$ DOLAR → Alış: 5,88 / Satış: 5,90
€ EURO → Alış: 6,63 / Satış: 6,65

SON DAKİKA:

KİRPİK DÖKÜLMESİ

Ali AYDIN
Ali AYDIN
  • 09.05.2016
  • 1.763 kez okundu

Uzun ve kalın kirpiklere sahip olmak aynı zamanda gözlerinizin güzelliğini de artıır ve gözlerin daha çekici bir görünüme sahip olmasını sağlar. Kirpiğin tek faydası estetik görünümü güzelleştirmek değildir. Gözü değişik toz parçacıklarından ve yabancı maddelerden, güneş ışığından da koruma vazifesi görür. Kirpik dökülmesi sonucunda kirpiklerimiz hem güzelliklerini kaybederler hem de vazifelerini yapamaz duruma gelirler. Kirpik dökülmesine tıpta Madarosis adı verilmektedir. Her ne kadar değişik kozmetik çözümlerle yapay kirpik takılması günümüzde başarılıyor olsa da bu kirpikler asla doğal olanının yerine geçemezler. Bunun için dökülen kirpikleri bir şekilde tekrar çıkarmak gerekecektir.
Kirpikler doğal sürecin gereği olarak dökülebilirler
Normal olarak bir kirpik tüyünün yaşam döngüsü 2-3 aydır. Bu süre zarfında dökülmekte olan kirpikler yerine kirpik köklerinden yenileri çıkmaktadır. Özellikle sert bir biçimde gözleri silmek, sert ve kalitesiz fırçalarla göz ve kirpik makyajı yapmak, ağır makyaj yapmak ve gereğinden fazla göz maskarası kullanmak, kalitesiz makyaj ürünleri tercih etmek gibi nedenler de kirpik dökülmesine neden olabilmektedir.
Alopesi Areata ve Tiroid hastalıkları da kirpik dökülmesine sebep olabilir
Alopesi Areata(Kellik), vücudunuzun bir bağışıklık sistemi rahatsızlığı olup kirpikler vücut tarafından yabancı madde olarak algılanmakta ve bir tür alerji gelişmektedir. Bu alerji neticesinde vücudumuzu koruyan hücreler, kirpiklerde bulunan saç köklerine saldırarak yaparak kirpiklerin çıkmasına engel olmaktadır.
Gözkapağı iltihabı ve gözlerde arpacık:
Blefarit, D.folliculorum ve göz arpacığı gibi göz kapakları iltihapları da kirpiklerin azalmasına neden olan durumlardır. Bu durumlarda antibiyotikli göz merhemleri kullanmak, ve makyajdan kaçınmak, kirpikleri tahriş edecek şeyler yapmamak yararlı olacaktır.
Trikotilomani: Kirpikleri ve saçları yolma hastalığı
Trikotillomani hastalarında zorlu davranış bozuklukları vardır. Hastalık özellikle stres ortamlarında iyice belirginleşmekte ve kişi kirpikleri , saçlarını çekerek koparma güdüsü ile başa çıkamamaktadır.
Doğal yaşlanma süreci
Bilimsel çalışmalara göre, yaşlanma nedeniyle görülen saç ve kirpik dökülmesi hem kadınlarda, hem de erkeklerde en sık nedenlerinden biridir. Kadınlar özellikle menopoz döneminden sonra kirpik dökülmeleri ile daha sık karşılaşmaya başlamaktadır. Bunun nedeni menopozlu kadınların vücutlarında görülen östrojen hormonu azlığıdır. Saçlara ve kirpiklere iyi gelen besinler tüketilmelidir.
Bazı ilaçların kullanımı da kirpik dökülmesine yol açabilir
Kemoterapi tedavisi alan hastalarda geçici olarak kirpiklerde azalma ve dökülmelerin olması doğaldır.
UZUN KİRPİK
Doğuşsal olabileceği gibi, allerijik rinit, allerjik konjonktivit,Çölyak hastalığı, Cohen sendromu, mevalonik asidüri, Cornelia-De Lange sendromlarında da görülebilir.
NOT: Recep ayı: Allah’ın rahmetinin cuşa gelip, ikram ü ihsanatının şarıl şarıl, güldür güldür kullara geldiği ay demektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
Mülkiyet konusunda Vakıflar Depremi (6)

Son derece planlı ve düzenli bir çalışma sonucunda bulunan, tespit edilen ve ulaşılan verilerin toplamı 20 milyon. Bu denli büyük...

Kapat