$ DOLAR → Alış: 6,06 / Satış: 6,09
€ EURO → Alış: 6,78 / Satış: 6,81

SON DAKİKA:

ABD’deki temsilciliklerde oy verme işlemi yarın başlıyor

ABD’de yaşayan yaklaşık 91 bin Türk seçmen, genel seçimde 7 kentte kurulan sandıklarda yarın oy vermeye başlayacak

ABD’deki temsilciliklerde oy verme işlemi yarın başlıyor
  • 16.10.2015
  • 7.931 kez okundu

WASHINGTON (AA) – ABD’de yaşayan yaklaşık 91 bin Türk seçmen, 26. dönem milletvekili seçimi için 7 kentte kurulan sandıklarda yarın oy vermeye başlayacak.

Yurt dışında kayıtlı 2 milyon 861 bin 158 seçmenin 91 bin 304’ü ABD’de yaşıyor. ABD’de yaşayan Türklerin 1 Kasım’da yapılacak milletvekili seçimi için Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği ve konsolosluklar da hazır durumda.

ABD’de yaşayan Türk vatandaşları, 7 Haziran seçimlerinde olduğu gibi yine seçimde başkent Washington’ın yanı sıra New York, Los Angeles, Chicago, Houston, Boston ve Miami olmak üzere 7 şehirde oylarını kullanabilecek.

ABD’deki seçmenlerin çoğunluğu New York Başkonsolosluğuna kayıtlı durumda. New York’taki 35 bin 80 seçmen için hafta içi üç, hafta sonları ise dört sandık kurulacak.

Miami Başkonsolosluğunda seçmenler son milletvekili seçimlerinde ilk kez oy kullanmıştı. Cumhurbaşkanlığı ve 7 Haziran’daki genel seçimlerde New York’a kayıtlı seçmenden 5 bin 500 kadarı yine Miami’deki kendi bölgelerinde oy verebilecek. Miami’de kayıtlı seçmenler hafta içi ve hafta sonu bir sandık kurulacak.

Ayrıca, Washington Büyükelçiliğine bağlı 14 bin seçmen için hafta içi ve hafta sonu ikişer, Los Angeles Konsolosluğuna kayıtlı 15 bin seçmen için hafta içi bir hafta sonu iki, Chicago Başkonsolosluğunda oy kullanacak 9 bin seçmen için hafta içi ve hafta sonu ikişer, Houston Başkonsolosluğuna kayıtlı 6 bin seçmen için hafta içi ve hafta sonu birer ve Boston Başkonsolosluğunda oy verecek 5 bin 500 seçmen içinse hafta içi bir, hafta sonu iki sandık kurulacak.

Randevu gerekmiyor

ABD’de seçmenler oylarını yarından itibaren kullanmaya başlayabilecek.

Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) belirlediği, 25 Ekim’e kadar saat 10.00 ile 19.00 arasında oy kullanabilecek seçmenlerin randevu almaları gerekmiyor.

Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği yetkilileri de 7 Haziran seçimlerinde olduğu gibi vatandaşların yine istedikleri gün ve saatte gelerek oy verebileceğini belirtti. Vatandaşların önce YSK’nın yurt dışı seçmen sorgulama sisteminden kayıtlı oldukları bölgeyi kontrol etmeleri uyarısını yapan büyükelçilik yetkilileri, oy verme işlemi sırasında mutlaka üzerinde TC kimlik numarası yazan kimlik bulundurulması çağrısı yaptı.

Üzerinde TC kimlik numarası olmayan kimlik veya pasaportla gelmeleri halinde seçmenler, büyükelçilikte fotoğraflı nüfus kayıt örneği alarak oy kullanabilecek. Nüfus kayıt örneğinin çıkarılabilmesi için de hafta sonu dahil konsoloslukta bir kişi görevli olacak.

ABD’de ikamet edip, seçimler sırasında Türkiye’de bulunan Türkler ise gümrük kapılarında veya havaalanlarında sandık başına gidebilecek. Bu noktalarda oy kullanmayanlar ise gittikleri yerde YSK’nın listesinde yer alan kendilerine en yakın gümrük kapılarında da oy kullanabilecek.

– Oylar özel güvenlikli odada saklanacak

Oyların sayımı yurt dışında yapılmayacağından sandıkların teslimi için saklama kurulu oluşturulacak. Kurulda Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç’ın yanı sıra bir büyükelçilik mensubu ve üç partinin temsilcisi yer alacak. Her sandığın sandık kurulu bulunacak ve kurul iki kamu görevlisi ile üç parti temsilcisinden oluşacak.

Sandık kurulu üyeleri, her akşam oy kullanma saati bittiğinde oy zarflarını sayıp tutanağa kaydedecek, torbalara koyup mühürleyecek, saklama kuruluna teslim edecek. Saklama kurulu da oy torbalarını güvenlikli özel odada saklayacak.

Özel odanın anahtarları Büyükelçi Kılıç’ın yanı sıra üç parti temsilcisinde bulunacak. Bu kişilerden birinin olmaması halinde odaya girilemeyecek. Seçimlerin sonuçlanmasının ardından diplomatik torbalara konulacak oylar, kuryelere teslim edilerek Türkiye’ye gönderilecek.

“Vatandaşlarımızı 17-25 Ekim arasında temsilciliklerimizi bekliyoruz”

Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç, konuyla ilgili AA muhabirine verdiği demeçte, son iki seçimde olduğu gibi bu seçimde de demokratik haklarını kullanmak üzere seçmenleri temsilciliklere beklediklerini söyledi.

ABD’de yaşayan vatandaşların yarından itibaren büyükelçilik ve konsolosluklarda sandığa gidebileceğini belirten Kılıç, şunları kaydetti:

“Randevu sisteminin kalkması nedeniyle, vatandaşlarımız kayıtlı oldukları temsilciliğimizde 17-25 Ekim tarihleri arasında diledikleri gün oy verebilecekler ancak herhangi bir yanlışlığı ve zaman kaybını önlemek için vatandaşlarımızın oy kullanmaya gelmeden önce, kayıtlı oldukları temsilciliği Yüksek Seçim Kurulunun internet sitesinden kontrol etmelerini tavsiye ediyorum.

Barış ve sükunet içinde geçmesini dilediğim 26. dönem milletvekili seçiminin ülkemiz için hayırlara vesile olmasını diliyor, ABD’deki Türk toplumunun değerli mensuplarını demokratik haklarını kullanmak üzere, 17-25 Ekim 2015 tarihleri arasında temsilciliklerimize beklediğimizi belirtmek istiyorum.”

Etiketler: / / /

Bakan Pakdemirli: Orta vadede hedefimiz 1 milyon ton fındık üretimi
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Türkiye'nin dünyada fındık üretiminin yüzde 70'den fazlasını sağladığını söyleyerek, "2018'de, bu ürünün yüzde 85'i...
Sümela Manastırı’nda 360 tonluk kaya yerinde sabitlendi
Trabzon'un Maçka ilçesinde, restorasyon çalışmalarının ilk etabı tamamlanıp, 4 yıl aradan sonra yarın ziyarete açılacak tarihi Sümela Manastırı'nda riskli görülen...
Bakan Koca’dan, sağlık sektöründe istihdam açıklaması
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, kamuda 29 bin 689 yeni sağlık çalışanının istihdamı kararının detaylarını açıkladı.
Yeni askerlik sistemi teklifi, komisyondan geçti
Bedelli askerliği sürekli hale getiren, askerlik süresini 6 ay olarak düzenleyen, uzun dönem askerliği 12 ay olarak öngören yasa teklifi,...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
TOPLU MEZARLARDAKİ KORKUNÇ İDDİA

Atlılar köyündeki katliamda annesini ve 4 kardeşini şehit veren Ahmet Muhtaroğlu, naaşların tespit edilerek gömüldüğünü ancak bu toplu mezarlardan rahatsız...

Kapat