$ DOLAR → Alış: 5,26 / Satış: 5,28
€ EURO → Alış: 5,93 / Satış: 5,95

İki Proje İki Aksiyon

Yusuf BALAY
Yusuf BALAY
  • 04.04.2018
  • 498 kez okundu

Sosyal Sorumlulukla İnsana Dokunanlar

Lösev’e Destek-Kardeş Okul

Sevgili Okurlar,

Eğitim dediğimiz de olması gereken sadece akademik değil ; bunların yanı sıra insani eğitim, toplumsal eğitim ve temel davranış olarak nitelendirebileceğimiz bir bütün bir parçayı temsil ediyor.

Biz hep bu anlayışla hareket ediyor ve bu anlayışı benimsemiş birey, kurum, toplulukların çalışmaları hakkında sohbet edip destek olmaktan keyif alıyoruz.

Bu hafta sizlere yukarıda ki belirttiğim eğitim değerlerini benimsemiş Tomurcuk Eğitim Kurumlarının bu ay içerisinde büyük bir özveri ve samimiyetle yaptıkları iki sosyal sorumluluk projesine değineceğim.

Birincisi Türkiye’nin dört bir yanındaki lösemili çocuklarımıza ve ailelerine ücretsiz hizmet veren Lösev’e gerçekleştirmiş oldukları yardım ve ikincisi de Şanlıurfa’da kendilerine edindikleri ‘’Kardeş Okul’’ projelerini içeriklerini sizlere aktaracağım.

Tomurcuk Eğitim Kurumları gözlemlediğim ve aldığım bilgiler doğrultusunda her ay en az bir sosyal sorumluluk projesi gerçekleştirerek öğrencilerimizin toplumsal ve insani eğitim boyutuna bir katkı sağlamak için çalışmalar yürütüyor.Bu çalışmalar kimi zaman hayvan hakları/korunması ile ilgili kimi zaman sağlık sorunları ilgili kimi zamansa yardımla ilgili olmaktadır. Bu sayede öğrenciler akademik eğitimlerinin yanı sıra diğer önemsediğimiz hususlarda da bilinçlenerek topluma faydalı birey haline gelebiliyorlar.

Bu ay ülkemizin önemli kuruluşlarından ve tamamen toplum yararına hizmet vermekte olan LÖSEV’i okullarına davet edip öğrencilerin bilinçlenmesi açısından bir seminer gerçekleştirmişler. Aslında yardım kampanyasına başlamadan önce bunu bir seminerle öğrencilere aktarmakla çok doğru bir hamle yapmışlar.Bu sayede öğrencilerin lösemi hastalığını yakından tanıma ve bu hastalıkla nasıl mücadele edileceği hakkında fikir sahibi olmaları sağlanmış. Ayrıca bu hastalığa yakalanmış kişileri çevrelerinde gördüklerinde psikolojik olarak onlara nasıl yardımcı olmaları gerektiğinin de bilincine varıyorlar. Lösemi tedavisi zor ve maddi olarak zor bir yükümlülüğü olan bir hastalık.Öğrencilerde okullarında bu kişilere destek vermek ve katkı sağlamak amacıyla öğretmenlerinin önderliğinde LÖSEV aracılığıyla yardım toplayarak bir nebze olsun katkı sağlıyorlar. Toplanan gerek maddi gerekse erzak yardımlarını bizzat öğrencilerin elleriyle paketlenip teslim etmek için LÖSEV merkezini kadar gidiyorlar. Bu durumdan hem öğrenciler hem de velilerimiz çok memnun kaldığını gözlemleyebiliyoruz.Duyarlı olmak çok farklı bir duygu emek veren herkese toplum olarak şükran sunmalıyız. Bu toplumda hep birlikte yaşıyoruz. Kimin başına ne zaman neyin geleceğini kimse bilemez. Kişiler daha küçük yaştan bu şekilde yetişirse muasır medeniyet seviyesi dediğimiz toplum seviyesine ulaşabiliriz diye düşünüyorum.

Bu ay uygulanan İkinci bir proje ise ‘’Kardeş Okul’’…

Bu sosyal sorumluluk projesini öğrencilerin empati yapması açısından çok önemli buluyorum. Tüm öğrenciler aynı imkanlara sahip olmayabiliyor. Farklı coğrafyalar’da doğup farklı gelir grubu ailelerinin mensubu olabiliyor. Fakat her şey değişebilir değişmeyen bir şey vardır.O da çocukların eğitim alma hakkı!

Buradaki öğrencilerde doğuda maddi yetersizlikten dolayı sıkıntı yaşayan,eğitim materyellerinde yetersiz olan,kısıtlı imkanlar içinde bulunan okullardan birisini kardeş okul belirleyerek destek ve yardımda bulunmak istemişler. Bu proje kapsamında Şanlıurfa ilinin Halfeti İlçesi Seldek İlkokulunu kardeş okul ilan ederek okuldaki öğrenciler, öğretmenler ve veliler işbirliğinde kitap ve kırtasiye malzemeleri toplamaya başlamışlar. Bu toplanan yardımları paketleyerek kardeş okula gönderimini sağlayacaklar.

Gerçekten ne kadar güzel.Kimse oradan banana dememiş. Bu ülkenin her köşesi bizim insanımız bizim memleketimiz diyerek sahip çıkmaya çalışıyorlar.
Bu düşünülen ve hayata geçirilen sosyal sorumluluk projeleri bizleri umutlandırdı. Temenni ediyoruz ki öğrenciler hep bu bilinç çerçevesinde yetişip topluma faydalı birer birey olurlar. Sosyal sorumluluk projeleri ekstra görülen bir şey değil bilakis üstümüze vazifevolarak görmeliyiz. Ben de bu kıymetli öğrenci ve öğretmenlere şahsım özelinde okuyucularımız ve ülke insanları adına teşekkür ederim.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
Kırlangıcın Aşkı

Günlerden bir gün Kırlangıcın biri bir adama âşık olmuş. Ve adamın penceresinin önüne konup adama söyle demiş: – Ben seni...

Kapat