ettiğimizi gösteriyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Balık unundan 7,9 milyon dolar gelir
Gürdoğan, balık unu ihracatında da geçen yılın ocak-şubat dönemine göre ciddi artış yaşandığına dikkati çekti.

Geçen yılın iki aylık döneminde sadece İsrail’e 123 ton balık unu ihraç edilerek karşılığında 230 bin 234 dolar gelir temin edildiğini belirten Gürdoğan, şöyle devam etti:

“Bu yılın aynı döneminde ise Vietnam, Danimarka ve İsrail’e ihracat gerçekleştirildi. Üç ülkeye 5 bin 134 ton balık unu ihraç edilerek karşılığında 7 milyon 963 bin 701 dolar elde edildi. İhracatın 4 bin 29 tonluk bölümü, 6 milyon 346 bin 604 dolar karşılığında Vietnam’a yapıldı. Danimarka’ya gönderilen 980 ton balık unundan ise 1 milyon 407 bin 706 dolar temin edildi. İsrail’e ise 124 ton ürün satılarak 209 bin 391 dolar gelir sağlandı. Trabzon’dan balık yağı ve balık unu ihracatından ocak-şubat döneminde toplam 18 milyon 444 bin 757 dolar gelir sağlandı.”

Gürdoğan, su ürünlerinin işlenmiş yüksek katma değer ihtiva eden ürün olduğunu söyledi.

Sektörde kullanılamayacak durumdaki balıkların işlenerek balık yağına dönüştürüldüğünü dile getiren Gürdoğan, şunları kaydetti:

“Bu balıkların işlenmesiyle elde edilen yağ ve unun ihraç edilmesi sayesinde atık balıklar ekonomiye geri kazandırılıyor. İhracatçılarımız, balık yağını daha ileri derecede katma değerli ürün haline dönüştürmek için Ar-Ge faaliyetlerine önem veriyor. Firmalarımızın gelecek yıllarda bu yönde yapacakları yatırımları sayesinde elde edilecek ürünün kalitesi daha da artacak. Böylece katma değeri yükselecek balık yağından ülkemizin çok daha fazla gelir elde edeceğine inanıyorum.”

Etiketler: / / /İstanbul’da hafriyat kamyonlarına yeni düzenleme
İstanbul Valisi Şahin ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Uysal, hafriyat kamyonlarına yönelik yeni düzenlemeleri açıkladı.
Terör örgütlerini silahlandıranların söz söyleme hakkı yok
Başbakan Yıldırım, "Bölgede terör örgütlerini silahlandıranların, bu örgütleri cesaretlendirenlerin bu konuda Türkiye'ye söz söyleme hakkı yok." dedi.
Ömer Halisdemir’in şehit edilmesi davasında ağırlaştırılmış müebbet talebi
Ömer Halisdemir'in şehit edilmesine ilişkin davada savcı bütün sanıkların ağırlaştırılmış müebbet hapse çarptırılmasını talep etti.
Virgülü koyduk, inşallah şimdi nokta konacak
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Zeytin Dalı Harekatı'na dair, "Virgülü koyduk, inşallah şimdi nokta konacak. Bununla kalmayacağız tabii. Bunun uzantısı var. Onlar da...
Afrin Şehidi Özalkan’ın Telafer vasiyeti yerine getiriliyor
Türkiye'nin Bağdat Büyükelçisi Yıldız, "Projenin yapılması için bir yer tahsis edildi. Önümüzdeki günlerde süratle başlayacağız. Burada şehidimizin isminin yaşatıldığı iyi...
Afrin’de teröristlerin bomba tuzakladığı binada patlama: 11 ölü
Zeytin Dalı Harekatı kapsamında terör örgütü YPG/PKK'dan temizlenen Afrin ilçe merkezindeki 4 katlı binada meydana gelen patlamada 7 sivil ile...
Dünya kayısı başkenti beyaza büründü
Türkiye'deki 17 milyon kayısı ağacından yarısına yakınını barındıran "Dünya kayısı başkenti" Malatya, ilkbaharla birlikte ağaçların bembeyaz çiçekler açmasıyla gelin gibi...
En pahalı il İstanbul
TÜİK, "Bölgesel Satınalma Gücü Paritesi (BSGP) 2017 Araştırması"nın sonuçlarını açıkladı. Türkiye'de geçen yıl fiyat düzeyi endeksi en yüksek bölge İstanbul...
Bir haftada 21 terörist etkisiz hale getirildi
İçişleri Bakanlığından, 12-19 Mart arasında ülke genelinde yürütülen iç güvenlik operasyonlarında 21 teröristin etkisiz hale getirildiği bildirildi.
Dünyada yaşlı nüfusu giderek artıyor
Dünyada 2017 yılı itibarıyla 60 yaş ve üstü 962 milyon kişi yaşıyor. Bu rakamın 2050'de yaklaşık 2,1 milyara ulaşması öngörülüyor.
Afrin Kurtuluş Kongresi’nde alınan kararlar
İşte Gaziantep'te toplanan Afrin Kurtuluş Kongresi’nde alınan kararlar:
Hasan Celal Güzel hayatını kaybetti
Eski bakanlardan Hasan Celal Güzel hayatını kaybetti.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
Yemek kartlarına düzenlemede sona gelindi

Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci, çeşitli tartışmalarla gündeme gelen yemek kartları sorununun çözümü için yapılan çalışmalarda sona gelindiğini bildirdi.

Kapat