$ DOLAR → Alış: 3,93 / Satış: 3,95
€ EURO → Alış: 4,83 / Satış: 4,85

SON DAKİKA:

Doğalgaz krizinde Türkiye Avrupa’dan daha avantajlı

Rusya Ulusal Enerji Güvenliği Fonu Başkan Yardımcısı Aleksey Grivach, Rus Gazprom ve Ukrayna enerji şirketi Naftogaz arasındaki doğalgaz krizinde Türkiye’nin Avrupa’dan daha avantajlı bir konumda bulunduğunu belirtti.

Doğalgaz krizinde Türkiye Avrupa’dan daha avantajlı
  • 06.03.2018
  • 101 kez okundu

MOSKOVA – Rusya Ulusal Enerji Güvenliği Fonu Başkan Yardımcısı Aleksey Grivach, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Rusya ile Ukrayna arasındaki doğalgaz krizinin, Türkiye’nin enerji arz güvenliğine zarar vermesinin beklenmediğini söyledi.

Uluslararası Tahkim Mahkemesi’nin Ukrayna’daki olumsuz ekonomik şartlar nedeniyle Gazprom’a ceza verdiğini savunan Grivach, “Mahkemenin verdiği siyasi karar nedeniyle Gazprom, Naftogaz ile sözleşmelerini iptal etme sürecini başlattı. Bu sözleşmeler tek taraflı olarak iptal edilmiyor. Stockholm’de bu konuda yeni bir tahkim süreci başlayacak.” ifadelerini kullandı.

Grivach, sözleşmelerin iptaline ilişkin tahkim sürecinde projelerin inşaatı için yeterli zaman olduğuna işaret ederek, “TürkAkım ve Kuzey Akım 2 gibi projeler bu süre zarfında geliştirilirken, Ukrayna ile yeni bir transit sözleşmesi yapılabilir. Gazprom ve Naftogaz arasındaki doğalgaz krizinde Türkiye, Avrupa’dan daha avantajlı bir konumda bulunuyor. TürkAkım’da ilk hat neredeyse tamamlandı ve çok yakında faaliyete alınabilir. Böylece, Türkiye’ye Rus gazının sevkiyatında risk kalmayacak.” değerlendirmesinde bulundu.

Avrupa’nın doğalgazda çok büyük bir altyapı yatırımına ihtiyacı olduğunu söyleyen Grivach, “Bunun için zaman gerekiyor. Gazın sağlayıcısı, nakliyecisi ve alıcıları arasında müzakereler olmadan yeni transit krizleri meydana gelebilir.” diye konuştu.

“İhtilaf, TürkAkım doğalgaz projesinin önemini ortaya koyuyor”

Enerji Piyasaları ve Politikaları Enstitüsü Başkanı Dr. Volkan Özdemir de Türkiye’nin yıllık doğalgaz ihtiyacının dörtte birini Ukrayna, Moldovya, Romanya ve Bulgaristan üzerinden gelen Batı Hattı’ndan karşıladığını belirtti.

Rusya’nın Batı Hattı aracılığıyla söz konusu devletler üzerinden Türkiye’ye gönderdiği gazın kesilme ihtimali bulunduğunu ifade eden Özdemir, “Türkiye kendisi için bir an önce Ukrayna kaynaklı transit riskleri bertaraf etmeli. TürkAkım takvime uygun ilerliyor ve devamı hız kesmeden getirilmelidir. Rusya ve Ukrayna arasında bu konuda yaşanan ihtilaf ve çözümsüzlükler TürkAkım doğalgaz projesinin önemini ortaya koyuyor.” dedi.

Özdemir, Rusya ve Ukrayna arasındaki doğalgaz krizinin 2014’te yaşanan siyasi krizle başladığını belirterek, “Tahkim de bu sürecin parçası ve mahkeme Naftogaz lehine karar verdi. Tahkim sonucu bekleniyordu ve zaten 2019’da transit kontratı bitiyor. Bu yüzden Gazprom’un Ukrayna’yı cezalandırmak için bunu yaptığını düşünmüyorum. Bu doğal bir süreç.” diye konuştu.

“Sözleşmelerin iptali uzun sürebilir”

Rus Enerji ve Finans Enstitüsü Ekonomi Bölümü Başkanı Marcel Salikhov da Gazprom’un Naftogaz ile sözleşmelerini henüz iptal etmediğini ve iptal sürecinin uzun olabileceğini bildirdi.

Gazprom’un Naftogaz’a yönelik attığı adımların tahkim kararıyla bağlantılı olduğunu ifade eden Salikhov, “Amaç, büyük olasılıkla Ukrayna ile transit sözleşmenin sonu olan 2019’a kadar hukuki süreci çıkmaza sokmak ancak kriz nedeniyle gaz akışında bir problem yaşanacağını düşünmüyorum. Naftogaz, transit gazın iletimine devam edileceğini açıkladı. Avrupalı müşterilerine zarar verecek bir adım atmayacaktır.” dedi.

Merkezi Stockholm’de bulunan Uluslararası Tahkim Mahkemesi, Gazprom ve Naftogaz arasındaki doğalgazdavasında 28 Şubat’ta Naftogaz lehine karar aldı.

Gazprom’un Ukrayna’ya doğalgaz sevkiyatıyla ilgili yükümlülüklerini yerine getirmediğine hükmeden mahkeme, Rus şirketinin Naftogaz’a 2,56 milyar dolar ödeme yapmasına karar verdi. Bunun üzerine Gazprom, 1 Mart’tan itibaren Ukrayna’ya gaz sevkiyatını durduracağını açıkladı.

Etiketler: / / /İstanbul’da hafriyat kamyonlarına yeni düzenleme
İstanbul Valisi Şahin ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Uysal, hafriyat kamyonlarına yönelik yeni düzenlemeleri açıkladı.
Terör örgütlerini silahlandıranların söz söyleme hakkı yok
Başbakan Yıldırım, "Bölgede terör örgütlerini silahlandıranların, bu örgütleri cesaretlendirenlerin bu konuda Türkiye'ye söz söyleme hakkı yok." dedi.
Ömer Halisdemir’in şehit edilmesi davasında ağırlaştırılmış müebbet talebi
Ömer Halisdemir'in şehit edilmesine ilişkin davada savcı bütün sanıkların ağırlaştırılmış müebbet hapse çarptırılmasını talep etti.
Virgülü koyduk, inşallah şimdi nokta konacak
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Zeytin Dalı Harekatı'na dair, "Virgülü koyduk, inşallah şimdi nokta konacak. Bununla kalmayacağız tabii. Bunun uzantısı var. Onlar da...
Afrin Şehidi Özalkan’ın Telafer vasiyeti yerine getiriliyor
Türkiye'nin Bağdat Büyükelçisi Yıldız, "Projenin yapılması için bir yer tahsis edildi. Önümüzdeki günlerde süratle başlayacağız. Burada şehidimizin isminin yaşatıldığı iyi...
Afrin’de teröristlerin bomba tuzakladığı binada patlama: 11 ölü
Zeytin Dalı Harekatı kapsamında terör örgütü YPG/PKK'dan temizlenen Afrin ilçe merkezindeki 4 katlı binada meydana gelen patlamada 7 sivil ile...
Dünya kayısı başkenti beyaza büründü
Türkiye'deki 17 milyon kayısı ağacından yarısına yakınını barındıran "Dünya kayısı başkenti" Malatya, ilkbaharla birlikte ağaçların bembeyaz çiçekler açmasıyla gelin gibi...
En pahalı il İstanbul
TÜİK, "Bölgesel Satınalma Gücü Paritesi (BSGP) 2017 Araştırması"nın sonuçlarını açıkladı. Türkiye'de geçen yıl fiyat düzeyi endeksi en yüksek bölge İstanbul...
Bir haftada 21 terörist etkisiz hale getirildi
İçişleri Bakanlığından, 12-19 Mart arasında ülke genelinde yürütülen iç güvenlik operasyonlarında 21 teröristin etkisiz hale getirildiği bildirildi.
Dünyada yaşlı nüfusu giderek artıyor
Dünyada 2017 yılı itibarıyla 60 yaş ve üstü 962 milyon kişi yaşıyor. Bu rakamın 2050'de yaklaşık 2,1 milyara ulaşması öngörülüyor.
Afrin Kurtuluş Kongresi’nde alınan kararlar
İşte Gaziantep'te toplanan Afrin Kurtuluş Kongresi’nde alınan kararlar:
Hasan Celal Güzel hayatını kaybetti
Eski bakanlardan Hasan Celal Güzel hayatını kaybetti.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
e-ticaret kargo şirketlerini de büyüttü

Türkiye'de giderek gelişen e-ticaret sektörü, ürünleri müşteriye ulaştıran kargo sektörünü de büyüttü.

Kapat